Jump to content

Becuri masalier


Recommended Posts

Salut baieti....nu stiu cum sa incep....de data asta o mica nedumerire desigur pe langa altele...mai mari care le am,apropo de becuri la, lampile spate am schimbat niste becuri pe acolo ce era ars' si e ok..,dar m-am uitat la becurile acelea care se aprind pe spate cand dai masalier si la foarte putine e36 am vazut ca se aprind,cateodata ma si inchin ca e o minune cand vad asa ceva...,desigur si la mine e o problema si aici,nu se aprind,m-am uitat la ele nu par a fi arse sunt oxidate asa pe filamentele alea atat,de la ce ar mai putea fi?de la mufa aia de la cutia de viteze?
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti....nu stiu cum sa incep....de data asta o mica nedumerire desigur pe langa altele...mai mari care le am,apropo de becuri la, lampile spate am schimbat niste becuri pe acolo ce era ars' si e ok..,dar m-am uitat la becurile acelea care se aprind pe spate cand dai masalier si la foarte putine e36 am vazut ca se aprind,cateodata ma si inchin ca e o minune cand vad asa ceva...,desigur si la mine e o problema si aici,nu se aprind,m-am uitat la ele nu par a fi arse sunt oxidate asa pe filamentele alea atat,de la ce ar mai putea fi?de la mufa aia de la cutia de viteze?

 

schimba-le Bogdane si n-ai sa te mai inchini,...se vor inchina aia carora nu le functioneaza...sau curata contactele

Mufa aia de la cutia de viteze nu are nimic .....De data asta ai scapat usor, nu e de la debitmetru <_<

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Salut,pai da mai Dane,ma gandeam ca e in mufa aia de la cutia de viteze ca atunci cand bagi masalier sa se aprinda,la e30 cand al aveam nu se aprindea era din mufa,si sincer la e30 nu am vazut ever sa se aprinda becurile la masalier,dar la mine cred ca e deundeva din mufa.....becurile par ok astea de acolo din spate care ar trebui sa se aprinda cand dai in spate,o sa ma duc la un magazin sa probez unu nou....dar nu cred ca asta va fi problema a-si fi bucuros sa fie din bec dar...,dar........dar....nici o sansa:)
Link to comment
Share on other sites

Pai Bavaria,dezvolta subiectul....spune-mi si mie unde se afla mufa aia in ce parte a cutiei de viteze?unde este pozitionata?si ce sonda sa iau,cum arata asta sonda...dezvolta subiectu',explica-mi,eu nu inteleg cum pica asa de repede chestile astea,imi pun mereu semne de intrebare...
Link to comment
Share on other sites

Pai Bavaria,dezvolta subiectul....spune-mi si mie unde se afla mufa aia in ce parte a cutiei de viteze?unde este pozitionata?si ce sonda sa iau,cum arata asta sonda...dezvolta subiectu',explica-mi,eu nu inteleg cum pica asa de repede chestile astea,imi pun mereu semne de intrebare...

 

 

Numarul 15 din poza.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15

 

Deci sonda este pe cutie.

Se mai strica si ele, nu o sa tina o viata.

Link to comment
Share on other sites

Ok,mersi,auzi dar trebuia sa imi spui care e sonda de acolo,trebuia sa imi spui numarul,da se mai strica cum spui tu dar se strica cam repede........,Dane daca intri tu poti sa imi spui care e sonda de acolo,ca parca vad ca o las draq asa,desi era bine sa se aprinda alea pe spate sa vezi si tu cand e seara sau sa vada unu cand dai inapoi,off doamne...,daca nu cand dau inapoi dau avarile ce sa mai zic...
Link to comment
Share on other sites

Bogdane, baga-te sub masina, localizeaza cutia de viteze (e prinsa in spatele motorului si se afla chiar sub schimbator) si conform pozei de la Bavaria depisteaza mufa aia ...e simplu si e only one acolo...Ia vezi tu daca nu cumva conectorii (papucii) aia nu sunt sariti sau mai sigur.... daca nu atarna vreun fir pe acolo aiurea....se mai intampla. Daca e totul ok acolo si curatand contactele la becuri (si in soclul lampii) nu ai lumini la mers inapoi, mergi la magazin si cere un contact de mers inapoi care se monteaza pe cutie (scoate la imprimanta poza de la Bavaria ca sa i-o arati omului si sa nu te trezesti ca-ti da altceva). Nu-ti ramane altceva de facut decat sa-l desurubezi p'ala vechi si sa-l insurubezi pe cel nou. Preventiv, un electrician te poate asista si ca sa nu stea degeaba il pui sa-ti verifice continuitatea in instalatie... Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Ok,mersy Bavaria,acum am vazut unde e sonda pai nici nu imi dadeam seama din prima poza,o sa ma bag sa vad ce e acolo,bine o sa ma duc la cineva unde are tunel,imi e si teama cine stie ce mai gasesc pe acolo Dane.

