Jump to content

320D din 2001 Km Reali ?


bmw316sm

Recommended Posts

A mea e din Nov. 2001 si are 99.000km luata din Romania.

Daca o cumperi din Germania mai mult ca sigur nu sunt km reali. Daca o iei din Romania e posibil. Cunosc persoane care merg putin cu masina. Daca a fost a doua masina in familie iar e posibil sa aibe atatia km. Daca a fost condusa de o fata la fel... Mai bine vorbesti cu proprietaru si-l intrebi si vezi ce zice...poate nu stie sa minta:P

Link to comment
Share on other sites

poa' să aibe maşina 78.000, stai liniştit. cam luceşte volanu' la asta pt kilometrii ăia, da' poa' să aibe. :) nu te mai lua după tot ce scrie pe forumuri, că ĂŽn germania se fac sute de mii de km, că unii nici n-au ieşit din oraşul lor.

eu am un prieten, ce a cumpărat prin 2003 un vento din germania, de la un coleg de servici de-al lui (el stă ĂŽn germania), al cărui tată murise. fusese maşina tatălui acestuia. maşina era din 95-96 parcă, şi ĂŽmi zicea mie că are 60.000 km. când am ajuns la el, mi se părea ciudat, că maşina arăta prea bine chiar pt 60.000 de km. când am intrat ĂŽn ea, şi m-am uitat la bord, maşina avea de fapt 6000km. maşină de 7-8 ani la vremea aia, de germania, şi avea km ăia. ăsta e un exemplu cam extremist, dar ideea e că nu ĂŽnseamnă că dacă statistic o maşină de germania face ĂŽn medie 30.000km pe an, toate fac. ĂŽnseamnă că poate una face 50.000/an, şi alta 10.000

 

şi mai ceva, că toţi vb fără să ştie. ĂŽn germania există multe tipuri de leasing-uri, unele cu limită de km. adică am un prieten care are un 730d, şi ca să-i fie mai ieftină rata, a ales limită de km de 15.000/an. şi e un 730d!!! dacă vine ăla dupa 4 ani cu 60000km aici, nu-l crede nime' că sunt idei preconcepute, stupide, că 730d e maşină de autostradă, şi are mulţi km.!!! <_<

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

Cred ca mai bine te uiti pur si simplu la starea masinii, decit la km.

O masina (egal ca e benziner sau diesel) la anii aia si la km aia e mearsa mai mult prin oras decit prin afara. Iar masinile merse prin oras au de obicei o uzura mai mare decit masinile cu un numar dublu de km, dar merse pe autobahn.

Pe mine de fiecare data cind mi-am luat masina m-a interesat aproape deloc numarul kilometrilor, ci doar starea masinii. La masinile cu multi km, dar facuti in afara orasului nici nu prea vezi uzura. Cind mi-am luat Calibra acu' vreo 4 ani (parca) avea 260.000 km, dar fostul proprietar facea cu ea 5 zile pe saptamina 150 km/zi la servici si inapoi. Daca luam masina de la dealer si avea 130.000 km in bord ii luam de buni, pentru ca masina nu prezenta urme de uzura la interior.

De aia, mi-e fix foarte indiferent citi km are masina pe care vreau sa o cumpar, daca se prezinta intr-o stare buna. Iar de masinile cu km putini ma cam feresc, decit un castravete care a mers mai mult prin oras si a fost tsinut numai in treptele 1-2-3, apoi ambreiaj+frina, mai bine una care merge pe autobahn majoritatea timpului intr-a 5-a si poate frineaza de 4 ori in 100 km. Plus de asta pe autobahn nu sint atitea guri de canal, denivelari si linii de tramvai cite sint in oras.

Edited by Smudo
Link to comment
Share on other sites

Pe unde e @Jacobs sa te contrazica...

El sustinea cu tarie ca o masina nu se uzeaza prin oras, ci in afara... <_<

 

asta e a n'a afirmatie pe care o pui pe seama mea. poti sa exemplifici cu citat unde am scriss asta ???

 

sau tie iti place sa aduni posturi...?

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=676327

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=676484

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=676788

 

Sau ma insel eu, si nu ai fost tu?

 

sau tie iti place sa aduni posturi...?

Esti invidios?

Poate vreau sa-l ajung pe Ciupanezu...

Cine stie <_<

Link to comment
Share on other sites

ha ha ha !!!!!!!!!! looool

 

era vorba de uleiul din motor. nu despre alte piese de la masina <_<))))))))))

pe bune...tu iti dai seama ce faci ???

 

citesti tot de obicei sau doar iti place sa te cointrazici cu cineva ???

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

mai baiatule tu numai tampenii scoti.

 

una este sa rulezi cu 40km/h in treapta a 4'a la 1200rpm si alta este sa rulezi cu 40km/h in treapta a 3''a la 1800rpm, sau in treapta a 2'a la 2600rpm

 

este la mintea cocosului ca la 130 sau 140 sau 160 km/h si in jur de 2800-3000 rpm MOTORUL este mult mai solicitat !!! plus ca :

- schimbi din tr.4 in tr.5 frecvent, si turatia oscileaza intre 2000 si 3000 rpm.

- se merge in aceste conditii multe ore

 

 

cum sa compari mersul prin oras [iN ORICE CONDITII DE TRAFIC] cu mersul cu viteza ????

E scris undeva ca uleiul este mult mai solicitat, sau MOTORUL?

Link to comment
Share on other sites

Pai era vorba despre ciuperci pe acel topic ? Stim ca tu nu tii cont de subiect ci doar pui stampila cu NU sau DA. <_<

Era vorba despre ulei motor noi despre aia vorbeam Tu ???

 

Oamenii astia aici stiu ce inseamna o rulare in Romania si una in EU. Nu este vorba doar despre motor. Ci despre elementele de suspensie-directie-etc

 

Scria undeva ROMANIA acolo ?

Era vorba despre trafic vs drum liber

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.