Jump to content

despre 318is


Fido

Recommended Posts

dak e in stare buna n-o sa ai nici o problema in afara de consumabile. acuma na.... are ceva ani masina si ca la orice masina veche s-ar putea sa intervinĂŁ niste probleme. oricum sunt masini foarte rezistente.eu am 316 si o forjez toata ziua si merge nu are nici o treaba.
Link to comment
Share on other sites

dak e in stare buna n-o sa ai nici o problema in afara de consumabile. acuma na.... are ceva ani masina si ca la orice masina veche s-ar putea sa intervinĂŁ niste probleme. oricum sunt masini foarte rezistente.eu am 316 si o forjez toata ziua si merge nu are nici o treaba.

 

 

acum am shi eu un 316i e36 94 shi nu am nici o problema cu el. shi il am de aproape un an shi nam schimbat nimik... numa ulei shi benzina <_<

Link to comment
Share on other sites

eu am un 318is...de vreo 3 luni ... n-am schimbat nimic,sunt foarte multzumit ...iar ele...la fel de multzumite :bashwall: :unsure: :) <_<

 

 

numa nush daca mai imi iau ca am vast amu ce taxa de prima inmatriculare are.....shi e cam pre mult..ca in tzara is cam scumpe sami iau

Link to comment
Share on other sites

buna. vreu sami iau un e36 318is 95. ce putetzi sami spunetzi despre acest model este reusit, sau ce fel de probleme cam are?

 

Foatre bun motor, asta daca ai norocu sa-l nimeresti nealergat, caroseria si dotarile tehnice sunt de 320i, raport putere consum cel mai bun la masini de varsta lor.

 

Eu am avut un E36 318iS din 06/1995 sedan si am fost foarte multumit. Ti-l recomand cu placere, dar verifica-i starea tehnica mai ales daca il iei din tara.

 

Mult success!

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

vreau sa-mi cumpar un E36, 3-door hatchback, 96-98.

Ma gandesc la un 316 i,318 ti, 318 tds sau chiar 320 d.

 

Sunt destul de nou pe forum. Am citit multe posturi interesante aici.

 

As dorii si eu cateva pareri despre ,modelele hatcback E 36,si cateva sfaturi cu privire la cumparare. Care dintre modele amintite sunt mai reusite? Care merita mai mult raportat la costuri de intretinere, consum etc. Am vazut in pulte posturi ca cel mai indicat e s-o duci la reprezentanta si sa-i faci niste teste.

 

Cam pe unde se invart preturile acuma la modelele amintite de prin 96-98.

 

Sunt cateva care vreau sa le vad cat de curand si sper sa pot face si niste poze.

 

* BMW 316 i, an fabricaĂžie 1996, culoare neagrĂŁ, 2 uÂşi, Compact, modul sport Âşi sistem antiderapaj, ABS, oglinzi electrice, cauciucuri iarnĂŁ Âşi varĂŁ, 140.000 km reali, 2xairbag, ĂŽnchidere centralizatĂŁ, servo, ĂŽnmatriculat 2008. PreĂž: 3.600 euro, negociabil.

 

 

* BMW 318 TDS, motor 1700 cmc, Diesel, 1996, ĂŽnmatriculat 12.2008, albastru, ABS, 2xairbag, geamuri electrice, bord CN, tehnic Âşi estetic ireproÂşabil, accept variante. PreĂž: 3.800 euro

 

Orice pareri sunt bine venite.

Link to comment
Share on other sites

Din ce ai enumerat tu cea mai buna alegere, dupa parerea mea ar fi, 318ti, am inteles ca are 140cp. Acuma te intreb eu ai un motiv anume sa alegi varianta compact ? .Daca raspunsul este , da ,atunci gusturile nu se discuta. Un sfat de la mine . Inainte sa-l cumperi , sa te urci si in alte modele e36 cum ar fi (Coupe sau Sedan). .Ca sa faci niste comparati , intre modele ,interior ,exterior,tinuta de drum. Bafta .
Link to comment
Share on other sites

* BMW 316 i, an fabricaĂžie 1996, culoare neagrĂŁ, 2 uÂşi, Compact, modul sport Âşi sistem antiderapaj, ABS, oglinzi electrice, cauciucuri iarnĂŁ Âşi varĂŁ, 140.000 km reali, 2xairbag, ĂŽnchidere centralizatĂŁ, servo, ĂŽnmatriculat 2008. PreĂž: 3.600 euro, negociabil.

 

 

* BMW 318 TDS, motor 1700 cmc, Diesel, 1996, ĂŽnmatriculat 12.2008, albastru, ABS, 2xairbag, geamuri electrice, bord CN, tehnic Âşi estetic ireproÂşabil, accept variante. PreĂž: 3.800 euro

 

Orice pareri sunt bine venite.

 

 

Incearca sa te orientezi spre benzina.Lasa motoarele M41 si M51.

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

vreau sa-mi cumpar un E36, 3-door hatchback, 96-98.

Ma gandesc la un 316 i,318 ti, 318 tds sau chiar 320 d.

