Jump to content

probleme trepte aer


Recommended Posts

316 an fab 1994 nu mai merg treptele la aer decat pe 4 de doua zile brusc inainte mergea perfect plus mai nou nu mai baga caldura indiferent de grade decat cand vrea pe 4 ca restul 1.2.3 nu merg deloc ?????????????

va atasez si o poza sa vedeti modelu

ce poate fi releul ala din bord ?

post-22432-1236775253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

316 an fab 1994 nu mai merg treptele la aer decat pe 4 de doua zile brusc inainte mergea perfect plus mai nou nu mai baga caldura indiferent de grade decat cand vrea pe 4 ca restul 1.2.3 nu merg deloc ?????????????

va atasez si o poza sa vedeti modelu

ce poate fi releul ala din bord ?

parerea mea e ca s-a cam dus faimoasa piesa cu tepi

Link to comment
Share on other sites

316 an fab 1994 nu mai merg treptele la aer decat pe 4 de doua zile brusc inainte mergea perfect plus mai nou nu mai baga caldura indiferent de grade decat cand vrea pe 4 ca restul 1.2.3 nu merg deloc ?????????????

va atasez si o poza sa vedeti modelu

ce poate fi releul ala din bord ?

parerea mea e ca s-a cam dus faimoasa piesa cu tepi

asta nu are piesa cu tepi.e inlocuita de o rezistenta diferita..e o rezistenta mare sub volam in dreapta,aproape de pedala de acceleratie...e super simplu de scos si de schimbat..vezi ca sunt diy uri pe tema asta...mie nu mi-a luat mai mult de 10 minute de schimbat si 100 de mii(se schimba numai rezistenta din varful piesei...e intrerupta)

Edited by foscyucman
Link to comment
Share on other sites

Daca iti merge decat pe treapta 4 inseamna ca merge asa zis pe ,,urgenta,,, treapta 4 neavand treaba cu 1,2,3. Trebuie desfacut partea din bord de sub volan, iar undeva deasupra pedalelor in dreapta gasesti piesa asta(este o chestie dreptunghiulara cam 8,5cm x 2,5cm). Vezi ca cere singura cum sa iasa, are pozitia ei, nu ai cum sa o scoti altfel. Vezi rezistenta din capat sau cablajele de baza, sa nu fie intrerupte. De regula piesa asta se duce cand nu este schimbat filtrul de polen la timp.
Link to comment
Share on other sites

Daca iti merge decat pe treapta 4 inseamna ca merge asa zis pe ,,urgenta,,, treapta 4 neavand treaba cu 1,2,3. Trebuie desfacut partea din bord de sub volan, iar undeva deasupra pedalelor in dreapta gasesti piesa asta(este o chestie dreptunghiulara cam 8,5cm x 2,5cm). Vezi ca cere singura cum sa iasa, are pozitia ei, nu ai cum sa o scoti altfel. Vezi rezistenta din capat sau cablajele de baza, sa nu fie intrerupte. De regula piesa asta se duce cand nu este schimbat filtrul de polen la timp.

zice bine cristi,chiar foarte bine...e destul de simplu...bafta la munca

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca s-a cam dus faimoasa piesa cu tepi

Mda, eu am klimaautomatik si nu mai merge nici auroterma nici klima nici nimic, singurul curent care se face in masina e cind deschid geamurile in mers. Am cautat deja de mi s-a cam acrit alt topic referitor la masinile cu klimaautomatik si de un DIY-topic, ma poate ajuta cu vreun link ceva? Sau cu poze cum arata porcaria aia stricacioasa sa vad daca e la fel cu a mea care am demontat-o la mecanic?

Faza timpita rau: am fost cu masina si diagnoza din aia pe computer si nu imi gasii nimic care sa fie stricat. O parere de la alt mecanic (nu cel la care merg mereu) e ca ar fi dusa ori piesa aia cu tsepi care seamana (cu putsina imaginatsie) cu un termoplonjon comunist, ori digi-displayul de la klima. Dar pe display imi arata temperatura la care sa reglez, toate beculetsele se aprind, numai ca nu vine nici un fel de aer. Cam fac spume.

