Jump to content

Despre usita de la capacul rezervor


Recommended Posts

Salut baieti,cum schimb arculetul acela de la usita de la capacul rezervor,e slabit arculetul ala si trebuie sa o imping cu mana ca atunci cand inchid usa sa o blocheze siguranta aia,ca neamtul care a avuto a pus niste scai din acele lipit acolo,adevarul ca acolo in germania tin aia la ele.....mai au unii sa spuna ca tin masinile in ulei,deci cum schimb arculetul ala ?se schimba separat sau cu tot cu usita?Florine daca vizitezi forumul te rog da o parere poate eu sti tu o improvizatie ceva ca nu o mai suport imi vine sa o duc pe un platou si sa ai dau foc masinii astia ca doar e bmwu'.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Salut baieti,cum schimb arculetul acela de la usita de la capacul rezervor,e slabit arculetul ala si trebuie sa o imping cu mana ca atunci cand inchid usa sa o blocheze siguranta aia,ca neamtul care a avuto a pus niste scai din acele lipit acolo,adevarul ca acolo in germania tin aia la ele.....mai au unii sa spuna ca tin masinile in ulei,deci cum schimb arculetul ala ?se schimba separat sau cu tot cu usita?Florine daca vizitezi forumul te rog da o parere poate eu sti tu o improvizatie ceva ca nu o mai suport imi vine sa o duc pe un platou si sa ai dau foc masinii astia ca doar e bmwu'.

pai bogdyy...cum sa-i dai foc? asta e o problema minora...apropo de usita aia...aveam lipit ceva care scria bmw pe ea...si mi-au dezlipit-o acum a ramas lipiciul ala pe usita si se vede foarte urat...cred ca la tine e ceva simplu...se schimba arculetul ala..nu cu usita cu tot..

Link to comment
Share on other sites

Salut,pai Georgica cum al schimb man eu nu cred ca se poate schimba doar arculetul,dar o sa ma uit mai atent...dar vroiam sa imi spuna cineva care are ideie daca se schimba cu tot cu usita sau se poate schimba si separat arculetul ala sau tija aia...ca sa nu ma muncesc degeaba,ma face si de ras naiba,te duci undeva......inainte sa dai cu cheia in incuietoare trebuie mai intai sa lipesc usita aia si dupa aceia sa inchid usa ca sa blocheze tija aia automata usita sa stea fix,ma scoate din minti Georgica.
Link to comment
Share on other sites

nu o mai suport imi vine sa o duc pe un platou si sa ai dau foc masinii astia ca doar e bmwu'.

 

La BMW se da foc pe platou?...Asta seamana a executie in piata publica....nasol

Ai injurat-o de-a capatat necaz pe tine si te supara pana te aduce in starea de a fi piroman vad eu...

Schimba arcul ala ..piesa 21 in poza, are pn 51171888377 si costa putin. Nu trebuie sa memorezi pn...il notezi si mergi la magazinul de piese

Link to comment
Share on other sites

Mersy Dane,am notat codul,ma duc maine la magazin poate nu mai sta cel de acolo o ora sa caute raritatea asta de piesa.

 

l-ai luat?..cat a fost?

 

daca nu gasesti, scoate usita si vezi pe net la magazinele online de tunning ca exista niste capace speciale...unu' din alea si nu mai ai treaba..nici buson nu-ti mai trebuie ca e cu totul..e ca un dop

Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,nu am fost inca am vrut sa al iau de al unu cu dezmembrarile dar era si ala tot mort,pana la urma al iau de la magazin,alta faza ,deci ...nu mai rezist cu marca asta de masina,tot la dezmembrari acolo ca tot am fost,am zis sa mai iau ceva,si am vrut sa iau becul de la torpedou de pe un e36 dezmembrat si cand ma uit mai atent acel e36 avea geamul de la becul torpedou mai ingust ca al meu,deci la mine trebuie un geam mai lung,vroiam sa iau tot sistemul,bec plus geam si mufa,eu nu inteleg de ce draku le-au facut diferite, nu inteleg,iar au vrut sa para astia interesanti,nu stiu Dane vreau sa fac ceva la masina asta,sa rezolv o problema si dau in alta,deci cand e vb. sa fac ceva la ea sunt sigur ca imi intinde nervii la maxim.
Link to comment
Share on other sites

