Jump to content

Achizitie BMW 325 i


Alex '77

Recommended Posts

Salut,

 

Am cateva intrebari legate de achizitia unui BMW 325 i, Euro 2, 1993, 194 CP. Pretul este 4500 euro.

Masina este adusa din Germania in oct. 2008 si inscrisa definitiv in Romania in martie 2009. Are 230.000 km. si optiuni foarte bune (clima pe 2 zone, radio Cd, tapiterie piele, scaune incalzite, airbag, etc.)

 

1. Ce consum are acest motor in Bucuresti?

2. Cat de fiabil mai este dupa km. pe care ii are?

3. Ce probleme apar la acest model, indeosebi?

4. Cum "trage" acest motor ?

 

Marturisesc ca pana acum am condus numai diesel si nu prea stiu care e treaba cu benzinarele.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am cateva intrebari legate de achizitia unui BMW 325 i, Euro 2, 1993, 194 CP. Pretul este 4500 euro.

Masina este adusa din Germania in oct. 2008 si inscrisa definitiv in Romania in martie 2009. Are 230.000 km. si optiuni foarte bune (clima pe 2 zone, radio Cd, tapiterie piele, scaune incalzite, airbag, etc.)

 

1. Ce consum are acest motor in Bucuresti?

2. Cat de fiabil mai este dupa km. pe care ii are?

3. Ce probleme apar la acest model, indeosebi?

4. Cum "trage" acest motor ?

 

Marturisesc ca pana acum am condus numai diesel si nu prea stiu care e treaba cu benzinarele.

 

Multumesc.

 

ti-ai putea lua un 320i si sa-i pui injectoare de 325 si ai avea vreo 170 de cai... si daca il si resoftezi ajungi pe la 185... si avand in vedere ca un 320 ii mult mai usor ca un 325 ... ai fi mult mai rapid <_< ... plus consum mult mai bun.. taxe , asigurari, etc :)

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit la acest aspect, 320i cu injectoare schimbate si resoftare.

 

Ma gandesc totusi daca pretul pe care trebuie sa-l platesc nu este cumva cam mare.

 

Masina o voi folosi mult in Bucuresti si de-aia ma intereseaza consumul.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit la acest aspect, 320i cu injectoare schimbate si resoftare.

 

Ma gandesc totusi daca pretul pe care trebuie sa-l platesc nu este cumva cam mare.

 

Masina o voi folosi mult in Bucuresti si de-aia ma intereseaza consumul.

 

ia in calcul 15 % in Bucuresti

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit la acest aspect, 320i cu injectoare schimbate si resoftare.

 

Ma gandesc totusi daca pretul pe care trebuie sa-l platesc nu este cumva cam mare.

 

Masina o voi folosi mult in Bucuresti si de-aia ma intereseaza consumul.

 

 

pai daca o iei asa poti sa-i pui la 325i injectoare de 330i

 

eu zic sa-ti iei de 2500 e un motor foarte reusit si are un sunet demential.

 

ce conteaza cat consuma eu am un 318 si imi ia 13 in oras. la 325i e undeva la 18

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit la acest aspect, 320i cu injectoare schimbate si resoftare.

 

Ma gandesc totusi daca pretul pe care trebuie sa-l platesc nu este cumva cam mare.

 

Masina o voi folosi mult in Bucuresti si de-aia ma intereseaza consumul.

 

 

pai daca o iei asa poti sa-i pui la 325i injectoare de 330i

 

eu zic sa-ti iei de 2500 e un motor foarte reusit si are un sunet demential.

 

ce conteaza cat consuma eu am un 318 si imi ia 13 in oras. la 325i e undeva la 18

 

pai la 18 consum ... mai bine iti iei m3 si ai consum de 21... macar ala stii ca rupe astfaltu <_<

 

cauta pe youtube sa vezi cate 325i iau in gura de la 318is modificate... sau etc... cauta inainte de a face la o alegere

Link to comment
Share on other sites

Km nu sint multi daca e masina a fost intretinuta.

 

pretul e cam mare, mai negociaza,

 

alex e36 asa daca modifici un 325i mai bate un 318is

 

nu inteleg ce vrei sa spui, omul a pus o intrebare referitor la caracteristicile acestui tip de motor. ce legatuara are cu tuningul. uneori aceste modificari costa mai mult decat diferenta de pret intre cele 2 modele

Link to comment
Share on other sites

Ce credeti despre pret?

Dar despre faptul ca are 230000 km?

 

pretul este ok, cu km nu trebuie sa iti faci griji daca masina a fost ingrijita nu ai probleme. Eu am 325i tot in jur de 230k km si de cand l-am luat in afara de ulei,filtre si bujii(castrol, man si ngk) nu mi-a facut nici o problema. Mi s-a stricat cilindrul de ambreaj si atat.