 

Mulsumex anticipat de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

N-a mai avut chiar nimeni problema cu aeroterma de la masina? Faza nasoala e ca nu gasesc pe net timpenia aia de arici sa-l cumpar mai ieftin, ci trebuie sa-l comand la un magazin de piese auto si costa 118+TVA, vreo 140 euro si nu il mai pot da inapoi daca nu e el de vina, ca e piesa electrica. In acelasi timp as incerca totusi sa-l schimb ca ma seaca faptul ca nu imi mai merge klima la masina. Asa ca aproape orice sfaturi sau pareri sint binevenite. Merci.
Link to comment
Share on other sites

So, update-news: fusåi la mecanic sa-mi schimbe "faimoasa piesa cu tsepi" dupa ce am gasit-o pe net la un prets mai bun decit in magazin. Net - 106 € cu tot cu taxe postale, magazin - 140 €. Cu ocazia asta schimbai si stabilizatorii (sau cum le-o spune) pentru ca la unul era dusa o bucsa, si ma gindii sa nu se certe intre ei ca unu e vechi si ailalt nou ii schimbai pe amindoi sa am liniste in masina.

Ca sa revin la auroterma plus klima, merge totul perfect acu. Da' cind te apuci sa desfaci si intr-o parte si-n alta pe sub bord si nu stii exact unde e filtru' ala de polen mai ai putsin si dai in boala lu bogdyy cu vanosu', distributsia si cablaraia care e pe-acolo.

 

De regula piesa asta se duce cand nu este schimbat filtrul de polen la timp.

Ca masura de precautsie si din cauza ca filtru de polen e mult mai ieftin decit "piesa cu tsepi" il schimbai si pe ala, plus de asta era jegooooos, da' ce jegos era nu e adevarat. Am iar klima la masina <_<

 

P.S: care o mai avea problema asta pe viitor, vedetsi ca piesa noua arata diferit de cea veche, nu intratsi in panica, e ok asa.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare care ma chinuie de dimineatsa la ora de cafea: cam la cit timp sau km se schimba filtru' ala de polen? Voi cind il schimbati? Va rog nu-mi spuneti ca se schimba la reprezentantsa cind se face nu-stiu-ce inspectsie, ca imi ingrijesc masina privat, adica atunci cind incepe sa faca putsin ham-ham ma duc sa vad ce are.
Link to comment
Share on other sites

O intrebare care ma chinuie de dimineatsa la ora de cafea: cam la cit timp sau km se schimba filtru' ala de polen? Voi cind il schimbati? Va rog nu-mi spuneti ca se schimba la reprezentantsa cind se face nu-stiu-ce inspectsie, ca imi ingrijesc masina privat, adica atunci cind incepe sa faca putsin ham-ham ma duc sa vad ce are.

 

Când e murdar ºi nu mai filtreazã bine. <_<

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspuns. Deci nu e un nr. de kilometri sau o perioada de timp? Ala vechi dupa ce am montat "ariciul" lasa cam doar jumatate din aer sa treaca prin el fatsa de al nou, atunci cind l-am incercat.

Acu am alta problema, si anume: ieri am dat sa plec cu masina, incerc sa o deschid din telecomanda de la cheie, se deschidea si se inchidea instantaneu la loc <_< . Dupa ce am incercat de vreo 6 ori sa o deschid si s-a tot inchis m-am cam plictisit si am deschis masina direct cu cheia in yala, atunci a ramas deschisa. Ce poate fi de data asta? Mi s-a spus ca ar fi bateria de la cheie, asa sa faca din cauza ei? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salut tuturor. si eu am clima manuala pe masina (E36 coupe) si am aceeasi problema: nu imi merg treptele 1 2 si 3 de la ventilator. am scos piesa de sub bord dar nu imi dau seama ce scrie pe siguranta aia termica, care trebuie schimbata, e sters scrisul. cei ce au schimbat-o, va rog sa-mi spuneti de cati amperi este (presupun ca 10) si la ce temeratura rezista. am gasit rezistente de la 90 grade la 240 grade, dar nu stiu de care. multumesc anticipat si numai bine tuturor. <_<
Link to comment
Share on other sites

Te referi la "arici"? Pe el l-ai dat afara si nu se mai vede scrisul? Daca la el te referi atunci mergi mai bine la un magazin de piese auto si ii explici aluia ce iti trebuie, sigur stie ce iti trebuie si o sa iti arate si un desen cu piesa aia. Stiu ca se numea ceva cu Febi, da' mai era un cod de inca vreo 5 cifre pe care din pacate nu mi-l mai amintesc. Nu cauta sa iei SH, ca nu stii cit o sa te tina unul folosit, si nici lu juma' de pret nu renteaza unul SH.

