Jump to content

Schimb pivoti E36


em_28

Recommended Posts

La E36 pivotii pe fata se pot schimba amandoi,sau trebuie schimbat bratul?Daca se schimba e nevoie de ceva special -presa?

 

eu am schimbat ambii pivoti fara brat dar nu stiu daca trebuie presa , eu am lasat-o la niste baieti si ei au avut grija de ea.

Link to comment
Share on other sites

am manualul de reparatie dar are 755 de pagini.

acolo ar trebui sa fie explciat ce si cum.

ma uit diseara peste el.

 

daca nu www.realoem.com

ce manual ai de are 755 de pagini ?

 

de la Bentley, are 759 mai exact si 92 Mb.

Edited by Staticxxx
Link to comment
Share on other sites

La E36 pivotii pe fata se pot schimba amandoi,sau trebuie schimbat bratul?Daca se schimba e nevoie de ceva special -presa?

 

 

Da iti trebuie presa ca altfel ii bate cu ciocanul de-i ia toti dracii..... Cred ca echivaleaza cu 5000 de km de uzura pe drumuri proaste.... Poate chiar mai mult. cand mergi pe drumuri proaste socul ti-l preaia amortizorul sau arcul. In cazul in care-i bati cu ciocanul bati direct in bila aia din silicon din interiorul pivotului si e ca si cand iti pui direct piesa uzata pe masina. Si eu i-am schimbat si nici cu presa n-am fost multumit... Oricum le deformeaza sigurantele. Data viitoare cand ii schimb ii schimb cu tot cu bascula....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e sa-i schimbi cu totul...eu i-am schimbat separat si intradevar se deformeaza sigurantele si nici inauntru nu stiu ce se mai poate intampla...te ajunge mai scump dar cred ca se merita...de scos se scot prin presa iar de bagat la ciocan cred ca mai degraba ii strici,asta daca nu cumva exista o presa speciala pt.asa ceva Edited by foscyucman
Link to comment
Share on other sites

Ce sa faci cu ea? Schimbi pivoti zilnic? Mai bine mergi la un service.

 

Nu schimb pivoti zilnic . De regula imi fac reparatiile in regie propie si mai ajut si la nevoie . Nu vreau sa fiu rautacios dar , nu am masina de ieri . Am trecut si prin service-uri ; nu ma multumesc indeajuns . Am intrebat de curiozitate . Si eu sunt de parere sa schimbe tot bratul .

Edited by cris2dum
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu imi schimb de regula multe piese singur, dar pivotii decat sa ii fac la ciocan mai bine merg la un service sau la cineva care are presa sa ii faca.

Parerea mea e ca nu merita sa cumperi o presa din aia.. pivotii sau capetele de bara le schimbi o data la cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Stiu un service ieftin cu o presa hidraulica in iasi care se poate ocupa de bucsele alea.Cred ca scapi cu maxim 100 ron

DAca ai drum pe aici,vorbim.

 

 

LOL 100 de ron in iasi .... Pai io i-am dat lu' un nene 10 lei si mi-a adus pivotii facuti la presa in 30 de minute undeva in crangasi... ( in bucuresti )

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

siguranta aia de metal oricum daca o apesi in plan o turtesti doar sa folosesti o piesa cilindrica putin decupata in capete...asa ceva am vazut eu ca se mai practica...dar prefer sa nu intru prea mult in tehnica si raman la acelasi gand...daca tot ii schimbi rar,schimba-i cu totul Edited by foscyucman
Link to comment
Share on other sites

Pivotii Meyle nu au siguranta aia, si sunt ceva mai durabili.

La E46 se pot schimba doar pivotii, daca bascula este Meyle !

Diferenta de pret, intre o bascula Meyle si una Lemforder nu cred ca este mare la magazin.

Pivotii mici facuti de Meyle, aia de la roata, costa aprox. 65 RON/bucata pentru E36.

Link to comment
Share on other sites

Pivotii Meyle nu au siguranta aia, si sunt ceva mai durabili.

La E46 se pot schimba doar pivotii, daca bascula este Meyle !

Diferenta de pret, intre o bascula Meyle si una Lemforder nu cred ca este mare la magazin.

Pivotii mici facuti de Meyle, aia de la roata, costa aprox. 65 RON/bucata pentru E36.

 

 

eu mi-am pus Meyle pe E36 si aveau siguranta aia... cred ca am dat 75 RON pe unul.... Probabil ca unii au siguranta altii nu...

Ideea e ca siguranta aia cred ca nu are un rol foarte important daca unii pivoti o au iar altii nu dar faptul ca am vazut pivotzii aia noi si apoi pusi pe bascula turtiti m-a secat grav.... Data viitoare cu tot cu bascula DIRECT.... Nici nu mai stau la discutii...

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat pivotii la E36 intr-un service in Bucuresti si au folsit o presa hidraulica atat pt a-i scoate, cat si pt a-i pune la loc... mai mult a durat demontarea si montarea basculei pe masina... pivotii m-au costat 70ron/buc iar manopera am gasit cel mai ieftin cu 90ron pt o roata...
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am pus Meyle pe E36 si aveau siguranta aia... cred ca am dat 75 RON pe unul.... Probabil ca unii au siguranta altii nu...

Ideea e ca siguranta aia cred ca nu are un rol foarte important daca unii pivoti o au iar altii nu dar faptul ca am vazut pivotzii aia noi si apoi pusi pe bascula turtiti m-a secat grav.... Data viitoare cu tot cu bascula DIRECT.... Nici nu mai stau la discutii...

 

Probabil nu erau Meyle, ci Mayle sau Maile (am vazut intr-un magazin de piese auto ca exista si firma asta).

Eu am cumparat si acum 2 ani pivoti Meyle si nu aveau siguranta aia. Iar pe margini au niste caneluri.

 

Poza 1: Pivot normal cu siguranta.

Poza 2: Pivot Meyle (se pot observa niste caneluri de jur imprejurul pivotului).

Poza 3: Pivotul Meyle vazut din partea asa-zisei "sigurante".

Poza 4: Bascula cu pivot cu siguranta ("C") si pivot fara siguranta ("B").

Poza 5 si 6: Pivoti Meyle asa cum sunt ei... si ii stiu si eu de cativa ani !

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Pivotii Meyle nu au siguranta aia, si sunt ceva mai durabili.

La E46 se pot schimba doar pivotii, daca bascula este Meyle !

Diferenta de pret, intre o bascula Meyle si una Lemforder nu cred ca este mare la magazin.

Pivotii mici facuti de Meyle, aia de la roata, costa aprox. 65 RON/bucata pentru E36.

Meyle sunt de toata mana, ca sa nu zic altfel <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.