Jump to content

senzor clapeta acceleratie


florenting

Recommended Posts

Salut..am o mare problema...din cand in cand mi se aprind in bord toate odata urmatoarele: senzorul de motor, EML, DSC si cel pt alte pericole...in acelasi timp acceleratia variaza intre o mie si o mie jum de ture..am inteles ca vinovat pt toate acestea este senzorul de la clapeta de acceleratie..s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Maisna estre un 320 i din 2001.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Salut..am o mare problema...din cand in cand mi se aprind in bord toate odata urmatoarele: senzorul de motor, EML, DSC si cel pt alte pericole...in acelasi timp acceleratia variaza intre o mie si o mie jum de ture..am inteles ca vinovat pt toate acestea este senzorul de la clapeta de acceleratie..s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Maisna estre un 320 i din 2001.

 

si la mine apare aceeasi problema, in special dimineata, alteori si din mers.

intrebarea este... se poate schimba numai senzorul sau curata, reconditiona?

nu am gasit pana acum numai camera de acceleratie cu totul si mi se pare ca costa cam mult-1500ron

sa cumpar second hand nu mi se pare o solutie deoarece in scurt timp poate sa reapara problema

...masina din semnatura.

post-23157-1263769984_thumb.png

Edited by calin_AVR
Link to comment
Share on other sites

am fost mai demult la tester si mi-a dat un raspuns cam sumar nu a vrut exact sa imi zica exact ce are, a zis doar ca imi aduce el piesa cu 500E (jaf pe fata). PROMIT ca saptamana asta o sa o demontez sa vad mai exact ce are iar la tester o sa ma duc doar dupa ce rezolv problema cu pierderile de aer/vacuum.

m-ar interesa cum pot sa il verific sa fiu sigur :)

Link to comment
Share on other sites

am fost mai demult la tester si mi-a dat un raspuns cam sumar nu a vrut exact sa imi zica exact ce are, a zis doar ca imi aduce el piesa cu 500E (jaf pe fata). PROMIT ca saptamana asta o sa o demontez sa vad mai exact ce are iar la tester o sa ma duc doar dupa ce rezolv problema cu pierderile de aer/vacuum.

m-ar interesa cum pot sa il verific sa fiu sigur :)

 

Trebuie sa afli ce eroare exista.Nu are sens sa o demontezi, probabil eroarea este intermitenta si nu ai ce sa verifici.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa afli ce eroare exista.Nu are sens sa o demontezi, probabil eroarea este intermitenta si nu ai ce sa verifici.

[/quote

 

oricum trebuie sa rezolv problema cu admisia, cu pierderile si sa curat galeria.nici putere nu prea are... trage ca un 318... :)

in turatii inalte si la accelerari bruste mi se pare ca merge gatuit oarecum nu prea dezvolta putere

daca pun testeru si trage aer fals nu apar fel si fel de erori care ar putea sa afecteze interpretarea erorilor?

adica sa ascunda adevarata problema

Edited by calin_AVR
Link to comment
Share on other sites

Erorile pentru aer fals nu pot cauza o eroare pentru clapeta de acceleratie.Becul de la EML nu se aprinde datorita erorilor de amestec.

 

 

mersi mult! ii fac un test si revin cu informatii.

cel mai simplu, nu ma mai tot complic atat

Edited by calin_AVR
Link to comment
Share on other sites

Faza cu clapeta am patit-o. Am curatat-o acum 2 ani si totul e OK. Apropo atunci cand aveti problema asta pentru a putea folosi masina in caz ca sunte-ti departe de casa si nu numai se procedeaza astfel puneti contact timp de 10 secunde apoi aduceti cheia in pozitia 0 tot pentru 10 secunde dupa care dati la automat fara sa lasati sa se stinga becurile. EML nu o sa mai apara, decat check engine. Nu e vrajeala faza e testata pe masina mea. 320i 2001
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.