 

Daca nu te referi la "arici" atunci nu stiu despre ce rezistente vorbesti.

Link to comment
Share on other sites

Nu am piesa cu arici, deoarece am clima manuala(cu rotite ;-) ) si e o piesa ce are o reZistenta termica la un capat, aia e problema. Nu se mai vede scrisul, si nu as pune una la nimereala, oricum multumesc, si ii astept cu raspunsul pe cei ce au clima cu rotite.
Link to comment
Share on other sites

Nu am piesa cu arici, deoarece am clima manuala(cu rotite ;-) ) si e o piesa ce are o reZistenta termica la un capat, aia e problema. Nu se mai vede scrisul, si nu as pune una la nimereala, oricum multumesc, si ii astept cu raspunsul pe cei ce au clima cu rotite.
pai din cate stiu eu nu sunt de mai multe grade :) . un amic si-a cumparat o rezistenta cum ai tu si nu lau intrebat la magazin de cate grade este si din septembrie anul trecut merge fara probleme <_< . numa bine
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost azi la un magazin de electronice si mi-au aratat rezistente de 90, 120, 140, 180, 220 si 240 grade. Am luat una de 120 si una de 240 grade. (3 lei bucata), dar mi-e sa nu pun si apoi sa dau de belele, sa ia vreun fir foc. Mai caut pe net, poate gasesc vreun tutorial, care sa ma ajute. Numai bine tuturor.
Link to comment
Share on other sites

salut tuturor. si eu am clima manuala pe masina (E36 coupe) si am aceeasi problema: nu imi merg treptele 1 2 si 3 de la ventilator. am scos piesa de sub bord dar nu imi dau seama ce scrie pe siguranta aia termica, care trebuie schimbata, e sters scrisul. cei ce au schimbat-o, va rog sa-mi spuneti de cati amperi este (presupun ca 10) si la ce temeratura rezista. am gasit rezistente de la 90 grade la 240 grade, dar nu stiu de care. multumesc anticipat si numai bine tuturor. <_<

Salut. Am si eu tot clima manuala (tot E36 coupe). Problema mea e un pic diferita. Imi merg treptele 1, 3 si 4 de la ventilatie. Deci nu merge exact treapta a 2-a (cea mai utilizata zi de zi). Defapt aer baga si pe treapta a 2-a, dar intensitatea este egala cu cea a treptei 1, nu se simte nici o modificare. Pe treapta 1 de-abia baga putin aer, iar pe treapta trei sufla cam tare. A, si mai e ceva: pe treapta 1, respectiv 2 se aude un scartait venit dinspre ventilator. Aveti idee cam ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

316 an fab 1994 nu mai merg treptele la aer decat pe 4 de doua zile brusc inainte mergea perfect plus mai nou nu mai baga caldura indiferent de grade decat cand vrea pe 4 ca restul 1.2.3 nu merg deloc ?????????????

va atasez si o poza sa vedeti modelu

ce poate fi releul ala din bord ?

 

 

stie cineva ce este piesa asta? ca am cautat pe dedesubt in dreapta pedalelor acea piesa cu rezistenta termica si nu am gasit decat asta!

 

am aceasi problema cu treptele de aer la un e36 325i

post-23790-1239808535_thumb.jpg

post-23790-1239808548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut. Pentru Da-Vid, da, "releul" ala e problema. Numai ca piesa mea difera putin de a ta, cred ca e facuta de alt producator. O sa pun ai eu o poza cu piesa de la mine, sa vezi daca ai cumva o rezistenta termica in capat, ca la mine aia e arsa si se poate schimba si scapi ieftin, doar cu vreo 10 lei cu totul, acum sunt la munca...Cand ajung acasa pun poza si ma uit si la pozele tale. Numai bine
Link to comment
Share on other sites

Salut. Pentru Da-Vid, da, "releul" ala e problema. Numai ca piesa mea difera putin de a ta, cred ca e facuta de alt producator. O sa pun ai eu o poza cu piesa de la mine, sa vezi daca ai cumva o rezistenta termica in capat, ca la mine aia e arsa si se poate schimba si scapi ieftin, doar cu vreo 10 lei cu totul, acum sunt la munca...Cand ajung acasa pun poza si ma uit si la pozele tale. Numai bine

 

eu am rezolvat problema acum 5 min , am scos piesa de tot i-am dat cu spray de curatat , am latat-o putin , am sters-o si acum merg toate treptele perfect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.