Jump to content

bixenon


crazydriver

Recommended Posts

am si eu o intrebare, nu am avut xenon din fabrica la masina, le-am montat ulterior. Farurile care le-am pus erau cu bixenon, dar nu aveam mufele pe masina. Intre timp am facut rost si de mufe, am fost la un electrician si le-am montat, dar dupa cate am vazut mufele aveau 3 fire si el a legat doar unul, de functionat functioneaza adica se ridica sertarasul ala din far si nu mai optureaza xenonul. dar intreb doar atat trebuie sa faca? nu am avut ocazia sa vad un far bixenon din fabrica, daca inafara de a ridica clapeta trebuie sa mai mareasca si puterea xenonului.

si daca poate sa-mi spuna si mie cineva pentru ce puteau fi celelalte doua fire????????

Edited by crazydriver
Link to comment
Share on other sites

nu a legat pe niciun pin. unu din firele de la mufa de bi la legat pe unu din firele de la mufa de faza lunga. si asta a fost a durat 3 min. dar tre sa-ti faci rost de mufe. Eu alerg dupa ele de cand am pus farurile si a trecut ceva vreme cam 6 luni. Edited by crazydriver
Link to comment
Share on other sites

nu a legat pe niciun pin unu din firele de la mufa de bi la legat pe unu din firele de la mufa de faza lunga si asta a fost  a durat 3 min. dar tre sa-ti faci rost de mufe eu alerg dupa ele de cand am pus farurile si a trecut ceva vreme cam 6 luni.

74588[/snapback]

 

:)

Promit ca maine daca vii la intalnire iti fac cadou o tasta "." ( punct ).

Imi fac mie un bine :) .Poate scap de durerile de cap create de incercarea de a intelege sensul posturilor tale. :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

si daca poate sa-mi spuna si mie cineva pentru ce puteau fi celelalte doua fire????????

74583[/snapback]

 

Diferenta vine de la anul de fabricatie.

 

Daca farurile sunt de pe o masina pana la 2003/03 se folosesc 3 fire.Intre 2003/03 si 2003/09 se folosesc doua.

Dupa 09/2003 se foloseste un singur fir.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta vine de la anul de fabricatie.

 

Daca farurile sunt de pe o masina pana la 2003/03 se folosesc 3 fire.Intre 2003/03 si 2003/09 se folosesc doua.

Dupa 09/2003 se foloseste un singur fir.

74615[/snapback]

 

multumesc Bavaria ca mai scos din ceata. intradevar farurile sunt din 2002 si masina din 2004.

 

b10sct incerc sa fac poze astazi, si poate reusesti sa le faci si tu sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

poze nu pot sa pun. electricianul care a facut montajul a izolat firele de nu se mai vede nimic, dar poti sa incerci prin urmatoarea metoda: se ia un fir legat la plusul de la baterie, si se cupleaza pe rand la pini de la far, atingi usor, si cu urechea bine ciulita pe far, pana auzi clapeta ca se ridica. se aude destul de tare, dupa se face o improvizatie cu un papuc care sa se potriveasca pe pin, si se leaga la firul alb de la mufa de faza lunga.

cam atat, daca mai are altcineva alte pareri le asteptam cu interes.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu deocamdata am trei pini.Nu am mufele.Vroiam sa fac o improvizatie pe unul din pini, dar nu stiu pe care :)

Dar astept o poza de la dan98 sau crazydriver :blink:  si poate imi dau seama.

74758[/snapback]

 

 

Cate fire ai de la instalatia veche?Ai avut xenon inainte?

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut xenon.

Mi-am luat faruri cu tot cu instalatie, si pe transformator am doua mufe.Una in care a intrat mufa pe care o aveam inainte la faza scurta, si a mai ramas una mica, care are trei pini si care banuiesc ca e de la bixenon.Din cate am inteles de la crazydriver, doar un pin este folosit si trebuie sa-l duc pana la mufa de pe faza lunga.Problema e ca nu stiu la care sa ma leg, si imi este cam frica sa o iau pe ghicite........

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut xenon.

Mi-am luat faruri cu tot cu instalatie, si pe transformator am doua mufe.Una in care a intrat mufa pe care o aveam inainte la faza scurta, si a mai ramas una mica, care are trei pini  si care banuiesc ca e de la bixenon.Din cate am inteles de la crazydriver, doar un pin este folosit si trebuie sa-l duc pana la mufa de pe faza lunga.Problema e ca nu stiu la care sa ma leg, si imi este cam frica sa o iau pe ghicite........

74763[/snapback]

 

 

La farurile mai vechi de 2003

 

pinul 1 este ptr diagnoza

pinul 2 este semnalul de la computerul de lumini ptr bixenon

pinul 3 este un plus de contact ,care vine de la siguranta 32.

 

Deci trebuie sa legi firul la pinul 2.In mod normal ,fiind mai vechi de 2003 ar trebui sa mai aiba un fir de plus,pe pinul 3,dar este posibil sa mearga si fara :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.