...pei la cati bani ai dat pe ea asa calitate primesti... ar trebui sa te obisnuiesti cu faza ca trebuie sa bagi bani in masina... masina e veche si necesita multe schimburi (consumabile, accesorii si alte piese), deci si bani investiti in ea...

eu iti doresc sa te bucuri de ea ca doar de asta ti-ai luat BMW si pentru a te bucura de ea trebuie sa o mentii intr-o stare cat mai buna! Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,nu am fost inca am vrut sa al iau de al unu cu dezmembrarile dar era si ala tot mort,pana la urma al iau de la magazin,alta faza ,deci ...nu mai rezist cu marca asta de masina,tot la dezmembrari acolo ca tot am fost,am zis sa mai iau ceva,si am vrut sa iau becul de la torpedou de pe un e36 dezmembrat si cand ma uit mai atent acel e36 avea geamul de la becul torpedou mai ingust ca al meu,deci la mine trebuie un geam mai lung,vroiam sa iau tot sistemul,bec plus geam si mufa,eu nu inteleg de ce draku le-au facut diferite, nu inteleg,iar au vrut sa para astia interesanti,nu stiu Dane vreau sa fac ceva la masina asta,sa rezolv o problema si dau in alta,deci cand e vb. sa fac ceva la ea sunt sigur ca imi intinde nervii la maxim.

 

Pai de ce era mort ala cu dezmembrarile..de nervi?

Link to comment
Share on other sites

Crbl man,tu vi cu niste sfaturi pe care le stiam si eu,este un fel de discurs al unui politician aflat in campanie electorala,adica niste vorbe adevarate teoretic dar adevarul e cu totul altul....,eu sunt constient ca e o masina veche si nu e o scula de masina si trebuie investit in ea,dar eu ma vait ca piesele nu se potrivesc, vb. de anumite piese second hand,cele noi daca vrei sa montezi ceva sa zicem consumabile majoritatea mecanicilor nu se ''baga'' pt. ca le-au complicat astia......si cei din serviceuri evita se se bage,eu eram multumit daca ma duceam la magazin luam piesa x si ma duceam la service sa mi-o monteze dar sa mi-o monteze.............,ei bine nu se poate,ieri am fost la un amic si ma uitam la motorul unui calibra si era atat de simplu si practic,aveai acces usor si simplu la cele mai complicate piese ale motorului,adica cu acea masina a-si fi putut sa ma duc in orice service sa schimb ce a-si fi avut de schimbat la ea,imi era mult mai simplu,nu mai imi facea atat de multe probleme si deci eu ma simteam mult mai bine,imi e necaz ca la banii care am dat pe aceasta masina si nu imi place deloc a-si fi putut avea o masina sport coupe mai frumoasa,mai practica, sa ma pot bucura de ea.
Link to comment
Share on other sites

Bogdånele in locul tau as vinde BMW-ul si mi-as lua o Calibra, poate ti-ar mai ramine si bani. Intr-adevar, motoarele de la Calibra sint aerisite bine si te bagi peste tot cu scule la ele. Ai incercat-o pe a prietetenului tau sa vezi cit e de carnoasa fata de BMW-ul tau? Io ma gindeam dupa masina actuala sa-mi iau un E46 diesel sau tot pe benzina, dar la cite am citit despre ele mai ales de diesel-uri cred ca o sa-mi iau iar o Calibra.
Link to comment
Share on other sites

Eu n-as face asa Bogdane...Mi-as lua o Solenza adevarata si carnoasa, i-as innobila motorul si i-as pune o distributie tetracamerala asimptomatica si as rezolva o gramada de probleme...

