Jump to content

E36 6 cilindri vs E46 4 cilindri


the_rifle

Recommended Posts

Contrar tuturor aparentelor E36 e superioara din punct de vedere tehnic unui E46 cel putin dintr-un punct de vedere....

 

E36 in 6 cilindri (chiar si in 4 cu o exceptie ) are 4 supape pe cilindru si motor M50 pe cand E46 318 are DOAR M43 (motor produs incepand din 1992....) cu 2 supape pe cilindru ( toate !!!! incluzand coupe-ul !!!! )..... In ignoranta lor multi useri de E46 au senzatia ca n-au 'cazane' si ca au mari motoare destepte "cu tehnologie mai noua".....

 

TZEAPA Vasile....

 

Deci care e jmecheria cu "masina mai noua? " (Poate mai noua ca design dar nu ca tehnologie.... )De ce e superior un E46 unui E36 ?

 

Deci cum s-ar spune E46 318 e una dintre cele mai putin performante masini scoase in ultimii 20 de ani de BMW... NU ?

 

( cam asta insemna sa-ti cumperi masina "dupa ureche..." <_< )

 

Va las pe voi sa va dati cu presupusul....

Edited by BoBo
titlu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 274
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ai avut si e46 ca sa poti sa faci o comparatie? .. sau doar asa din auzite ai parerea asta? sau te referi strict la motoarele M43 in 4? de M54 stii cate ceva?

 

alte comparatii..... in afara de motoare?

Link to comment
Share on other sites

ai avut si e46 ca sa poti sa faci o comparatie? .. sau doar asa din auzite ai parerea asta? sau te referi strict la motoarele M43 in 4? de M54 stii cate ceva?

 

alte comparatii..... in afara de motoare?

 

 

Ce altceva are in plus E46 ca in minus am vazut ce are <_<

 

Senzori de parcare ? :)

 

Ce-mi place sa-mi pun tot forumul in cap :bashwall:

 

 

daca erai mai atent observai ca vorbesc DOAR DESPRE E46 318 !!!!! .... care de altfel sunt si cele mai multe in aparenta exceptand poate modelele diesel....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe la o masina decat numarul de supape per cilindru.

 

Intra pe EuroNCAP sau cauta orice raport de testare a sigurantei autovehiculelor.

Concluzia tuturor este aceeasi: E36 este o capcana a mortii. E46 este cu muuult peste el la capitolul asta.

 

Nu am avut nici una dintre ele, insa, din postura de familist si de om caruia ii place viata, stiu sigur pe care as alege-o. Chiar daca pretul unui E46 este mult mai mare decat al unui E36 ...

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria: Da, exista o legatura. In E36 mori mai repede.

 

Aaaa, din punctul asta de vedere, da.M-am gandit la altceva...

 

daca erai mai atent observai ca vorbesc DOAR DESPRE E46 318 !!!!! .... care de altfel sunt si cele mai multe in aparenta exceptand poate modelele diesel....

 

Exista M43 si pe E46 si pe E36.Care iti este supararea? <_<

Link to comment
Share on other sites

Depinde la ce te referi.M43 nu este chiar un etalon pentru E46.Este mai bun decat M40, cam atat.

 

 

Argumenteaza. Si ma rog de ce ar fi mai bun ? Fata de M42 sigur e mai prost DIN toate punctele de vedere.... incluzand fiabilitatea....

Link to comment
Share on other sites

Depinde la ce te referi.M43 nu este chiar un etalon pentru E46.Este mai bun decat M40, cam atat.

 

 

Argumenteaza. Si ma rog de ce ar fi mai bun ? Fata de M42 sigur e mai prost DIN toate punctele de vedere.... incluzand fiabilitatea....

 

M42 si M44 sunt mult peste M43.Asta este clar.Cine nu este convins sa...google.

M43 este mai bun decat M40.De ce?Nu are curea, are alt tip de injectie, are arbori de echilibrare,...la atat ma gandesc acum.