 

Daca ai sa folosesti tunelul, sigur o vei localiza. Daca este defecta, e foarte usor sa o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,opresc astazi la un magazin de piese scot becurile vechi cele 2 alea pt. masalier ca erau oxidate asa si am zis ca cine stie,am luat becurile noi si ma duc la un amic sa imi beau o cafea ca sta la curte in oras si sa stam si noi afara sa mai vorbim,inainte de cafea am zis sa pun becurile,le-am pus si i-am zis sa stea in spate sa se uite cand bag masalier pun contactul apas frana si el spune ''gata s-au aprins'' si in secunda aceia ma bucurasem cand colo mi-am dat seama ca era stopul de la frana si dupa aceia i-am zis sa se uite sus in coltul lampilor si nimik Dane....era prea frumos sa scap asa usor:) Dane,trebuie sa ma bag sub ea.....of Dane......<_<
Link to comment
Share on other sites

of Dane...... :blink:

 

 

Dane ,Dane,Dane.... :)

 

mult ii mai rostesti numele.... :bashwall:

 

<_< da poiuyt, dar eu fac parte din echipa care asigura deplasarea pe mai mult de 35 de km impreuna cu Ciupanu' si Florin...iti pun o vorba buna sa intri si tu in team? :unsure: ...masina are 5 locuri iar in cazul asta esti in avantaj...nu avem asignare pe locuri si poti sta chiar in fata... :blink:

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Dane,mi-a zis un amic sa ma uit si la schimbatorul de viteze acolo sub mansonul acela cica are si acolo 2 mufe si s-ar putea si acea sa nu fie bagate sau eu stiu,uite o sa ma uit poate...cine stie...

 

 

am schimbat eu sonda aia si a fost 50 de ron bucata, e din Al. Aveam cutia data jos si s-a schimbat usor, asa pe masina nustiu exact pe unde vine, oricum deasupra nivelului de ulei din cutie.

 

cum te uiti la cutie din spate ai s-o vezi pe stanga Bogdane. N-ai cum s-o confunzi..la ea duc niste fire ...

Link to comment
Share on other sites

Ok,mersy Bavaria,acum am vazut unde e sonda pai nici nu imi dadeam seama din prima poza,o sa ma bag sa vad ce e acolo,bine o sa ma duc la cineva unde are tunel,imi e si teama cine stie ce mai gasesc pe acolo Dane.

 

Daca ai sa folosesti tunelul, sigur o vei localiza. Daca este defecta, e foarte usor sa o schimbi.

 

 

cum te uiti la cutie din spate ai s-o vezi pe stanga Bogdane. N-ai cum s-o confunzi..la ea duc niste fire ...

 

Dane ,Dane...of ...Dane :)

cum sa o vezi ... pipai cu mana pana o gasesti,in timp ce esti pe sub masina ..

 

Pai daca esti in tunel...pipaiala la greu...laser frate!

Se vede...simte...pardon <_<

Link to comment
Share on other sites

exact asta am patit si eu, daca nu te descurci te ajut eu cu cea mai mare placere. Oricum acum am masina bolnava cu pompa de servo-directie si nu am ce face. Unde ai tunelul ala? Se vede ceva acolo, o luminita ceva ca trebuie sa gasesti 2 fire colorate, alb cu verde si negru cu marou si alea au o siguranta de 2kw. aia s-a ars si la mine, vezi ca o gasesti la baietii care monteaza alarme auto ( e relativ ieftina 5ron) e rotunda siguranta vezi sa nu iti dea altceva!

daca nu te descurci sa imi spui ca fac eu poze la masina, da?

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva! Bafta multa

 

poti sa o probezi la magazin. Ai dreptate b-69-tau....am patit si eu de doua ori chestia asta...era sa cred ca din fabrica nu am lumini de dat in spate...chiar daca de obicei evit cat se poate de mult chestia asta, n-am avut ce face si am umblat la tabloul de sigurante...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Salut man,da dar eu am e36 deli la mine pe portbagaj nu e nici un stop toate sunt fixe si portbagajul nu are legatura cu ele,nu stiu trebuie sa ma duc la cineva care cunoaste aceste tipuri de masini ca la un service normal nu se baga,spune ca nu stie,sau se baga sub tunel cauta si imi spune ca nu gaseste nimik,deci degeaba ma duc cu ea la un service,ca este inutil,mi-ar place sa poti rezolva o problema din asta repede fara stres cum rezolvi la celelalte marci,majoritatea merg cu piesele taras cu e36 din cauza asta,deci sa imi spuna cineva strict la e36 daca e din siguranta, din sonda, din fire sau eu stiu ca sa ai dau un indiciu lui electricianul ala la care apelez sa nu mai bajbaie pe acolo sau sa faca altceva naiba.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.