Jump to content

320D din 2001 Km Reali ?


bmw316sm

Recommended Posts

vreau sa cumpar un 320D din 2001 si are 78.000 km la bord e cam dubios pentru mine !! Stie cineva cum aflu daca sunt km reali ? la 316i al meu din 94 stiu sa il verific cu contactul si apasand pe butonul din stanga de pe bord ! Nu stie cineva cum functioneaza si la asta ? ca nu vreau sa stic ceva !
Link to comment
Share on other sites

Nu prea se pot verifica.

 

Cand ai verificat la E36 era totul ok?

 

Da era la E36 totul ok ! am verificat aproape cum se reseteaza si oil service numa ca am tot apasat pana apar km si etc ..

prima data m-am speriat ca apare ceva de genu 310.000 km si m-am speriat ca alea sunt km dar am dat mai departe si mi-a aparut exact cat indica in bord!

Si mai stiu pe cineva care aduce masini din germania si asa le verifica pe E36 ! Si zice ca iti arata 100% km reali !

 

cauta si tu urme de uzura la scaune , volan etc . Iti dai seama de o masina care are 78.000 . Desi sunt sanse mari sa mai pui un 1 in fata

poi asta e problema masina e in strainatate si nu stiu sa ma duc sau nu ! si am acolo un prieten care poate verifica daca e simplu de verificat ! in rest zice ca interiorul e super ingrijit !

post-23063-1238356464_thumb.jpg

post-23063-1238356485_thumb.jpg

Edited by bmw316sm
Link to comment
Share on other sites

daca are doar 78,000 km inseamna ca este foarte scumpa fata de majoritatea din 2001 care are in Germania au in medie 250.000km.

 

ne spui si noua cum ai verificat nr. km reali la E36 ? <_<

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Da era la E36 totul ok ! am verificat aproape cum se reseteaza si oil service numa ca am tot apasat pana apar km si etc ..

Tu resetezi oil service-ul din butonul ala mic de la bord? La e36???

Si mai stiu pe cineva care aduce masini din germania si asa le verifica pe E36 ! Si zice ca iti arata 100% km reali !

Din cate stiam eu, nu ai cum sa verifici numarul kilometrilor, decat istoricul de la service, daca a fost la bmw.

Pana si cartea de service a devenit o minciuna in alte locuri.

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu cum mai credeti asa ceva ..la cate discutii au fost pe forum ..78 000 poate sa faca in max 3 ani ..iar faze cu babe si mosi si matusici cu baston si unchi pensionati de la BMW direct si cu socru director de reprezentanta si sa nu uit directoarea de banca femeie respectabila de altfel sunt deja puerile!
Link to comment
Share on other sites

Pai istoric sigur are ca doar cand masina a fost noua probabil s-au facut reviziile la bmw.Vezi cand apare ultima revizie (data si numar km) si daca apare cu o data destul de veche sigur e manarita.

chestia ca e manarita daca apare cu o data destul de veche in baza de date la reprezentanta BMW nu mi se pare adevarata. eu de exemplu nu fac reviziile la BMW si nu vreau sa mai am vreodata de-a face cu reprezentanta. asta inseamna ca daca nu trec cu anii pe la ei masina e manarita ca si km?

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu cum mai credeti asa ceva ..la cate discutii au fost pe forum ..78 000 poate sa faca in max 3 ani ..iar faze cu babe si mosi si matusici cu baston si unchi pensionati de la BMW direct si cu socru director de reprezentanta si sa nu uit directoarea de banca femeie respectabila de altfel sunt deja puerile!

 

Eu stiu 2 E46 din 2001 care au cam acelasi numar de km.. si sunt reali!

Link to comment
Share on other sites

bai eu am 65 mii :)

ced-i drept ultima insemnare in cartea de service e in 2006

PS;nici eu nu dau cu masina pe la reprezentanta

Off topic:eu reparatiile si revizile le fac la un service "normal" adica nu e agreeat A.B daca scrie el pe cartea de service are ceva?adica de genu la 58 mii km schimb ulei+discuri+placute <_<

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Eu am o masina din 2002 tot diesel si are 220 000 km.

 

Ar fi absurd sa sustinem ca nu exista masini din 2001 cu 78 000 km, e normal sa existe insa nimeni nu o vinde cu un pret situat la acelasi nivel cu unul cerut pe masina la fel dar cu 200 000km <_<

Link to comment
Share on other sites

Pai istoric sigur are ca doar cand masina a fost noua probabil s-au facut reviziile la bmw.Vezi cand apare ultima revizie (data si numar km) si daca apare cu o data destul de veche sigur e manarita.

chestia ca e manarita daca apare cu o data destul de veche in baza de date la reprezentanta BMW nu mi se pare adevarata. eu de exemplu nu fac reviziile la BMW si nu vreau sa mai am vreodata de-a face cu reprezentanta. asta inseamna ca daca nu trec cu anii pe la ei masina e manarita ca si km?

 

 

bai eu am 65 mii :)

ced-i drept ultima insemnare in cartea de service e in 2006

PS;nici eu nu dau cu masina pe la reprezentanta

Off topic:eu reparatiile si revizile le fac la un service "normal" adica nu e agreeat A.B daca scrie el pe cartea de service are ceva?adica de genu la 58 mii km schimb ulei+discuri+placute <_<

Nici eu nu dau pe la reprezentanta,am schimbat si eu consumabile la alte service-uri,si curios ca toti au refuzat sa scrie in cartea masinii,nu inteleg de ce?Ziceau ca doar ce-i de la bmw au dreptul asta sa scrie in carte.Acum stau si ma gandesc ca nu or fi nici ei in regula, oricum nu mi-au facut factura si poate de asta.(vorbesc de italia)

Link to comment
Share on other sites

Pai istoric sigur are ca doar cand masina a fost noua probabil s-au facut reviziile la bmw.Vezi cand apare ultima revizie (data si numar km) si daca apare cu o data destul de veche sigur e manarita.

chestia ca e manarita daca apare cu o data destul de veche in baza de date la reprezentanta BMW nu mi se pare adevarata. eu de exemplu nu fac reviziile la BMW si nu vreau sa mai am vreodata de-a face cu reprezentanta. asta inseamna ca daca nu trec cu anii pe la ei masina e manarita ca si km?

 

Stai linistit ca masina asta cand a fost noua in Germania a avut garantie si alte chestii deci pana pe la 100.000km sigur a fost dusa la reprezentanta.Si daca ultima revizie e sa zicem la 90.000km si e facuta prin anul 2004-2005 sigur e ceva putred la mijloc.Iar in cazul tau mai mult ca sigur ca masina ta a beneficiat pana sa ajunga la tine de tratament numai la bmw in Germania.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca masina asta cand a fost noua in Germania a avut garantie si alte chestii deci pana pe la 100.000km sigur a fost dusa la reprezentanta.Si daca ultima revizie e sa zicem la 90.000km si e facuta prin anul 2004-2005 sigur e ceva putred la mijloc.Iar in cazul tau mai mult ca sigur ca masina ta a beneficiat pana sa ajunga la tine de tratament numai la bmw in Germania.

da, la maÂşinile noi se aplicĂŁ ce spui tu. Âşi se aplicĂŁ Âşi la noi ĂŽn ĂžarĂŁ sub ameninĂžarea pierderii garanĂžiei ĂŽn eventualitatea reviziilor ĂŽn altĂŁ parte.

eu mã gândeam la maºinile SH de la noi, dar eram puÞin pe lângã ideea ta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.