N-are rost sa te consumi atat si sa-ti faci calcule si nervi de scule, design, piese, sau mai stiu eu ce ti se strica prin sinapse...

Link to comment
Share on other sites

Pai Dane daca iau Solenza nu mai strang un surub e trecerea prea radicala de la agonie la extaz:),tie ati vine sa glumesti Dane dar dupa cum am spus nu ma feresc sa spun ca asta va fi ultimul bmw din viata mea,in rest daca are vreun amic vreun bmw stau in spate,in dreapta dar eu nu mai iau marca asta,eu ma gandeam ca imi iau masina asta pt 3-4 ani dar.....sunt total dezamagit,in sufletul meu imi e necaz ca nu am luat calibra pt. ca in paralel cu e36 cautam si calibra,Smudo man ai zis mai sus ceva de e46, tu sti ce faci dar eu,eu nu voi vrea niciodata asa ceva,exista destule marci atragatoare si frumoase,iar ca tot veni vb. de e36...se zvoneste...ca 2.0 la e36 e un motor puternic,ca este in 6 pistoane,dar este atat de ciudat cand o accelerezi incat ma mir de fiecare data,in viteza a-1-a zici ca e constipat scuza-mi expresia,astazi eram la un stop,bulevard in fata,sosea lata eu eram primu,langa mine o dacie berlina din '97 si langa dacie un alfa romeo 156 model 2002,ala cu dacia tot o ambala si cand sa pus verde a plecat ala cu berlina in fata mea si am duso in 6 mii ture si abia cand i-am dat a doua l-am depasit...si cam greu,ala cu alfa a lasat-o usurel ca nu era interesat desi daca era interesat al manca pe celebru asta 2.0 cu tot cu.....banalitatea aia de vanos,nu sunt pasioat de intreceri,chesti dar am zis sa nu ma fac de rahat mai ales in fata unei berline,asta a fost asa ca o paranteza ca topicul eu l-am facut sa rezolv o problema tehnica,dar vroiam sa spun asa ca tot circula vb. asta 2.0 putere,chesti...si am mers si cu alte 2.0 tot asa trag,constipate,e Dane sa vad cum fac cu arculetul si sa vad cum mai pot rezolva anumite probleme tehnice,a era sa uit,m-au intrebat niste pusti de 10-14 ani cat am prins cu ea,le-am spus ca 220 pe autostrada,le-am spus bine?trebuia sa spun mai putin sau mai mult?<_<
Link to comment
Share on other sites

astazi eram la un stop,bulevard in fata,sosea lata eu eram primu,langa mine o dacie berlina din '97 si langa dacie un alfa romeo 156 model 2002,ala cu dacia tot o ambala si cand sa pus verde a plecat ala cu berlina in fata mea si am duso in 6 mii ture si abia cand i-am dat a doua l-am depasit...si cam greu,ala cu alfa a lasat-o usurel ca nu era interesat desi daca era interesat al manca pe celebru asta 2.0 cu tot cu.....

m-au intrebat niste pusti de 10-14 ani cat am prins cu ea,le-am spus ca 220 pe autostrada,le-am spus bine?trebuia sa spun mai putin sau mai mult? <_<

 

Eu cred ca uitasesi s-o bagi in viteza, si ai turat-o in gol la 6000...si ala cu alfa cred ca era surprins de zgomot nu de altceva....d'aia a lasat-o moale fiindca isi inchipuia ca vrei sa faci vre-o liniuta cu el prin trafic la ore de varf...

Poti sa zici 220, numai ca ziceai ca nu te departezi mai mult de 35 km de casa...pai 220Km/h si 35 km...ies cam 9.8 minute de mers si scazand timpul pana ajungi la viteza asta uitand sa bagi in viteza si revenind la manevra la care adaugi timpul de calibrare al vanos-ului....ies cam 9.24 minute...de la tine de acasa plecand, pana ajungi la autostrada...cu viteza asta nu e plauzibil fiindca la 10-14 ani aia stiu ceva fizica...Deci zi 140 si e ok.