 

Sunt destul de nou pe forum. Am citit multe posturi interesante aici.

 

As dorii si eu cateva pareri despre ,modelele hatcback E 36,si cateva sfaturi cu privire la cumparare. Care dintre modele amintite sunt mai reusite? Care merita mai mult raportat la costuri de intretinere, consum etc. Am vazut in pulte posturi ca cel mai indicat e s-o duci la reprezentanta si sa-i faci niste teste.

 

Cam pe unde se invart preturile acuma la modelele amintite de prin 96-98.

 

Sunt cateva care vreau sa le vad cat de curand si sper sa pot face si niste poze.

 

* BMW 316 i, an fabricaţie 1996, culoare neagră, 2 uşi, Compact, modul sport şi sistem antiderapaj, ABS, oglinzi electrice, cauciucuri iarnă şi vară, 140.000 km reali, 2xairbag, ĂŽnchidere centralizată, servo, ĂŽnmatriculat 2008. Preţ: 3.600 euro, negociabil.

 

 

* BMW 318 TDS, motor 1700 cmc, Diesel, 1996, ĂŽnmatriculat 12.2008, albastru, ABS, 2xairbag, geamuri electrice, bord CN, tehnic şi estetic ireproşabil, accept variante. Preţ: 3.800 euro

 

Orice pareri sunt bine venite.

 

Fara compact , benzina,benzina,benzina. Parerea mea !

??? bord CN ???

Edited by cris2dum
Link to comment
Share on other sites

Buna,

multumesc celor ce mi-au raspuns.

Cu riscul de a parea ridicol dar vreau sa mentionez cateva aspecte:

 

Pana acuma am avut si am o singura masina, un Opel Kadet din 85,model hatchback. Am mai condus si alte masini, Aro 10, Dacia logan si Fiat panda, nimic altceva. Sper sa nu radeti prea tare acuma, asta e.

Imi plac masinile hatcback, masinile cu doua usi. Imi plac BMW-urile( am mai citit pe forum si pe wikipedia despre seria3) modelele hatchback si sunt interesat sa-mi iau un E36 sau eventual un golf IV tot cu doua usi. Deocamdata as inclina spre un BMW. Bugetul e undeva la 3000-3500 euro.

Vreau sa-mi schimb masina pt ca:

- vreau ceva mai elegant, confort

-sa-mi ofere o siguranta mai mare fata de ce am acum

-sa fie placuta la condus si sa aiba tinuta pe drum, sa fie stabila

-nu sunt pasionat de viteza si motoare foarte puternice-(sau inca nu am avut ocazia)

-sa fie model hathback (sau coupe)

-sa aiba costuri de intretine relativ reduse-am inteles din anumite discutii de pe forum ca E36 nu e chiar asa de costisitor de intretinut

-nu conduc foarte mult- cam 15k-20k pe an

 

Acum din cate am inteles eu doar modelul compact are varianta hatchback.

Ma intereseaza un sfat de la cunoscatori, care model din cele amintite e cel mai reusit sau cel mai recomandat in situatia mea?

 

316 i,318 ti, 318 tds sau 320 d

 

Orice pareri si sfaturi sunt binevenite.

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Legat de motoarele pe benzina la 316 si 318 cam care e diferenta la consumul de combustibil si daca stie cineva cam care ar fi taxa de prima inmatriculare (poluare sau de mediu sau cum ii zice acuma)? Din cate stiu eu modelele E36 de prin 96-98 ar trebui sa fie euro 2.Pot intra cumva si-n alta categorie cu euro 1?
Link to comment
Share on other sites

Legat de motoarele pe benzina la 316 si 318 cam care e diferenta la consumul de combustibil si daca stie cineva cam care ar fi taxa de prima inmatriculare (poluare sau de mediu sau cum ii zice acuma)? Din cate stiu eu modelele E36 de prin 96-98 ar trebui sa fie euro 2.Pot intra cumva si-n alta categorie cu euro 1?

Diferenta la consum este 0. 316i, 318i, 318is consuma cam la fel.

Incepand cu 1994-1995, ar trebui sa fie euro 2. Depinde si de rarul din Romania <_<

Link to comment
Share on other sites

PYU, Ciupanezu, all

 

am gasit pe un site date tehnice cu privire si la consum pt modelele compact 316i, 318ti si 318tds. Credeti ca sunt de incredere datele astea, voua vi se par corecte? la un motor uzat cu vre-o 150k-200k km la bord cam cat ar trebui sa adaug in plus la consumul standard dupa cartea tehnica,consum datorat uzurii normale a motorului?

Daca datele nu vi se par corecte puteti sa-mi sugerati ,va rog, un link unde le gasesc?

 

Aici sunt si linkurile cu date respective:

 

316i, compact

http://www.ultimatespecs.com/?option=4&amp...=46&car=157

 

318ti, compact

http://www.ultimatespecs.com/?option=4&amp...=46&car=158

 

318tds,compact

http://www.ultimatespecs.com/?option=4&amp...=46&car=163

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.