Jump to content

Zgomot metalic la motor 316i 1996


rec

Recommended Posts

Salut si scuze ca va deranjez, dar as vrea sa va cer parerea si in acelasi timp si ajutorul:). De cand am luat masina ( 7-8 luni ) am un zgomot de tachet pana se incalzeste motorul sau la cand sunt temperaturi mai ridicate afara... , iar acelasi zgomot mai apare in turatii de la 2500 in sus. Ultimul schimb de ulei l-am facut cu Castrol 10W-40 dar se pare ca nici o sansa.. de reglat nu se regleaza fiind hidraulici deci sper totusi la o solutie pana voi ajunge la inlocuire.. Merita sa pun un aditiv like Duralube sau exista ceva mai bun? Sau un ulei mai gros, fiind cam rece in perioada asta nu prea m-ar incanta sa ii pun 15W fiind un "motor de turatii". Astept cateva pareri daca se poate:). Thanks Edited by rec
Link to comment
Share on other sites

Salut si scuze ca va deranjez, dar as vrea sa va cer parerea si in acelasi timp si ajutorul:). De cand am luat masina ( 7-8 luni ) am un zgomot de tachet pana se incalzeste motorul sau la cand sunt temperaturi mai ridicate afara... , iar acelasi zgomot mai apare in turatii de la 2500 in sus. Ultimul schimb de ulei l-am facut cu Castrol 10W-40 dar se pare ca nici o sansa.. de reglat nu se regleaza fiind hidraulici deci sper totusi la o solutie pana voi ajunge la inlocuire.. Merita sa pun un aditiv like Duralube sau exista ceva mai bun? Sau un ulei mai gros, fiind cam rece in perioada asta nu prea m-ar incanta sa ii pun 15W fiind un "motor de turatii". Astept cateva pareri daca se poate:). Thanks

 

Salut ! Aceiasi problema o am si eu , dar la mine bat doar cand e rece ; cum se incalzesc putin - nu mai bat . Am incercat si eu Castru-lul 10w-40 , dar mai rau faceau si bateau mai mult timp . Am "remediat-o temporar " cu Aral 15w si aditiv Valvoline . Asta a functionat la mine . Castrol-ul nu face minuni . Ca sa scapi de problema trebuie sa-i schimbi .N-ar fi ei scumpi dar sunt 8 <_< Pareri pro , contra si critici vei primi , stai linistit .

 

Multa bafta .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat:) dar 15w nu e prea gros? Aral are ceva in plus? Sau sa pun oricare producator doar cu indicele 15w ? Stiu ca sa scap definitiv de zgomot tre sa ii schimb, m-am interesat si is vro 9-10 mil <_< pe original... pana sa ajung acolo ma gandeam ca ar exista vro solutie..
Link to comment
Share on other sites

Postez din nou ; poate nu sti sa cauti : pe Autokarma tachete PRODUCATOR INA - 51.16 RON , PRODUCATOR FEBI - 65.85 RON , Ax Came PRODUCATOR SWAG - 548.09 ron , PRODUCATOR FEBI - 587.90

 

Salutare !!! <_<

Edited by cris2dum
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.