Jump to content

din nou probleme e36


Recommended Posts

<_< salutare!

credeti-ma,nu mai pot!cred ca nu mai rezist si imi iau o dacie!am bagat 3500 lei in toata suspensia masinii si degeaba!nu reusesc sa o aduc iar la linie!uitati cum sta treaba.

am 1 cm mai jos de partea dreapta!daca merg pe un drum normal usor inclinat spre dreapata,se inclina ingrozitor spre dreapat si parca pierd conrolul volanului.daca merg pe un drum usor inclinat stanga....surpriza...masina sta dreapta,lanseaza bine,e ok!

va rog...ajutati-ma....am mai pus in topik pe tema asta si....nimic...am schimbat toata suspensia...bucsi,amortizoare,flanse,totul sachs si rezultat zeero :)

as fi curios daca a mai avut cineva o asa problema!si cum a rezolvat-o!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut,ma ingrozesti sa sti man..si eu a-si fi vrut sa ai schimb suspensia la a mea,am arcuri semisport ele nu sunt rigide,dar nu e asa garda mare la sol cum vroiam la masina,a gasit in cartea service a masini la 2 luni dupa ce am luato o chitanta si un talon unde scria firma arcurilor si cand au fost montate,in martie 2008,eu nu suport arcurile sport imi plac masinile inaltute si cu cauciucuri pe 60,si mor de ciuda cand vad cate o pisicuta cu cauciucuri pe 60 si jante pe 15 sau 16 inalta asa cu baloanele alea de cauciucuri ai da robustete asa si imi e teama si mie sa le schimb ca imi e dupa aceia sa nu stea mai ridicata de bot sau eu stiu....,daca ar fi sa le schimb procedez in felul urmator ca sa am certitudine,daca vad pe unu cu un coupe e36 in 6 pistoane si e inalta al opresc si ai propun sa facem schimbul ca sa fiu sigur ca masina mea va sta ca a lui,ca asa sa le iau desfacute...nici o sansa........si am vazut unu cu un coupe....jante pe 16 si statea asa ridicata....era mult mai sigura asa....mi-a placut mult...imi era ciuda rau dar ce sa fac...asta e viata....am avut 2 bmwuri nici unu nu a fost asa cum mi-l doream.
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu tu esti deobicei cerebral dar cateodata spui niste chesti si nu pot sa nu te contrazic cand eu stiu ce patesc,astazi am fost pana la un amic la 10 km de oras am mers pe o sosea incat.....zici ca a fost razboi,mai gropi ma in asfalt,imi dadeau blitzuri cei cu Loganuri,Astra,Passat si treceau pe langa mine si nu ati spun cu 70 km/h sa iei gropile alea cu passatul sau astra....,acesti oameni care ai vezi mereu in trafic te-ar contrazice acum dar ei nu stau pe forum ca nu au de ce,am mers 10 km-12 numai asa cu capul inainte,normal ca ma deranjeaza ca nu e inalta cum a fost din fabrica sa fie inalta cum sunt majoritatea masinilor,dupa ce m-am intors am trecut pe la altcineva intr-un cartier din asta de vile si a trebuit sa trec o denivelare pe o portiune mica de drum,noroc ca am prevazut dinainte si am deschis geamul si am auzit bara cum a luat din pamant,nu am avut cum sa trec nici cu rotile inclinate in stanga sau in dreapta am lasato si am parcato langa si m-am dus pe jos pana in fata curtii lui, alte masini normale treceau fara problema pe acolo..,repet pe mine nu ma intereseaza ce spun 100 de persoane ati dau ex.,pe mine ma intereseaza eu sa ma simt bine acolo unde ma duc cu masina si sa nu imi creeze asfel de probleme,ca tot e topicul despre suspensie mi-am spus si eu parerea....,Dane inca nu m-am gandit,dar de cand am luato am mai puso la tehnic la punct crezand ca mai rezolv din nemultumirile astea dar tot sunt niste chestii care ma irita la ea,deocamdata o mai las un pic sa vad ce probleme mai imi face...,salut.
Link to comment
Share on other sites

e clar...nu o sa gasesc raspunsul la problema mea aici....va trebui sa caut in alta parte...se vorbeste despre orice numai despre ce am eu nevoie nu!

nu am avut alta masina in afara de bmw si daca ar fi sa o iau de la inceput tot bmw as lua,pt ca am condus toate modelele si tipurile de maisini...nu se compra nimic cu bmw!prietenii stiu de ce!dar problema ce o am eu acum cu ea ,m-a scos din minti!!!!

si inca cva!

daca nu aveam grija de ea cum a spus stimatul nostru mai sus...nu bagam atatia bani in ea...dar asta e alta problema si nu vreau sa o comm acum.pana la urma pe forumuri nu gasesti mereu rezolvare,unii se mai baga si asa in seama...

va multumesc oricum la toti!

