Jump to content

Montaj Angel Eyes CCFL


Valentin_LMB

Recommended Posts

Am cautat pe aici dar nu am gasit nici o descriere detaliata .

 

Treburile stau cam asa : Ieri am achizitionat un set de Angel Eyes CCFL pt masina mea la pretul de 250 Ron , nimic esit din comun ; vanzatorul a zis ca pt inca 150 Ron le poate si monta , dar cum nu sunt facut din banii iam zis ca prefer mai intai sa incerc eu mai intai , urmand ca in cazul in care nu reusesc sa apelez din nou a el .

 

Acu vin si eu cu o mica MARE rugaminte ; Poate cineva a mai facut (cred ca este imposibil ca nimeni sa nu isi fi pus angel pe E36 singur) si are si buna vointa de a impartasii cu mine si cu toata lumea , pt ca nu cred ca eu sa fiu singurul care ar fi interesat , metoda . In mare ar trebui sa ma descurc dar mai am mici detalii care trebuie rezolvate si nu vreau sa ma inham la o treaba inainte de a sti toate detalii ! Astept cat mai multe raspunsuri si multumesc depe acum celor care ma pot ajuta ! Bafta !

 

P.S. Cer scuze daca cumva deranjez cu acest topic dar am considerat ca aici e locul lui !

Link to comment
Share on other sites

Ieri am montat eu Angel Eyes pe un e36.

Nu e foarte complivat dar iti trebuie multa rabdare si un tub de silicon negru si poxipol transparent.

Procedeul consta in: dai amndoua farurile jos, stai undeva unde e mai cald sa nu fie plasticul casant, desfaci cele 4 sigurante de tabla ale farurilor (2 sus, 2 jos) dupa care ai pe lateralele farurilor 4 cleme de plastic(ti-as recomanda incalzirea lor inainte de desfacere deoarece sunt foarte casante). Dupa ce ai desfacut farul iti mai trebuie si sapun lichid detergent sau ce vrei tu pt a spala sticlele. Lasi deoparte bucata de far cu becuri si te apuci de partea din fata. Iti mai trebuie un cutter pt a taia siliconul care tine cele 2 sticle din interior. Dupa ce ai taiat siliconul sticlele sunt prinse in 2 cleme de plastic(mare atentie sa nu le rupi), scoti cele 2 sticle le cureti dupa care te ocupi de pozitionarea angel eyes-urilor. Aici iti trebuie multa rabdare pt a le pozitiona corect si pt a fii centrate. Dupa ce le-ai gasit pozitia corecta le lipesti cu poxipol dar unde sa nu se vada(mare atentie la fire pe unde le scoti din sticla). Dupa ce le-ai fixat lipit si asamblatcu cele 2 sticle montezi farul, eu pe garnitura cea veche am pus putin silicon negru pt siguranta ca nu v-a intra apa. scoti firele pe la faza scurta sau lunga pe unde doresti faci legaturile cu transformatorul, transformatorul il legi la becul de pozitie pui farul inapoi si ai terminat cu o parte. Partea cealalta idem.

Daca nu ai mai facut vei avea nevoie de multa rabdare si nervi si sa fii foarte atent.

Mie personal ieri mi-a luat 4 ore toata operatiunea dar crede-ma merita tot timpul pt rezultate.

Eu nu sunt la prima montare am mai montat si la e46 compact unde a fost un pic mai nasol deoarece trebuia si bara fata data jos.

Bafta si multa rabdare, <_<

Link to comment
Share on other sites

Multumesc lui LIR de raspuns , cel mai probabil Marti dupa masa o sa ma apuc , pt ca acum e deja tarziu si din pacate nu am lumina in garaj , iar maine sunt toata ziua la munca . O sa ma inarmez cu multa rabdare si sper sa reusesc . O sa va tin la curent si o sa fac si niste poze pe parcurs pt a ajunta e viitor si pe altii . Pana atunci sunteti bineveniti cu alte sfaturi , pareri , orice .

 

Intrebare : Invertoarele unde or sa ramana pozitionate ?

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza daca imi puteti spune cum se lipesc firele de la angel cu cele de la pozitie de pe masina ? se renunta la carcasa originala a becurilor de pozitie ?

nu e nevoie...ciupeste un pic firele sau ma rog...cauciucu izolator al firului la 2 cm de mufa pozitiei sa ai loc de izolat si te legi de alea!

 

B-13-L M B te asteptam cu <_<

Link to comment
Share on other sites

Acelas procedeu e si la farurile fara lupa. Eu nu am renuntat la soclurile de la becurile de pozitie deoarece ramane gaura. Eu am pus firele de la trafuri in mufa pt becurile de pozitie. spor la treaba baieti si diseara voi pune si eu poze cum a iesit pisicuta cu angel eyes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.