Jump to content

Bluetooth E46 2004 original / comenzi pe volan


MOTANUL

Recommended Posts

Nu am pus intrebarea din lipsa de ocupatie (am manualul in germana si am incercat in speranta ca e intuitiv dar nu e asa)

 

In documentatie am gasit codul - dar nu sunt in stare sa ajung sa-mi ceara codul. Am inteles ca trebuie sa ajung la un moment dat in care sa apara pe afiseaj: "bluetooth pairing" dupa asta urmeaza

a) sa pun telefonul sa caute un dispozitiv bluetooth;

<_< bag codul si teoretic / practic merge

 

Prin ce combinatie de taste / cheie se ajunge la "bluetooth pairing"

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Gata am reusit;

 

1) Press and hold the pairing button with the ignition off. While holding the button turn the ignition to the accessory position, (first position), keep holding the button for an additional 3 seconds, and let go. The instrument cluster, radio or nav display will show the words Bluetooth Pairing.

 

Se tine apasat butonul din consola cu cheia din contact in pozitia off; In timp ce tinem butonul apasat rasucim contactul pe prima pozitie. Mentinem inca 3 sec butonul din consola apasat dupa care il eliberam. Apare mesajul Bluetooth Pairing si in acest moment telefonul gaseste "BMW 16453" Se tasteaza codul din manualul de utilizare si de aici e simplu.

 

Multumesc WLF.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am masina de mai bine de jumatate de an si abia zilele trecute am descoperit ca am bluetooth, mi-a aratat un membru care sta in acelasi oras cu mine :) .Ce n-am reusit insa este sa ascult muzica de pe telefon prin bluetooth, cand dau de la telefon play via bluetooth in telefon imi arata ca merge dar in boxe nu se aude nimic...A reusit cineva?Poate trebuie sa schimb telefonul... <_<
Link to comment
Share on other sites

Vrei cam multe. <_< Nu stie sa ruleze muzica.

 

de unde stii daca ai sau nu BT la masina?

 

LE: am cass BMW business cd, comenzi pe volan , 318d 2004 si car kit dar nu am vazut nici un buton in plus (care e PAIRING BUTTON)?

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

Am eu poza; Am incercuit cu rosu butonul in cauza. Merge orice telefon cu bluetooth (am incercat mai multe si merg) POate or fi si exceptii dar pana acum nu am dat de ele.

 

nu e la fel cu cel de pe volan?

post-13006-1236680209_thumb.jpg

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

Am eu poza; Am incercuit cu rosu butonul in cauza. Merge orice telefon cu bluetooth (am incercat mai multe si merg) POate or fi si exceptii dar pana acum nu am dat de ele.

 

exact asa e si compartimentul meu.eu am un n73 cum il bag acolo?nu mi trebuie un adaptor ceva?

Link to comment
Share on other sites

1. Nu exista adaptor decat pt. putine telefoane. (majoritatea vechi)

2. Adaptorul iti ofera avantajul ca poti sa si incarci telefonul cat mergi cu masina

3. Un alt avantaj ar fi ca folosesti antena masinii si ai semnal mai bun

 

Toate cele de mai sus din auzite (pot sa fie adevarate sau nu pana la proba contrara)

 

Eu cand intru in masina dau conectare si tin telefonul in buzunar (sau pe unde apuc). Cand sunt sunat nu pierd semnalul. Daca sun eu ,se intimpla sa il mai pierd (asta ar fi un argument pentru adaptor)

Din pacate pt. telefonul meu nu exista adaptor si il folosesc doar pe bluetooth. Adaptorul este optional ca sa zic asa.

Link to comment
Share on other sites

Nu toate telefoanele sunt full compatibile , unele sunt compatibile doar pt a se conecta dar nu va recunoaste agenda telefonica, am testat cateva ....motorola V3i , v8, sony ericsson k800i, si multe nokia sunt compatibile ....dar sunt si tefeloane cum ar fi nokia E50 care nu se conecteaza efectiv ....eu am v3i si ma inteleg de minune cu el in masina ....

Ideea in sine e buna dar sunt unitatile cu display fie ele cele cu navi mica fie mkIV absolut depasite, sunt deacord se integreaza frumos in bord dar nu putem face multe cu ele ....cand ma uit la ce pret are un display mkIV 16:9 si nu stie sa faca prea multe adica 500 euro ma apuca rasul <_<))

Link to comment
Share on other sites

Gata am reusit;

 

1) Press and hold the pairing button with the ignition off. While holding the button turn the ignition to the accessory position, (first position), keep holding the button for an additional 3 seconds, and let go. The instrument cluster, radio or nav display will show the words Bluetooth Pairing.

 

Se tine apasat butonul din consola cu cheia din contact in pozitia off; In timp ce tinem butonul apasat rasucim contactul pe prima pozitie. Mentinem inca 3 sec butonul din consola apasat dupa care il eliberam. Apare mesajul Bluetooth Pairing si in acest moment telefonul gaseste "BMW 16453" Se tasteaza codul din manualul de utilizare si de aici e simplu.

 

Multumesc WLF.

[/quote

Salut am si eu o mica nelamurire am un e46 buisness cd comenzi volan dar eu nu am langa avarie acel buton despre care vorbiti voi care activeaza bluetooth dar in schimb am pe volan ala cu fata aia si am facut chestiaa aia cu contactu de n ori nu imi apare nimik. am tinut apasat am bagat cheia in contact in pozitia off am pus pe prima pozitie am tinut in 3 sec si la final nu imi apare nimik ???? lamuritima shi pe mn daca am sau nu bluetooth. pun shi poza cu volanul sa vedeti daca ala e butonul <_< ms mult

post-20094-1236719572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.