Link to comment
Share on other sites

Dane in weekend sa intamplat faza ,era libera soseaua,nu era aglomerat,era liber,si era vb. de ala cu dacia,nu era o problema ca ma ''facea'' ala cu alfa romeo ca nu era o rusine ca...deh,era vb. de dacie....,stiu ca e de necrezut dar.....de ce a-si minti?in fine.....nu ar fi asta o problema grava cu intrecerea,nu fuge,nu conteaza parerea mea dar a-si fi vrut sa aibe calitati pe alta parte,iar...altceva sa spun,am vazut un e36 coupe,si din spate parea asa...masiva,solida,m-am tinut mai aproape de el sa vad ce dracu are ala ca a mea nu parea ca a lui,am oprit la semafor si cand ma uit din lateral avea suspensie normala,ridicata,m-am uitat la aripa din fata la masina lui distanta intre aripa fata si cauciuc era cam de 3 cm asa,deci nu stiu.....parca sunt blestemat la marca asta,ma sa fi avut masina asta a mea suspensie cum avea asta de care zic,macar atat,macar atat....sa fi avut si a-si fi fost...multumit,dar cand nu are nimik sa ati placa cum sa nu fi suparat,nu mai spun nimik ca poate spune-ti ca sunt exagerat...................
Link to comment
Share on other sites

Dane in weekend sa intamplat faza ,era libera soseaua,nu era aglomerat,era liber,si era vb. de ala cu dacia,nu era o problema ca ma ''facea'' ala cu alfa romeo ca nu era o rusine ca...deh,era vb. de dacie....,stiu ca e de necrezut dar.....de ce a-si minti?in fine.....nu ar fi asta o problema grava cu intrecerea,nu fuge,nu conteaza parerea mea dar a-si fi vrut sa aibe calitati pe alta parte,iar...altceva sa spun,am vazut un e36 coupe,si din spate parea asa...masiva,solida,m-am tinut mai aproape de el sa vad ce dracu are ala ca a mea nu parea ca a lui,am oprit la semafor si cand ma uit din lateral avea suspensie normala,ridicata,m-am uitat la aripa din fata la masina lui distanta intre aripa fata si cauciuc era cam de 3 cm asa,deci nu stiu.....parca sunt blestemat la marca asta,ma sa fi avut masina asta a mea suspensie cum avea asta de care zic,macar atat,macar atat....sa fi avut si a-si fi fost...multumit,dar cand nu are nimik sa ati placa cum sa nu fi suparat,nu mai spun nimik ca poate spune-ti ca sunt exagerat...................

 

Pai s-o gasi cineva sa schimbe suspensia cu tine...sa-ti dea normala pe cea sport....Si poate asa o faci si tu carnoasa si nu te mai fac daciile la semafor...

Totusi cred ca uitasesi s-o bagi in viteza...sau ii dadusesi a 3-a sin neatentie distributiva,...se mai intampla..bine ca nu ti s-a intamplat in panta sau mai rau pe ploaie..

Link to comment
Share on other sites

daca tot te plangi atata de BMW de ce nu il vinzi frate si sa iti cumperi si tu dacia, sau opel..ca ai inceput prin a cere sfaturi despre o problema si ai ajuns in a lauda alte masini si a te plange de a ta..(care parerea mea, daca ar fi pusa la punct ar manca calibre pe paine). nu te supara pe mine, nu asta am cautat prin acest post, dar m-a deranjat atitudinea ta fata de marca indragita de majoritatea dintre noi. si eu am cateva probleme la a mea, dar nu ma plang la toata lumea ce masini lesinate sunt BMW, ci incerc sa le rezolv..si aproape de fiecare data cand dau cu ochii de masina mea, sincer "ma indragostesc" mai tare de aceasta marca. bafta.
Link to comment
Share on other sites

man nu stiu cum sunt altii dar eu cand ma gandesc la pisica mea... dintre toate modelele E36 318 tds are cea mai mica putere... motor de 1665cmc, 90CP la 4400 rpm si cuplu 190 la 2000 rpm... nu are asa forta in demaraj dar cand plec de la semafor si o duc peste 2000ture nu prea ma fac astia cu masini mai sprintene... a incercat unii cu ford fiesta, dacii logan, scode care sunt relativ noi in comparatie cu a mea care e din '96... daca tu te plangi de motorul tau de 2.0 vanos eu ce-as mai putea sa zic ...

