Jump to content

motorul (valvetronic) se accelereaza singur...


Recommended Posts

....am o problema, motorul de la 316 ti valvetronic se tureaza singur( se simte in mers cand nu accelerez insa tinde sa' fuga' ) iar indicatorul de consum are indicatii ciudate ( cand franez creste consumul !). Am masina de noua, deci stiu, simt ca nu merge bine. Puteti sa-mi dati o sugestie ? Azi am verificat-o cu testerul si-mi da eroare 2799' Unitate comanda clapete acceleratie defect in timpul adaptarii' , insa motorul fiind valvetronic nu are clapete ! Mecanicul m-a programat pentru luni insa nu mai am rabdare, simt ca el nu stie ce are...
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
....am o problema, motorul de la 316 ti valvetronic se tureaza singur( se simte in mers cand nu accelerez insa tinde sa' fuga' ) iar indicatorul de consum are indicatii ciudate ( cand franez creste consumul !). Am masina de noua, deci stiu, simt ca nu merge bine. Puteti sa-mi dati o sugestie ? Azi am verificat-o cu testerul si-mi da eroare 2799' Unitate comanda clapete acceleratie defect in timpul adaptarii' , insa motorul fiind valvetronic nu are clapete ! Mecanicul m-a programat pentru luni insa nu mai am rabdare, simt ca el nu stie ce are...

 

1. nu exista valvetronic pe 316ti

 

2. eu cred ca are "clapete" de acceleratie. cum altfel ?

 

3. cand franezi/opresti este firesc sa iti creasca consumul (litri la 100 de km) ba chiar creste infinit, deoarece nu poti calcula consumul in litri la 100 de kilometri pentru un obiect care nu se afla in miscare.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

La E46 majoritatea modelelor in 4 cilindrii AU valvetronic.

 

aditudor - spune exact ce masina ai E36, E46 si ce motor ai (cod motor)

 

are "clapete" de acceleratie. cum altfel ?

 

Mai citeste despre sistemul valvetronic si ai sa vezi ca se poate si "altfel". <_<

 

Totusi clapeta este pastrata dar nu mai are functia de la un motor obisnuit.

Link to comment
Share on other sites

La E46 majoritatea modelelor in 4 cilindrii AU valvetronic.

 

aditudor - spune exact ce masina ai E36, E46 si ce motor ai (cod motor)

 

are "clapete" de acceleratie. cum altfel ?

 

Mai citeste despre sistemul valvetronic si ai sa vezi ca se poate si "altfel". <_<

 

Totusi clapeta este pastrata dar nu mai are functia de la un motor obisnuit.

 

asa e

trebuie sa aiba

oricum, modelul meu are motor valvetronic (din pacate), este un Compact 316 ti din 2001. Motorul e de 1800 cm3. Merci !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.