Jump to content

Filtru de particule E90


Mircea Pop

Recommended Posts

De curiozitate, daca nu ai filtru de particule de ce iti trebuie unul ?! Reducerea la taxa este de 25% deci 100 sau 200 euro la 2005 si 1995cm. Poti sa vezi daca ai filtru de particule in functie de teava de esapament - daca este dreapta ai filtru, daca nu este indreptata in jos, de asemenea mai poti vedea in meniu daca ai navi. Un filtru de particule costa in jur de 1200 euro - asta daca ai si trebuie sa-l schimbi ulterior; daca nu ai si vrei sa pui unul nici nu vreau sa ma gandesc cate mii de euro ar costa instalarea sa.
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, daca nu ai filtru de particule de ce iti trebuie unul ?! Reducerea la taxa este de 25% deci 100 sau 200 euro la 2005 si 1995cm. Poti sa vezi daca ai filtru de particule in functie de teava de esapament - daca este dreapta ai filtru, daca nu este indreptata in jos, de asemenea mai poti vedea in meniu daca ai navi. Un filtru de particule costa in jur de 1200 euro - asta daca ai si trebuie sa-l schimbi ulterior; daca nu ai si vrei sa pui unul nici nu vreau sa ma gandesc cate mii de euro ar costa instalarea sa.

Din doua motive:primul ar fi fost pentru taxa auto, in cazul in care nu ar fii cu mult mai scump decat reducerea primita plus ca peste 6 luni se zice ca va fi o taxa anuala deci ar trebui platita mai mult timp;in orice caz mai bine dau cativa bani pe un filtru care ajuta planeta decat sa ii dau la stat.Si in al doilea rand oricum sunt multe masini care polueaza iar daca pot sa fac ceva sa poluez mai putin atmosfera as face asta.

Link to comment
Share on other sites

in orice caz mai bine dau cativa bani pe un filtru care ajuta planeta decat sa ii dau la stat.Si in al doilea rand oricum sunt multe masini care polueaza iar daca pot sa fac ceva sa poluez mai putin atmosfera as face asta.

 

adica ai cheltui sa zicem 1500 E doar ca sa nu poluezi planeta ? Avnd in vedere ca ai scuti la taxa doar cateva sute . E frumos altruismul dar nu cred pana nu vad <_<

Link to comment
Share on other sites

in orice caz mai bine dau cativa bani pe un filtru care ajuta planeta decat sa ii dau la stat.Si in al doilea rand oricum sunt multe masini care polueaza iar daca pot sa fac ceva sa poluez mai putin atmosfera as face asta.

 

adica ai cheltui sa zicem 1500 E doar ca sa nu poluezi planeta ? Avnd in vedere ca ai scuti la taxa doar cateva sute . E frumos altruismul dar nu cred pana nu vad <_<

Prima data vroiam sa vad daca se poate si cam la ce pret ies.Apoi voi vedea daca chiar se merita si voi lua o decizie.Ziceam ca idee ca mai bine fac ceva util cu o suma de bani, chiar mai mare decat diferenta, dar totusi rezonabila, decat sa o dau la stat.Pana la urma daca ies prea scump mai bine plantez niste copaci de banii aia, daca exagereaza cu preturile cei de la BMW sau cine face filtrele.Ar trebui sa le ieftineasca dat fiind faptul ca pana la urma pe toti ne ajuta sau statul sa ofere ceva ajutor in achizitionarea (scoaterea TVA-ului s.a.).

Link to comment
Share on other sites

cred ca la cel de particule te refereai :bashwall:

 

Da. :unsure:

 

Filtrul epurator costã doar 180 Ron la reprezentanÞã.

 

da-i repede edit <_<

 

Tu n-ai greÂşit niciodatĂŁ? :)

ba da. si am dat edit cand mi-am dat seama. tocmai de asta ziceam, ca tu nu prea gresesti si era pacat...

Link to comment
Share on other sites

eu nu am asa ceva, am teava de la esapament in jos, si intr-un fel ma bucur, scutesc ceva bani la schimbul lui, iar partea cu salvatul planetei, nu cred ca sunt eu principalul poluator, si nici nu scot fum ca si cum as merge cu carbuni.
Link to comment
Share on other sites

eu nu am asa ceva, am teava de la esapament in jos, si intr-un fel ma bucur, scutesc ceva bani la schimbul lui, iar partea cu salvatul planetei, nu cred ca sunt eu principalul poluator, si nici nu scot fum ca si cum as merge cu carbuni.

 

Pai nici nu te gandi la poluare, pana o sa fie toate masinile euro 4 mai dureaza, Oricum cei cu BMW-uri cu ultimele norme sunt deja ecologisti <_< chiar si euro 3 e foarte bun intr-o tara unde datorita legilor s-a facilitat intrarea masinilor cu euro 1 si euro 2. Daca astia "desteptii" de la ministerul mediului au dat asa legi de ce eu cu masina euro 4 sa imi reprosez ca nu am filtru.

 

In tarile civilizate nu se face ecologie doar din altruism ci pur si simplu legislatia si sistemul faciliteaza achizitionarea celor mai putin poluante automobile.

 

Producatori nu ar fi facut reducerea de noxe daca Consiliul uniunii europene nu ar fi impus prin directive acest lucru.

 

In Romania pentru ca am fost mereu aia mai fraieri (or sa se supere cei cu BMW euro 2) guvernantii s-au facut reduc taxa de mediu si hop au acordat reduceri chiar la cele mai vechi. Normal era ca taxa sa fie modica sau nula pt Euro 4, Euro 3 sa fie avantajoasa iar Euro 2 si 1 sa plateasca corespunzator gradului mare de poluare. Si daca unii se gandesc ca o masina polueaza doar prin noxe evacuate se inseala. Cu cat masina e mai veche si va fi retrasa din uz ea devine factor de poluare prin prisma consumului d energie ce se va utiliza la depozitarea ei, dezmembrare, reciclare s.a.m.d.

 

Personal ar fi o placere sa vad masini de la euro 3 in sus pe soselele patriei, iar celelelte cu euro 2 si 1 sa existe dar perfect intretinute si la parametri optimi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.