De fapt M40 este printre cele mai slabe motoare de la BMW, spre deosebire de M10 care a fost un super motor.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Exista M43 si pe E46 si pe E36.Care iti este supararea? :)

 

NIiciuna :bashwall: Astept supararea posesorilor de E46 318 :unsure:

 

 

De ce am deschis topicul asta ? Simplu.... Imi pare ca posesorii de E46 au o usoara aroganta cand vorbesc despre E36 si se pare ca nu e tocmai asa ... <_<. doar daca nu vrei nu-ti dai seama :blink:

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Imi pare ca posesorii de E46 au o usoara aroganta cand vorbesc despre E36

 

 

Banuiesc ca nu toti.Oricum, E46-le este o evolutie fata de E36.Bineinteles, nu vorbesc de un E46 cu placute aftermarket, cu nu stiu ce jante penibile, aftermarket, care are 90% din piese aftermarket sau de la donatii.Mai bine as lua un E36 care a fost intretinut cu piese de la mama lui. <_<

Link to comment
Share on other sites

M42 si M44 sunt mult peste M43.Asta este clar.Cine nu este convins sa...google.

M43 este mai bun decat M40.De ce?Nu are curea, are alt tip de injectie, are arbori de echilibrare,...la atat ma gandesc acum.

De fapt M40 este printre cele mai slabe motoare de la BMW, spre deosebire de M10 care a fost un super motor.

 

 

DA ! Perfect de acord. Nu am citit bine. Am crezut ca spui ca M43 este peste M42 cand de fapt ai spus ca este peste M40.... Scuze

 

...si raman la cele enumerate mai sus....Motorizarea de pe E46 318 NU este superioara tehnologic comparativ cu oricare E36...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Motorizarea de pe E46 318 NU este superioara tehnologic comparativ cu oricare E36...

 

 

La BMW nu tot ce este nou inseamna automat ca este si mai bun.De exemplu motorul N52 care a fost montat pe E90.Dupa un timp s-au mai gandit ei si au scos alt model, N52K.

Ma gandesc de la ce vine K asta. :)

E mai bun insa deoarece este mai nou. <_<

Link to comment
Share on other sites

E46-le este o evolutie fata de E36.

 

 

.... da si nu... E36 are o manevrabilitate mai buna.... Cel putin se spune ca M3 E36 are cea mai buna manevrabilitate din toate timpurile... iar modelele NON M au in mare aceeasi platforma.... ( ma refer la echilibrarea masinii nu la elemente de suspensie sau articulatie...)

 

E36 se pare ca a fost mai fiabil ( incluzand M-ul ) si testat ani buni pe bancuri de probe pe cand E46 a fost aruncat direct in piata si ajustat pe parcurs... ( cel putin in cazul M-ului....)

 

Ca siguranta DA E46 e superior... Si conteaza ! Dar cam atat. Cu toate astea e OARECUM suficient.... Dar sa nu uitam ca un LOGAN la testele de impact e peste E36 ceea ce ma face sa nu cred in totalitate in acele teste...

Link to comment
Share on other sites

Cam asa e cu randamentul: 105 sau 118 cai din 1895 cmc nu e chiar performanta <_<

Insa cuplul e mai mare la e46 316 decat la e36 318.

Motoarele de pe e46 sunt M43TU, si cred ca au o capacitate cilindrica mai mare ca sa poata sa faca fata greutatii mai mari a masinii.

 

Dar 316 si 318 au cate 2 supape pe cilindru pe amandoua masinile, asa ca de ce e E36 superior tehnic?

Link to comment
Share on other sites

nu toti isi cumpara masini pt cai putere,pt. mine mai mult conteaza sa o mentin din punct de vedere tehnic cat mai aproape de specificatiile producatorului,nu ma intereseaza sa am 200 cp si piese sechond pe masina,sau sa cumpar cele mai ieftine piese de pe piata.
Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca ai probleme de exprimare. Titlul este "E36 versus E46".

