Jump to content

Tabel presiuni anvelope


IronM

Recommended Posts

Salut,

 

In urma unui incident am amas fara abtipildu de pe stalpul masinii in care erau precizate toate anvelopele pentru acest model si presiunile lor in functie de incarcatura.

Rog pe cineva sa fie amabil si sa faca o poza la un model identic si s-o posteze aici.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

In urma unui incident am amas fara abtipildu de pe stalpul masinii in care erau precizate toate anvelopele pentru acest model si presiunile lor in functie de incarcatura.

Rog pe cineva sa fie amabil si sa faca o poza la un model identic si s-o posteze aici.

 

Multumesc

 

Sper sa te ajute.

post-6506-1237890965_thumb.jpg

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

In urma unui incident am amas fara abtipildu de pe stalpul masinii in care erau precizate toate anvelopele pentru acest model si presiunile lor in functie de incarcatura.

Rog pe cineva sa fie amabil si sa faca o poza la un model identic si s-o posteze aici.

 

Multumesc

 

Sper sa te ajute.

 

 

Multam mult.

WOW...asa putin pe fatza, 1,8 ???? Nu vi se pare fff putin?

Link to comment
Share on other sites

Intre 1.8 - 2.0 - pe faza !

Intre 2.0 - 2.2 - spate !

 

Depinde cat este in cauciuciul cu care incep !

 

Asa bag eu ! Acum din cat stiu conteaza si dimensiunea anvelopei ! Eu am 205/60/R15 si la mine pe usa nu este trecuta dim asta , asa ca am luat in considerare 195/65/R15 si am pus un pic mai mult , ca sa fiu sigur <_< !

Edited by B-13-L M B
Link to comment
Share on other sites

LA mine la 225 / 50 /16 daca ii bag 2 se lasa cauciucu cu timpu...si oricum pare roata dezumflata rau...cu 2.3 -2.4 e foate bine(si tot pare roata dezumflata,dar arata normal)...cica la viteze mari creste temperatura si presiunea in cauciucuri Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

LA mine la 225 / 50 /16 daca ii bag 2 se lasa cauciucu cu timpu...si oricum pare roata dezumflata rau...cu 2.3 -2.4 e foate bine(si tot pare roata dezumflata,dar arata normal)...cica la viteze mari creste temperatura si presiunea in cauciucuri

 

D-astea am si io...si bagam 2.2 fatza si 2 spate. Io am zis ca daca e mai grea pe fata sa bag aici mai mult...si pareau ele desumflate da am zis ca daca asa scrie asa bag... (asa tineam io minte:) )

Cel mai bine mi-a fost cu Azot in ele. M-au tinut 6luni la aceeasi presiune. Cum am bagat aer in ele au inceput sa se mai desumfle.

Am gume Dunlop SP Sport 9000 - foarte multumit de ele apropo:P

 

@dextercos320d - 2,7 e numai cand ai masina incarcata!!!! Nu cred ca mergi prin oras mereu asa:P

Deci cam pentru toti e 1,8 sau 2 care mi se pare cam mici. In fine...facem cum facem la biciclata...umflam si strangeam roata cu mana sa vedem cat e de tare:))

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine mi-a fost cu Azot in ele. M-au tinut 6luni la aceeasi presiune. Cum am bagat aer in ele au inceput sa se mai desumfle.

Am gume Dunlop SP Sport 9000 - foarte multumit de ele apropo:P

 

Probabil cĂŁ ai niÂşte pori.

Aerul rãmâne În cauciuc la fel de bine ca azotul. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am roti de tabla pe 15". Cred ca o sa bag asa cum scrie pe usa: 1.8 pe fata si 2.2 pe spate. Nu prea-mi place ca tre sa le tot modific cand plec la un drum cu masina plina, dar asta e. Prefer sa respect ce zice producatorul, decat sa ma iau dupa ce zice un amarat de la o vulcanizare..
Link to comment
Share on other sites

pai acolo zice pe fata 1,8-2.2 si pe spate 2,2-2,7... valoarea maxima e ptr incarcatura, cu niste valori medii , se poate merge foarte decent.

 

Mie nu mi se pare normal sa mergi cu 1.8 pe fata. Orice tip de drum ar fi. Naiba, se si vede ca e dezumflat...

In fine...eu bag 2.2 fata/spate de obicei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.