si pe E85 e o potriune de aproape 10km intre Ramnic si Focsani si pe acolo merg cu 170-180kmh (ca mai mult de 180km/h nu poate) si se cam dau multi la o parte... are alta prestanta pe sosea un BMW, fie el si mai vechi fata de alte marci...

doar astia cu SUV-urile mai imi dau fleshuri sa ma dau din calea lor...

Link to comment
Share on other sites

Lasa-l crbl ca e blocat...

Ce dracu' facea daca avea vre-o japoneza si i se suceau ochii prin fiare daca trebuia sa schimbe un banal bec de far....

Parerea mea supersincera e ca nu stie "s-o duca" si d-aia se tot vaita...saraca masina tot mergand cu ea ca si cu dacia carnoasa s-o fi resemnat si mai da si ea semne de atentie...mai bine ar da-o la schimb cu ceva din gama colibasi..indiferent de an, dar preferabil anterior 95 ca nu erau chiar asa mari erori de proiectare...mai suflai in "jiglerul de relanti" de doua ori pe zi dar mergea ...si in panta mai depaseai si bmw care stationau

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Lasa-l crbl ca e blocat...

Ce dracu' facea daca avea vre-o japoneza si i se suceau ochii prin fiare daca trebuia sa schimbe un banal bec de far....

Parerea mea supersincera e ca nu stie "s-o duca" si d-aia se tot vaita...saraca masina tot mergand cu ea ca si cu dacia carnoasa s-o fi resemnat si mai da si ea semne de atentie...mai bine ar da-o la schimb cu ceva din gama colibasi..indiferent de an, dar preferabil anterior 95 ca nu erau chiar asa mari erori de proiectare...mai suflai in "jiglerul de relanti" de doua ori pe zi dar mergea ...si in panta mai depaseai si bmw care stationau

,,GAMA COLIBASI'' <_< ...

Link to comment
Share on other sites

Salut,Dane.....stiu ca pare...''ingrijorator'' dar la omica ''liniutza'' stiu cum sa o accelerez si cum sa schimb vitezele ca sa ai ''performante'' maxime,dar eu nu mai vreau sa ma imbat cu apa rece si spun lucrurilor pe nume,nu e un motor cum....au impresia unii posesori,mie ca putere mi se pare slab,am mers cu cineva cu o mazda din '94 anul trecut motor in 6 pistoane,pai tragea motorul ala de chiar ma impresionat,legat de Logan aici sunt comenzi foarte mari de numai fac fata cei de la uzina pentru Germania,Olanda si mai nou Canada deci.....,deci.....,la aceasta masina e36....ma deranjeaza multe,problema ca motorul deabia se screme nu ma deranjeaza,pe langa altele ce ma deranjeaza cel mai mult si mai mult ma deranjeaza suspensia,ma deranjeaza la stilul de mers,scaunul sport l-am reglat sa stea sus(aici au facut ceva bun constructorii) ca eu sa pot sa privesc in jos,pe asfalt,nu inainte cum ar fi normal,e destul de stresant nu poti avea control,nu o poti manevra frumos pe anumite stradute mai mancate de ''carii'',adica roata trebuie sa intre in fiecare denivelare si arcurile sa a-si faca datoria,si stai si tu ca, conducator mai linistit si pshihic si fizic,pe mine nu ma intereseaza de racerii lui dracika si a lui.....cu suspensii sport intr-o tara fara sosele,pe mine ma intereseaza sa merg relaxat,sa ascult o muzica,sa vb cu persoana de pe scaunul din dreapta,sa glumesti,sa stai relaxat in scaun,eu am pe ia cauciucuri pe 16 talon de 55,e bun ca talon desi era bine unu de 60 dar e bine si asa,dar garda la sol ma deranjeaza rau,o sa pun o poza cu reclama de la arcurile rosii care le-a pus geniu ala,ma grabit si un amic el a-si luase e 36 al are si acum,dar ar vrea o skoda,ca hai,hai ca tripleaza astia taxa si uite ca blestem ziua aia,am fost cu el inainte cu o saptamana in targ aici si era gata sa iau un 320i 4 usi ,nu avea geamuri electrice,trapa manuala, suspensie normala,macar aia avea suspensia buna si am remarcat asta la ea de prima data cand am vazut-o,macar avea ceva bun aia,ca restul era cum e si....ce am eu acum....,maine ma duc sa ma interesez de....problema cu usita aia de la rezervor,ma uitam astazi in oglinda dreapta cand mergeam si balanganea asa imi venea sa opresc masina sa iau cricul si sa o retez.
Link to comment
Share on other sites

