Jump to content

inmatriculare?


tiger1

Recommended Posts

Salut!

Nu prea le am cu inmatricularea unei masini asa ca vreau sa va intreb o sa cumpar un seria 3 asa ca vreau sa ma asigur de ceva lucruri.

Nu am bani sa-l inmatriculaez, sa-i platesc, rca, autentificarea la rar, impozit, numere si altele asa ca am decis ca sa merg 2 luni cu masina asa cum e.

Masina e inmatriculata in Dolj, are numere de Dolj...daca omul imi scrie numele pe spatele talonului, facem un act de vanzare cumparare si scriem numele meu pe cartea masinii(mai exact cei care ne fac actul de vanzare cumparare vor scrie pe carte) si el o radiaza...EU pot merge cu ea in Bucuresti 2 luni ( avand Rca-ul valabil pana la sfarsitul anului). Spuneti toti pasii...cine se pricepe va rog mult.

Link to comment
Share on other sites

Cei de la biroul de inmatriculari nu pot sa-ti faca asta , eventual sa-ti faciliteze asta la politie . Cel mai bine e buna intelegere cu proprietarul - masina sa ramana declarata fiscal pe numele sau , sa beneficiezi de asigurarea care e deja platita de actualul proprietar etc etc . Contractul de vanzare cumparare este egal cu zero daca nu ai radierea fiscala // masina scoasa de la financiar de unde locuieste proprietarul , asa ca e foarte bine sa cazi la intelegere cu proprietarul sa iti lase masina pe numele sau pentru o perioada stabilita de comun acord . Ulterior cand ai banii disponibili - mergi la rar faci din nou identificarea masinii - in maxim 1 zi rezolvi problema - chiar si fara o programare prealabila , apoi cu identificarea rar - mergi la politie - cu declaratia de la financiar de la fostul proprietar - amenda platita ca la tine la fisc / 50 ron pentru ca nu ai declarat masina in 30 zile de la data achizitionarii , obtii declaratie fiscala de la administratia de care apartii - mergi la politie - predai numerele vechi - soliciti numere noi - obtii certificat de inmatriculare si iti faci obligatoriu alta asigurare pe numele tau . Si gata - ai masina pe numele tau .

 

Succes !!!

Link to comment
Share on other sites

pai cei de la financiar se iau dupa data trecuta in contractul de v-c

poti face c-v cu 2-3 zile inainte de a o inscrie pe numele tau,sai asa ai scapat de amenda.

dar totusi,nu e prea riscant sa dai banii pe masina si totusi sa nu o treci pe numele tau?

Link to comment
Share on other sites

ii spui omului care e treaba, faci contract de vanzare-cumparare cu omul(nu de mana, la o firma de inmatriculari) si pe langa asta ii ceri sa-ti faca si o imputernicire de circulatie(la notar)! cand te opreste politia ii dai talonul si imputernicirea, nu arati contractul ca te va obliga sa o inmatriculezi in 30 de zile, dar trebuie sa ai contractul facut ca altfel peste 2 zile poate merge proprietarul si o declara furata(exista si gunoaie din astea)!

sa nu o radieze ca e caz penal sa fi oprit in trafic cu o masina radiata!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

ii spui omului care e treaba, faci contract de vanzare-cumparare cu omul(nu de mana, la o firma de inmatriculari) si pe langa asta ii ceri sa-ti faca si o imputernicire de circulatie(la notar)! cand te opreste politia ii dai talonul si imputernicirea, nu arati contractul ca te va obliga sa o inmatriculezi in 30 de zile, dar trebuie sa ai contractul facut ca altfel peste 2 zile poate merge proprietarul si o declara furata(exista si gunoaie din astea)!

sa nu o radieze ca e caz penal sa fi oprit in trafic cu o masina radiata!

 

 

Perfecta dreptate !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.