Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

toata treaba este sa citesti postul cu montatul de vreo 3-4 ori inainte sa te apuci de lucru,la mine a durat aproape o ora,instalatia am facuto singur,trebuie neaparat luata borna la masina,eu nu am luat borna jos si cand am bagat firul albastru la 27 respectiv 37 nu mergea pilotul automat,dupa ce am luat borna jos si am mutat firul de la 37 la 27 a mers fara probleme.am montat volan cu 4 spite cu comenzi pe un 320d an 1999.

 

 

dupa cum am citit aici pe forum la e46 diesel din 1998 in sus toate au EML

 

Am facut si eu retrofitul la un e46, 320d, 1998 si la fel ca si la tine, nu imi merge. Eu am incercat cu comenzi de la un e39. Butonul de recirculare functioneaza, la fel si iluminatul dar cruis-ul nu. Faza cu scosu bornei nici nu mi-a trecut prin cap sa incerc. Tu ce comenzi ai pus? fara buton de recirculare?

Link to comment
Share on other sites

schimba comenziile , pune de e46 si o sa functioneze.

 

butoanele de la seria 5 transmit alte coduri spre dde fata de cele de seria 3. Eu am facut un test de la un prieten ce are un seria 5 si nu mergeau. De aceea am facut testul sa fiu sigur ce merge pe varianta mea de motor ca sa nu iau un volan si sa-l montez si sa am surpriza ca nu merge.

Link to comment
Share on other sites

butoanele de la seria 5 transmit alte coduri spre dde fata de cele de seria 3. Eu am facut un test de la un prieten ce are un seria 5 si nu mergeau. De aceea am facut testul sa fiu sigur ce merge pe varianta mea de motor ca sa nu iau un volan si sa-l montez si sa am surpriza ca nu merge.

incearca si faza cu borna,si eu am comenzi de seria 5 dar nu le-am incercat sa vad daca merge.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Daca tu nu ai tras nici un fir atunci nu are cum sa mearga, cei de la bmw nu trag fire fara sa puna si optiunea respectiva. Vezi sub volan in mufa cate fire ai, numara-le. Ori ai 4 fire daca ai airbag singlestage, ori 6 fire daca ai airbag dual stage fara sa ai cele de la comenzi trase. Daca le ai si pe alea atunci ai 7 fire (singlestage) sau 9 fire (dualstage).
Link to comment
Share on other sites

vreun electrician bun ma ajuta si pe mine? ar fi ideal si unul care are tester:-)

 

am desfacut totul la bord si am gasit fel si fel de fire trase, in afara celor de fabrica, ceva improvizatii pe acolo, un fir de masa dezizolat, si nu cred ca este chiar ok.

 

Pe langa asta, cum am spus si mai sus, nu imi functioneaza niciun buton, nici macar iluminarea de pe volan.

Cand pun contactul se aude si un bazait mai pronuntat, ca de releu asa.

 

Eu stau in Ploiesti. Daca se ofera cineva sa treaca si pe la Ploiesti, decontez si transportul, fac si cinste: -)

 

Va rog mult, ajutati-ma!

 

Cu respect.

Link to comment
Share on other sites

Nasol :(

 

Voi face totusi cablajul ca nu ma costa nimic (doar firele si mufele pe care le voi cumpara) si voi vedea pe urma ce si cum. Daca nu merg macar sa stiu sa nu mai dau banii pe volan. Acum e in perioada de proba sa zic asa sa vad daca merge sau nu ceea ce doresc si daca totul e ok si reusesc sa il dau pe a meu voi face targul.

 

In cel mai rau caz .. voi avea cablajul pregatit si cand gasesc ceva compatibil va fi doar Plug and Play :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat azi firele necesare

 

- 4 papuci conectare mama

- 4 papuci conectare tata

 

- 4 papuci micuti mama (folositi la A1 ; A2 ; A3 ; A6)

 

- 3m cablu 0.35 mm2 - Negru (va fi folosit pentru conectarea A1 - A6)

- 3m cablu 0.35 mm2 - Rosu (va fi folosit ca sa creez conectarea intre A2 - A5 ; la A5 voi folosi papuci de conectare mama+tata)

- 3m cablu 0.50 mm2 - Albastru (Va fi folosit ca sa creez conectarea intre A3 - A4 ; ; al A4 voi folosi papuci de conectare mama+tata)

 

- din toti papucii mama+tata mi-au mai ramas cate 2 din fiecare (2 mama si 2 tata) care vor fi folositi la cablurile de la blocul de lumini (X12)

 

Cu toate acestea imi voi face singur acel cablu : - cablu retrofit pentru comenzi si pilot automat - 61120016012

 

Care daca ar fi sa il iei de pe net ; am gasit preturi inre 90-180 ron aproximativ.

 

Tot ce am cumparat eu (desi cablu e putin si in plus si nu e la cod de culoare dar nu ma intereseaza asta) a costat 6 RON.

 

Asa ca va sugerez si voua sa va interesati putin inainte sa cumparati cablul retrofit fiindca nu merita (parerea mea) sa dati banii decat daca aveti pretentia sa se respecte codul culorilor. Eu din pacate de unde ma luat cablurile nu aveau culorile asa cum voiam eu si m-am multumit cu ce mi sa oferit. Papucii mei au alt aspect nu sunt asa de mari dar nici nu vad sensu pentru care sa fie identici. sa isi faca treaba e important. Cablul retrofit poate fi facut de oricine are putine cunostinte de electronica si nu da banii pe el ca are o eticheta lipita de o fabrica cu brandul.

 

Va salut si multumesc pentru DIY-ul acesta si pentru PDF`ul in care am vazut si legenda cablului retrofit la punctul 2.

 

O seara placuta ;)

Link to comment
Share on other sites

Si cum ziceam am montat cablul ca sa il am montat.

 

Borna de la bateria a fost deconectata cat timp am lucrat la cablaj.

 

Dupa ce am finalizat operatiunea am avut deosebita placere sa constat ca in afara de luminitele de pe volan nu se intampla nimic deosebit la apasarea butoanelor.

 

In schimb a 2-a zi ca prin minune functioneaza comenzile de pe volan pentru pilot automat.

 

Poate trebuia sa las mai mult timp fara curent masina sau cine stie.

 

Deci eu confirm ca functioneaza pilotul automat de la volan de e39 pe e46

 

Seara buna doresc tuturor ;)

Link to comment
Share on other sites

Si cum ziceam am montat cablul ca sa il am montat.

 

Borna de la bateria a fost deconectata cat timp am lucrat la cablaj.

 

Dupa ce am finalizat operatiunea am avut deosebita placere sa constat ca in afara de luminitele de pe volan nu se intampla nimic deosebit la apasarea butoanelor.

 

In schimb a 2-a zi ca prin minune functioneaza comenzile de pe volan pentru pilot automat.

 

Poate trebuia sa las mai mult timp fara curent masina sau cine stie.

 

Deci eu confirm ca functioneaza pilotul automat de la volan de e39 pe e46

 

Seara buna doresc tuturor ;)

 

Zi-mi te rog pe ce motorizare si an ai montat. mersi

Link to comment
Share on other sites

ai facut treaba buna asa trebuie sa arate cablul :thumbsup:

 

 

ms ms ;)

 

am facut totusi o mica modificare la final la pinii A1; 2; 3 si 6.

 

Am folosit papuci mama de la o mufa care mi-a adus-o un prieten de la dezmembrari fiindca papucii montati de mine erau putin mai mici si nu stateau in mufa cand incercam sa ii conectez.

 

Acum totul este ok :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.