Bogdane lasa cricul ala ca da urit masina fara usita deloc pe urma, luni te duci si comanzi arcu' ala de la usita si ai rezolvat problema, iar despre suspensie incearca sa faci ce a zis si Dan, poate gasesti pe cineva cu suspensie stock care sa vrea sa schimbe arcurile cu tine, mai ridici putin masina si sigur o sa fie mai carnoasa atunci probabil nu o sa mai fie nici nevoie sa ridici scaunul sport la maxim, iar daca nu uita-te la dezmembrari sau pe forum cind dezmembreaza cineva pisic intrebi si tu de 4 arcuri ca doar nu pot sa coste cine stie cit si macar rezolvi si problema asta ca si asa zici si tu ca motorul chiar daca e cam constipat el asa tot nu te deranjeaza asa tare ca suspensia, si oricum e mult mai placut sa mergi relaxat cu masina si sa stai la o vrajeala mica cu persoana de pe scaunul din dreapta decit sa faci liniute din semafor in semafor... da' daca poti pune o poza macar cu roata din fata sa vad si eu cit e de lasata a ta ca si a mea are suspensie sport si se simte cam tare la gropi da' in rest nu ma deranjeaza si nici prea lasata de bot nu e, sau or fi duse arcurile de pe fata la a mea... ca telescoapele sint bune le-a schimbat proprietarul dinaintea mea inainte sa vinda masina, de aia ma bagi si pe mine la griji ca nu or fi bune arcurile daca sta cam ridicata de bot daca a ta zici ca sta prea lasata nu mai stiu ce sa zic oricum as vrea sa vad cum arata si alta cu suspensie sport.Salut
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,cum schimb arculetul acela de la usita de la capacul rezervor,e slabit arculetul ala si trebuie sa o imping cu mana ca atunci cand inchid usa sa o blocheze siguranta aia,ca neamtul care a avuto a pus niste scai din acele lipit acolo,adevarul ca acolo in germania tin aia la ele.....mai au unii sa spuna ca tin masinile in ulei,deci cum schimb arculetul ala ?se schimba separat sau cu tot cu usita?Florine daca vizitezi forumul te rog da o parere poate eu sti tu o improvizatie ceva ca nu o mai suport imi vine sa o duc pe un platou si sa ai dau foc masinii astia ca doar e bmwu'.

lasa bogdyy...ca se rezolva cu arcul..nu cred ca se schimba greu, apropo de usita...aveam lipit pe ea un ornament pe care scria bmw...si dimineata am vazut ca nu mai era...au tras de el si l-a rupt...nu-mi pare rau ca l-au luat dar tot lipiciul ala negru a ramas pe usita..am frecat cateva ore sa-l curat...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.