Jump to content

bmw 320i 2,2 170 cp!help


OlimpuSS

Recommended Posts

clar .. la peste 200 cp ce sa-i mai ceri?

 

ia zi ceva despre civic type r? 200 nm si bate suta in 6.5 secunde <_<

 

dar astea nu sunt in categorie cu 320i clar.

 

si ca sa fiu back on topic motorul asta e 2.2 trebuie apreciat pentru ceea ce e. daca te apuci sa il modifici cu vreun compresor ii strici toata frumusetea

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma, ca n-o fi fost 230 si a fost 220 sau 225 sau 227 sau 229.3333, acum nu stiu... in momentele alea chiar n-am mai stat sama uit in meniul de service OBC sa verific viteza reala... Ultima data, cand aveam vreo 223 pe ac, cam asa, OBC-ul imi arata 217-218...

 

P.S.: Daca te mai iei vreodata de viteza mea maxima, iti pun piuneze la roti <_<

 

La asta mĂŁ refeream. :)

Link to comment
Share on other sites

clar .. la peste 200 cp ce sa-i mai ceri?

 

ia zi ceva despre civic type r? 200 nm si bate suta in 6.5 secunde :unsure:

 

dar astea nu sunt in categorie cu 320i clar.

 

si ca sa fiu back on topic motorul asta e 2.2 trebuie apreciat pentru ceea ce e. daca te apuci sa il modifici cu vreun compresor ii strici toata frumusetea

type R-ul ala e o masina draguta chiar am vrut sa dau BMW-ul si sa iau una acum o luna,pe hartie fuge cam ca un 330i dar la test drive nu m-a impresionat asa mult(urca misto in ture nu zic nu dar nu era ceva spectaculos) oricum masinuta e foarte misto in rest :).PS:cam 9000 ture ducea masina si urca destul de bine in ture(avea volanta usurata),transmisie ft scurta 6 trepte iar in a 5-a la 2000 rpm aveai 50-60 <_<

si back on topic 2,2 ala e un motor mediu la BMW iar cuplul este in general capacit cilindrica/10 asta la masini aspirate :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

cum zice colegul este un motor mediu de la BMW cu pretentii modeste dar nici nu poti zice ca un E46 325i te da pe spate comparativ cu 320i asa cum pretindea wlf. la 330i deja e alta poveste nu mai exista comparatie. eu am mai scris, am condus un E90 325i cu 218CP motor 2500cmc si la viteze mari >150km/h se simtea diferenta, clar notabila. In schimb n-am condus un E46 325i dar 22cp si 35Nm care recunosc reprezinta un plus dar nu asa exagerat
Link to comment
Share on other sites

Mi-am adus aminte ca am primit o oferta de resoftare de la cineva de pe forum de aici care mi-a spus "maxim in 190-195cp dar mai important este cuplu care se face simtit pe o plaja mai larga de turatie ( o sa fie alta masina smile.gif si nu e neaparat nevoie sa folosesti benzina de 98 cum zic unii..)"

 

Acuma dupa ce vad ce se scrie pe aici tind sa cred ca e cam imposibil sa o cresc cu 25cp printr-o simpla remapare, sau?

 

LE: parca 195 suna mai bine decat 170, nu ? <_<

Edited by dumi
Link to comment
Share on other sites

Ce varza s-a facut topicul baiatului.

 

Un turbo da rezultate frumoase daca ai bani si multa pasiune de investit. Faci cam +50cp dar mai important, o sa ai cuplu! <_<

 

Pentru ceva mai putin costisitor dar cu rezultate misto, iti faci o remapare concentrata pe cuplu. Ai sa vezi atunci cum merge masina. Cand ai caii de la turatie mai mica e alta viata :)

Link to comment
Share on other sites

Doar 50 cp? <_<

 

Puterea variazĂŁ ĂŽn funcĂžie de investiĂžie, adicĂŁ dacĂŁ schimbi piese din motor sau nu.

 

PoÞi avea ºi 200 cp În plus faÞã de puterea motorului.

 

200 de cai plus la un 320 ma indoiesc

Link to comment
Share on other sites

OlimpuSS, am si eu una ca a ta (mai mult sau mai putin, culoarea in orice caz) de vreo luna de zile.. si inca nu am descoperit-o in totalitate sa zic asa. Poate nici tu. Daca tot esti fan E46, dece nu ai lua in vedere posibilitatea de a da-o si a-ti lua un M3? Sau tii foarte mult in a avea 4 usi.. ca trag concluzia ca banii nu reprezinta o problema.

 

@WLF - sunt tare curios ce masina ai tu... crezi ca ai putea impartasi si cu noi ce conduci tu?

 

 

la faza cu "trag concluzia ca banii nu reprezinta o problema" am rams cu gura cascata...de la ce am eu la m3 chiar e ceva diferenta de bani ,consum,asigurari impozite si alte nebunii...dc citeai mai sus ce a scris MAS intelegeai perfect totul...

Link to comment
Share on other sites

*nu am intrat de cateva zile si am descoperit 2 pagini de idei...ma bucur ca posesorii de bmw isi dau cu parerea...

*ce am citit putin mai sus despre 320 ca este o masina slaba...sunt cat de cat de acord insa toate masinile care le am avut au avut mici modificari deci nu am sa trec cu vedea despre o resoftare la prima vedere

*am descoperit mastertuner si mi au facut o impresie placuta...cu unichip as putea ajunge la 195 cp dc umbla si la avans...momentan este suficient,pe viitor sper sa cumpar un kit de turbo

*referitot la "dc nu iti iei m3" ...simplu...nu mi permit sa l intretin,prefer sa ma joc putin cu ea si sa scot dintr un motor mic o putere mai mare...raportat la ce au prietenii mei golf 5 gti ,opel astra bertone turbo ,golf 3 vr6 samd...toate resoftate ,cipuite dar nu sar de 230-250 cp...cam pe undeva pe acolo as vrea sa ajung si eu

*deocamdata sunt multumit de cum merge masina...de consum de taxe si asigurare...sngurul lucru care cred ca ii lipseste masinii este cuplul

*momentan i am cumparat niste stopuri pe leduri modelul nonfacelift care sunt extraordinar de frumoase,schimba masina cu totul...in cateva zile niste jante pe 18,o suspensie mai joasa urmand ca in vara sa umblu si la putere...

*va salut si am sa citesc in continuare ideile voastre

 

PS : amintesc inca o data pt cei ce nu au citit mesajele RX8 ul era modelul de 192 cp...320i sta gatantat 1 si 2 in fata iar la a3a pierde cine nu crede facem proba...530d e39 se tine bine dar cel cu care m am dat a stat in spate...cei care aveti 320i ul puteti face si voi un test..mentionez ca am pe spate cauciucuri destul de late 255/40/17 deci am o plecare destul de buna...bafta

Link to comment
Share on other sites

rx-ul era masina mea preferata si inca imi place,este o masina deosebita,frumoasa,are un interior deosebit insa consumul este exagerat pt ce poate...imi spunea proprietarul ca iarna nu o scoate din 25%...plus de asta mecanicii din romania o cam ocolesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.