Link to comment
Share on other sites

e clar...nu o sa gasesc raspunsul la problema mea aici....va trebui sa caut in alta parte...se vorbeste despre orice numai despre ce am eu nevoie nu!

nu am avut alta masina in afara de bmw si daca ar fi sa o iau de la inceput tot bmw as lua,pt ca am condus toate modelele si tipurile de maisini...nu se compra nimic cu bmw!prietenii stiu de ce!dar problema ce o am eu acum cu ea ,m-a scos din minti!!!!

si inca cva!

daca nu aveam grija de ea cum a spus stimatul nostru mai sus...nu bagam atatia bani in ea...dar asta e alta problema si nu vreau sa o comm acum.pana la urma pe forumuri nu gasesti mereu rezolvare,unii se mai baga si asa in seama...

va multumesc oricum la toti!

 

 

salut Vali,

Comment-ul nu a fost pentru tine...vezi mai sus <_<

Dan

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat amortizoarele de pe fata,vezi daca sant bagate bine in fuzeta,adica masoara partea de sub fuzeta sa fie aceeasi la amandoua amortizoarele,eu unu am facut asta la un e46,se vedea si la aripa ca distanta nu era aceeasi pe ambele parti,e doar o parere. Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat amortizoarele de pe fata,vezi daca sant bagate bine in fuzeta,adica masoara partea de sub fuzeta sa fie aceeasi la amandoua amortizoarele,eu unu am facut asta la un e46,se vedea si la aripa ca distanta nu era aceeasi pe ambele parti,e doar o parere.

am verificat si asta...nu este...motivul pt care am schimbat toate amortizoarele si arcurile a fost faptul ca sta lasata de dreapta spate....si nu stiu ce poate fi din moment ce totul e nou(si bucsile)>

Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat amortizoarele de pe fata,vezi daca sant bagate bine in fuzeta,adica masoara partea de sub fuzeta sa fie aceeasi la amandoua amortizoarele,eu unu am facut asta la un e46,se vedea si la aripa ca distanta nu era aceeasi pe ambele parti,e doar o parere.

 

nu e aceasi prindere ca la e46, deci altundeva e problema

Ceea ce spui tu e perfect adevarat, am gasit asa ceva si este exact cum ai descris, stie si Vali...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

cred ca ai verificat geometri si fata si spate,arcurile au cod de culoare pe ele,vezi daca au aceeasi culoare pe spira,oricum cred ca e o problema de amortizor sau arc,mai ales ca zici ca pe o parte sta mai sus,sau asa am inteles eu,cele de pe spate mai sant normale si pt drumuri grele de aia iti zic sa te uiti la codul de culoare,plus ca mie odata mi-a venit un amortizor boge si unul sachs la o masina,daca inainte mergea bine,nu-ti ramane decat sa demontezi tot la alt mecanic.
Link to comment
Share on other sites

Vally se poate sa fie problema din arcuri,arcurile dau pozitia masinii dar,dar se poate sa fie si din telescop sa fie vreo unu cu tija mai scurta si sa ati traga de arc ceva mai mult,e o problema stiu ca si eu am patit in 2006 la e30 mi-a dat de la magazin 2 telescoape care erau mai lungi decat jamba cu 2 cm si nu putea mecanicu sa infileteze piulita aia,m-am dus si le-am schimbat din nou imi venea sa........
Link to comment
Share on other sites

Vally se poate sa fie problema din arcuri,arcurile dau pozitia masinii dar,dar se poate sa fie si din telescop sa fie vreo unu cu tija mai scurta si sa ati traga de arc ceva mai mult,e o problema stiu ca si eu am patit in 2006 la e30 mi-a dat de la magazin 2 telescoape care erau mai lungi decat jamba cu 2 cm si nu putea mecanicu sa infileteze piulita aia,m-am dus si le-am schimbat din nou imi venea sa........

 

Bogdane..el a infiletat piulitele

Link to comment
Share on other sites

poate masina a fost rasturnata sau lovita destul de rau si acum nu mai are linia ei dreapta .........mi-as dori sa nu fie asta problema ta insa trebuie sa iei in calcul si aceasta varianta.......daca gresesc imi cer scuze ca m-am bagat si eu asa in seama......sper sa iti rezolvi problema....
Link to comment
Share on other sites

Vali,

Mai fa o incercare si nu ma injura...Acum ca sti cum sta masina...(asieta cea nasoala si nerezolvabila...), schimba amortizoarele si fata si spate intre ele (stg. cu dr. si invers..sa nu se inteleaga fata cu spate... <_< )

Daca dupa acest test, asieta e tot aiurea dar "in oglinda" inseamna ca, singurul lucru de care te poti lua este cursa amortizoarelor care din nesansa difera...indiferent daca sunt aceeasi marca..Asta in cazul in care arcurile sunt la fel (oricum pe fata cel putin in mod implicit le permutezi si p'astea..)

Link to comment
Share on other sites

sunt enorm de multe cazuri cand piesele de producator nu se potrivesc sau difera intre ele desi sunt din acelasi fel.

asta iti poate confirma oricine a bagat bani in masina si a pus piese de producator.da nu gasesti pe cineva , un prieten sa schimbi suspensia cu a lui? ai masurat arcurile si amortizoarele intre ele sa fie la fel? nu stiu ce sa zic, e o ciudatenie si pt noi odata ce ai incercat totu si tot asa sta.

Edited by highlander
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.