Jump to content

E30 325i , 89 G U W , Mtech 2


Guwy

Recommended Posts

M-am gandit sa va prezint si eu " ursul " meu , cu toate ca o sa se mai gaseasca cate unul sa spuna ca nu am avut ce face si ca investesc bani intr-o masina de 23 de ani , sa zica ca e praf ... etc

Am luat-o pe 05.02.2009 intr-o stare critica datorita ruginii si fostilor proprietari care au neglijat-o ... asa ca m-am hotarat sa o readuc la viata .

Acum sa va dau cateva detalii despre ea : este un BMW e30 din 1986 , Coupe , Delphin mettalic , 1.8 m10 .

Masina in momentul de fata este la tinichigiu , iar in proportie de 80 % este gata tinichigeria ... mai este de sudat tragarul si gata cu tinichigeria care dupa parerea mea este cel mai important lucru la o masina si a fost cam cel mai dificil lucru la masina asta .

Planuri pentru ea am multe , sincer nici nu stiu cu ce sa incep ; am sa renunt la motorul original al masinii si am sa aleg un 2.5 24valve , i-am luat jante RH 16" 9j toate 4 , eleron mtech 2 , bara spate mtech 1 , praguri Kamei , pleoape faruri , grup autoblocant 4.10 , arcuri sport si cam atat imi vine in cap momentan .

La interior imi trebuiesc 2 scaune , bancheta , tapiterie dupa plafon si placajul acela din spate pe care se monteaza boxele , in rest este ok .

Va salut pe toti si aveti grija de masinile voastre <_< .

O sa va pun cateva poze sa vedeti si cum arata .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

gaura neagra cazanele astea <_< sper din tot sufletul sa ai un tinichigiu si vopsitor BUN!

restul se face cu putina rabdare :)

 

Da parea destul de coapta tabla pe ea... oricum bafta o sa ai nevoie :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

gaura neagra cazanele astea :) sper din tot sufletul sa ai un tinichigiu si vopsitor BUN!

restul se face cu putina rabdare :bashwall:

 

Da parea destul de coapta tabla pe ea... oricum bafta o sa ai nevoie :unsure:

Multumesc , da era cam coapta :blink: ... mai mult pe partea stanga , partea dreapta era destul de buna , dar am reusit sa o fac la capitolul tinichigerie :blink: ...

P.S Nu stiu de ce nu pot sa pun poze cu eleronul , bara spate , pleoapele ... <_< .

Edited by Guwy
Link to comment
Share on other sites

in locul tau nu as pune pragurile alea pe ea....

Sincer nici mie nu prea imi plac , as fi vrut sa imi iau mtech 1 dar nu prea am gasit ... si pe unde am gasit abera cu pretul , dar sa sti ca pe masina nu se vad urat , ma gandeam sa umplu gaurile alea cu fibra , cred ca ar da mai frumos ... asta in caz , ca nu voi gasi mtech 1 .

Ti-am pus o poza facuta virtual sa iti dai seama cum ar da pragurile , desigur ca nu se compara realitatea cu virtualul ... dar am pus-o asa sa iti faci o idee .

Salut ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Sincer sunt banii mei si munca mea ... am spus si pe alt forum , NU IMI PERMIT UN URS BUN LA 4000-5000 EURO si am luat masina asta la un pret de nimic as putea spune si o sa o fac usor , usor .

Daca luam un alt urs pe la 1500-2000 iti spun eu ca si la ala gaseam de munca <_< , multa lume spunea ca nu se mai face , ca e praf ... dar am reusit sa o fac ( aici ma refer doar la capitolul tinichigerie care dupa mine este cel mai important la masina asta ) :) , o sa va pun poze cu ea acum dupa ce are tinichigeria facuta .

Link to comment
Share on other sites

Succes atunci <_<

Multumesc frumos si sper sa nu o iei in nume de rau , crezi ca mie nu mi-ar fi convenit sa imi iau un urs tipla ? Iti spun eu ca mi-ar fi convenit sa nu mai muncesc atat , sincer iti spun ca nimeni nu se omoara dupa munca :) .

Link to comment
Share on other sites

Salut!!

Suces cu proiectul tau... :)

Si eu sunt mare fan E30 si ma bucur cand vad pe unii ca pun atata pasiune pt a readuce la viata cate un exemplar...

O sa ai nevoie de ceva timp si rabdare + o mana iscusita de lucru ca sa iasa bine..insa intentia pt inceput conteaza...

Astept poza indata ce recapata forma E30u tau.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Sincer cu rabdarea si cu finantele stau mai prost <_< , dar daca as putea ... as muncii zi si noapte numai sa il termin ...

Am gasit si vopsitor bun , mi-a cerut 500 de euro mana de lucru + vopseaua , lacul , chitul si ce mai trebuie sa le cumpar eu ... deci inca vreo 300-400 de euro , in total cam 800-900 de euro .

Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru curaj...nu cred ca e chiar simplu sa readuci ursu la viata si mai ales intr-o stare foarte buna

 

bafta!

Nu este deloc simplu si este si foarte costisitor , dar veti vedea ca voi reusi ... aceasta va fi intradevar o masina restaurata total <_< incepand de la instalatia electrica pana la fiecare bucsa , pivot etc .

Link to comment
Share on other sites

Numai ca la final sa n-o bagi la cerculete&stuffs,ar fi pacat.

Masina asta nu o veti vedea la evenimente gen drift , nu imi place sa fac spectacol pe banii mei sincer , distrug ambreaj , cauciucuri , grupul pentru ce ... ? daca aveam ceva de castigat mai ziceam , dar nu castigi nimic , din contra se mai gaseste cate un " drifter " sa zica cate ceva ... asadar nu se merita .

Ma uit ca la fiecare show de drift mai comenteaza cate unu , in loc sa fie toata lumea fericita ca acest sport a luat amploare la noi in tara si sa Ii aprecieze pe cei care il practica .

La liniute voi fi prezent <_< , dar mai este pana atunci ... noi sa fim sanatosi .

Edited by Guwy
Link to comment
Share on other sites

maxim respect pentru munca care o faci .. in ochii mei asta e adevarata pasiune ..daca as gasi un garaj mai mare in zona mea sa am loc de tot ce imi trebuie m-as apuca si eu mai serios, mi-ar place . asa m-am puturosit si ma duc la service <_< si acasa stau si ma joc pe calculator ..

Sper ca la exterior o sa o tii cat mai aproape de original.

Multa bafta si putere de munca .. :) ca te-ai inhamat la ceva treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.