Jump to content

Recommended Posts

am o problema cu relantiu in timpu mersului imi variasa mult e vb d 500-900 ..apoi cand opresc d tot isi revine cum plec d pe loc.incepe sa...isi faca d cap..cand e rece motoru imi coboara relantiu pana la 200 d turatie si aproape ca se arpind becurile pe bord..puteti sami explicati si mie ca nu mai inteleg
Link to comment
Share on other sites

am o problema cu relantiu in timpu mersului imi variasa mult e vb d 500-900 ..apoi cand opresc d tot isi revine cum plec d pe loc.incepe sa...isi faca d cap..cand e rece motoru imi coboara relantiu pana la 200 d turatie si aproape ca se arpind becurile pe bord..puteti sami explicati si mie ca nu mai inteleg

si eu am avut o problema asemanatoare si am rezolvat-o,imi tragea aer fals mi-au zis altii,am desfacut sa curat regulatorul de ralanti si cand am desfacut colierele sa desfac ''furtunul ala ca si un acordeon'' am obs ca era crapat .......si pan o sa il schimb l-am lipit cu silicon rosu si de atunci am facut 5000 de km si mere super

sper sa iti fiu de ajutor,nu prea ma pricep la multe deocamdata dar imi place si stiu k o sa invat sa am grija de ea ....1.6 e36 95

Link to comment
Share on other sites

totusi, unde se afla acest regulator de relanti?

 

este acela din partea din spate a motorului? iese cumva vreun furtun din capacul de la culbutori si intra in el?

 

Salutari,

Reg. de ralanti il vezi in pozele de mai jos (poz.8). Ceea ce spui tu pare sa fie valva PCV (e si ea intr-o poza la poz.1)

Link to comment
Share on other sites

frate asa aveti voi grija de masini, le lipiti cu scoci? e 2 mil burduful ala nou nout si nu mai ai treaba cu el multi ani <_<

si la mine are niste oscilatii din astea numai ca eu am inlocuit totul si mai treb sa curat valva si regulatorul si gata. oricum de tras trage f bine

Link to comment
Share on other sites

frate asa aveti voi grija de masini, le lipiti cu scoci? e 2 mil burduful ala nou nout si nu mai ai treaba cu el multi ani <_<

si la mine are niste oscilatii din astea numai ca eu am inlocuit totul si mai treb sa curat valva si regulatorul si gata. oricum de tras trage f bine

 

 

Ai perfecta dreptate, aceste solutii neconventionale pot fi aplicate numai in cazuri extreme si pe termen scurt si nu cu titlu definitiv.

Dupa ce cureti ICV, posteaza si tu sa spui daca ai rezolvat

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema era la mine oscila relantiu,cotul de la admisie ala de dupa debitmetru era crepat si tragea aer fals ,cumparat nou pe original 189 ron si s-a rezolvat problema eu am curatat si sonda lambda dar cred ca degeaba. acuma nu mai am probleme

P.S: oscilare relantiu: valva relanti sau trage aer fals cam astea doua is cu bai

Link to comment
Share on other sites

buna!gata am rezolvat problema ...yo am avut putine defectiuni la ea...biele schimbate ...si ..un piston...aseara am vrut sa reglez distributia ca ziceam ca nu e pusa bine la punct..dar d fapt era capacu d la chiuluasa pus rau..nu era etansata bine garnitura aia..acu imi merge perfect masina..in schimb in timp ce se deplaseaza masina...scoasa din viteza ...imi oscileaza relantiul putin dar e ok..asta cu oscilatiile in timpu deplasari nu pot sa o inteleg cum pun frana si opresc masina d tot isi revine relantiul..sta perfect la 800 fara sa intrerupa sau altele..poate stie cineva sa ma lamureasca
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.