Jump to content

probleme la directie senzatie de mers in tramvai


Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ins1dez: cu ceva contintental 205/65-15 sau dunlop wintersport tot 205/65-15 nu a fost nici o problema, problemele apar la dimensiuni mai mari.. hai sa zicem incepand de la 225 in sus... 205 nu e dimensiune lata la bmw.. cand masina vine standard la rotile pe 15".. intr-adevar ptr tico care vine cu 145 e lat 205..
Link to comment
Share on other sites

ins1dez: cu ceva contintental 205/65-15 sau dunlop wintersport tot 205/65-15 nu a fost nici o problema, problemele apar la dimensiuni mai mari.. hai sa zicem incepand de la 225 in sus... 205 nu e dimensiune lata la bmw.. cand masina vine standard la rotile pe 15".. intr-adevar ptr tico care vine cu 145 e lat 205..

 

Incearca 195 si zi-mi daca face la fel <_<

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

sunt sanse mai mari sa scapi cu un ZR cand dai intr-o groapa, decat cu o guma normala..

 

Am pe masina niste dunloop si am luat niste gropi pe Cheile Bicazului de am zis ca acolo am ramas cu masina....cauciucurile nici macar galme nu au facut...cu continentalurile la prima gropita aparea si prima galma...

Link to comment
Share on other sites

@ins1dez e60 nu are nici din fabrica 195/65 care oricum nu e echivalent cu 225/55 sau 245/45- ar arata eronat vitezometrul

in alta ordine de idei stie cineva ceva de brate sau bucsi anti-balans?

sunt pe spate pozitionate in dreptul rotii si sunt negre din cauciuc. ce rol au ? ca indiciu costa aproximativ 200ron bucata la filaret! sau costau acum 3-4 luni

Link to comment
Share on other sites

@ins1dez e60 nu are nici din fabrica 195/65 care oricum nu e echivalent cu 225/55 sau 245/45- ar arata eronat vitezometrul

in alta ordine de idei stie cineva ceva de brate sau bucsi anti-balans?

sunt pe spate pozitionate in dreptul rotii si sunt negre din cauciuc. ce rol au ? ca indiciu costa aproximativ 200ron bucata la filaret! sau costau acum 3-4 luni

 

aaa, atunci schimba drumurile ... si nu o sa mai apara problema asta.. adica pe drumurile drepte fara denivelari.. preturile la reprezentanta depind de euro.

Link to comment
Share on other sites

salut ..ma poate ajuta si pe mine cineva ..imi cer scuze daca am deschis un nou topic..in cazul in care mai este altul la fel....deci..

 

am un 320 d 2003

 

cand merg pe un drum denivelat ma fura ..stanga dreapta ..depinde de inclinatia..denivelarilor...cam nasola senzatia....ca am fost de la bucuresti..la iasi..si strada e cam ..in valuri de la masinile mari...si ./. mergeam ca in tramvai...adika in ce fel..daca luam o denivelare cu inclinatie mai mare..ma fura ..adika trebuia sa tin tare de volan...am fost la service..si zice..ca trebuie sa schimb bilete directie, brat dreapta si bucse brat....ca sa poate sa-si de-a seama dupa aia..daca e din caseta de directie... cam nasol daca e de la caseta ca e scumpa....in draci......astept un raspuns de la voi...s-a mai intamplat cuiva asa?

in mod ciudat problema la mine a disparut in proportie de 70-80%. rezolvarea? am mai umflat putin rotile si inca nu sunt la parametrii recomandati pe stalp.

deci dimensiuni la pneuri fata 245/35/r18 aveam presiune de 2.0 acum de 2.2 - totusi recomandat scrie ca tb sa fie 2.4. in spate am 275/35/r18 aveam 2.2 si am bagat 2.4..ar mai trebui pana la 2.6 conform scriptelor. masina nu mai trage decat foarte putin, nu mai e senzatia de nesiguranta pe care o aveam zilele trecute.

e adevarat este si mai rigida acum..dar o prefer asa

Link to comment
Share on other sites

LOL poi cred ca la tine la cat sunt de late rotile daca le umfli la parametri normali nici nu o sa se mai simta... si chiar o sa iti scada si consumul... garantat...

Chestia e ca eu aveam 185 r 15 si nu se simteau deloc denivelarile... si cum am pus 205 r16 parca sunt intr-o barca pe mare cu furtuna afara..

 

Acu am scazut presiunea dupa cum au zis baietii mai sus 2.0 cu 2.4 de la 2.4 cu 2.7 cat scria pe stalp la mine.. dar n-am apucat sa ies din oras spre alexandria sa vad daca se mai simte... dupa ce fac testul va anunt.. ( in buc nu prea mai simt la viteza mica..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.