 

@Bavaria: Da, exista o legatura. In E36 mori mai repede.

 

priveste partea buna a lucrurilor . Mori intr-o masina cu mai multe supape

Link to comment
Share on other sites

Contrar tuturor aparentelor E36 e superioara din punct de vedere tehnic unui E46 cel putin dintr-un punct de vedere....

 

E36 in 6 cilindri (chiar si in 4 cu o exceptie ) are 4 supape pe cilindru si motor M50 pe cand E46 318 are DOAR M43 (motor produs incepand din 1992....) cu 2 supape pe cilindru ( toate !!!! incluzand coupe-ul !!!! )..... In ignoranta lor multi useri de E46 au senzatia ca n-au 'cazane' si ca au mari motoare destepte "cu tehnologie mai noua".....

 

TZEAPA Vasile....

 

Deci care e jmecheria cu "masina mai noua? " (Poate mai noua ca design dar nu ca tehnologie.... )De ce e superior un E46 unui E36 ?

 

Deci cum s-ar spune E46 318 e una dintre cele mai putin performante masini scoase in ultimii 20 de ani de BMW... NU ?

 

( cam asta insemna sa-ti cumperi masina "dupa ureche..." :unsure: )

 

Va las pe voi sa va dati cu presupusul....

Cumva in topicul asta vrei sa iti exteriorizezi vreo frustrare? <_< Sa fim seriosi...E46 este cu cel putin un pas inaintea E36-lui din f.multe puncte de vedere! La siguranta E-36-le a fost cel mai mare dezastru de la BMW.A fost indelung criticat modelul ptr lucrul acesta...Performanta si valoarea unei masini nu o determina doar supapele de pe cilindru...Da-i search pe google! :bashwall: Daca ptr tine un E46 este "cazan"...no comment...Ce sa mai spunem de pisicutele pe care le vezi la orice colt de ulita(ca pe strada rar mai vezi una buna) cu manelele date la maxim si cu prostia deversand din masina,hm? Beneficiaza toti de inalta performanta,nu??? :)

Link to comment
Share on other sites

De ce am deschis topicul asta ? Simplu.... Imi pare ca posesorii de E46 au o usoara aroganta cand vorbesc despre E36 [...]

 

Desi vorbeste imaginatia ta, forumul nu e locul unde frustrarile devin loc de batalie. Insasi afirmatia ta exprima putina aroganta - si momentan sunt inclinat sa pun capat acestei batalii cu pumnul in piept.

 

Voi lasa totusi topicul sa se desfasoare cu monitorizare indeaproape.

Link to comment
Share on other sites

e unul dintre cele mai slabe topicuri despre bmw. eu intotdeauna am fost fan e 36 dar acum am e 46. ca design exterior imi place 36 le dar ca dotari si interior, putere 46 e net superior. nu stiu cine te priveste cu aroganta din e 46, dar poate ca o are mai mare si d aia te simti lezat. oricum imp e sa te simti bine in masina ta nu cum te priveste lumea nu cate supape ai si etc.

eu unu nu ma simteam bine in masina pana acum cateva zile, nu mi placea cum trage etc, pb peste pb. voiam sa am una de 150 cp diesel ma refer, dar acum cu remapare si alte lucruri vreau sa spun ca mi iubesc masina si nu as da-o pe alt e 46 mai nou. fa in asa fel incat sa ti iubesti masina si sa mearga ceas si atunci topicul o sa ti se para o aberatie

Link to comment
Share on other sites

. ca design exterior imi place 36 le dar ca dotari si interior, putere 46 e net superior.

Uite ca la mine este invers, E36 e net superior la dotari si putere ca e46care l-am avut . Si acum E46 vezi cam pe toate drumurile au scazut destul de mult preturile la E46 pe cand un e36 intretinut si care sa arate bine mai rar vezi.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.