Consumul depinde de cum mergi - in oras mie imi ia intre 14-17, in afara 9.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit la acest aspect, 320i cu injectoare schimbate si resoftare.

 

Ma gandesc totusi daca pretul pe care trebuie sa-l platesc nu este cumva cam mare.

 

Masina o voi folosi mult in Bucuresti si de-aia ma intereseaza consumul.

 

 

pai daca o iei asa poti sa-i pui la 325i injectoare de 330i

 

eu zic sa-ti iei de 2500 e un motor foarte reusit si are un sunet demential.

 

ce conteaza cat consuma eu am un 318 si imi ia 13 in oras. la 325i e undeva la 18

N-am mai postat de mult timp insa voi face o exceptie: Nu mai crede toate aberatiile pe care le auzi pe-aici de la oameni cu 320D, 318 si 316 vis a vis de consumul motoarelor mari in 6, 325 si 330. Sunt pure speculatii din partea unora care probabil n-au condus asa ceva nici 3 metrii. Unii scriu pur si simplu din necunostinta (si n-ar trebui, pentru ca forumul are scop informativ), altii din rautate, etc.

 

Mie 325-ul acum ca e cald imi arata un consum mediu de 12.6 in BUC, iar la pompa am calculat ~12.8. In aglomeratie mare consumul MEDIU creste la 13.6-14! COnsumul mediu este la 100 km parcursi (se presupune ca nu mergi bara in bara pret de 100 km)! Afara consuma 9. Numai sa mergi cu 100 km/h in a 5-a si e posibil sa scada la 7.5-8!

Datele astea sunt de la un E46 cu dublu vanos si 6 viteze din 2004. Daca este mai vechi e posibil ca, consumul sa fie mai mare!

Bafta!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

mie la verificat la pompa mers in oras zilnic intrafic ore de varf mi-a consumat 13%

am mai mers cu un E92 325i automat care mi-a luat 18% , tot la pompa am verificat.

 

mers Vatra Lumioasa-Crangasi dimineata fac in jur de 20-30 min , si seara 30-40 min. distanta e undeva la 12 km dus, 11 intors

 

astea sint povesti cu 13% poate daca mergi noaptea , sau in alt oras nu in Bucuresti la ore de varf.

Edited by Alex_E46 318
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca eu si userul alex230ro, care are masina ca a mea, ar trebui sa ne bucuram de masinile noastre, care merg in Bucuresti ziua si scot 13%! Sunt sa spunem... binecuvantate! Sau beneficiaza de tehnologie extraterestra. Sau ale noastre sunt supercaruri si restul niste lighiane. Alte explicatii nu-mi mai vin acum! <_< Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca eu si userul alex230ro, care are masina ca a mea, ar trebui sa ne bucuram ca masinile noastre, care merg in Bucuresti ziua si scot 13%! Sunt sa spunem... binecuvantate! Sau beneficiaza de tehnologie extraterestra. Sau ale noastre sunt supercaruri si restul niste lighiane. Alte explicatii nu-mi mai vin acum! <_<

 

si mie mi-a consumat vara 13.5 in bucuresti deci subscriu la ce a zis Alexxx. Conteaza foarte mult si cum este de intretinuta masina si in ce stare sunt unele piese ca: bujii, bobine, debitmetru, sonda lambda, filtru benzina.

Eu le am toate relativ noi deci nu ma plang de consum.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am cateva intrebari legate de achizitia unui BMW 325 i, Euro 2, 1993, 194 CP. Pretul este 4500 euro.

Masina este adusa din Germania in oct. 2008 si inscrisa definitiv in Romania in martie 2009. Are 230.000 km. si optiuni foarte bune (clima pe 2 zone, radio Cd, tapiterie piele, scaune incalzite, airbag, etc.)

 

1. Ce consum are acest motor in Bucuresti?

2. Cat de fiabil mai este dupa km. pe care ii are?

3. Ce probleme apar la acest model, indeosebi?

4. Cum "trage" acest motor ?

 

Marturisesc ca pana acum am condus numai diesel si nu prea stiu care e treaba cu benzinarele.

 

Multumesc.

 

1. 15+ in trafic, 11-13 noaptea

2. e fiabil. A mea are aproape 240mii km si nu am avut nici o problema cu motorul.

3. N-am auzit de o problema anume cu motorul asta, in rest probleme specifice E36.

4. Trage bine. Zici ca ai condus un diesel inainte. Nu o sa te bage in scaun asa tare ca dieselul la ture mici.

 

De ce vrei neaparat 325i daca zici ca mergi doar in Bucuresti? <_<

 

 

ti-ai putea lua un 320i si sa-i pui injectoare de 325 si ai avea vreo 170 de cai... si daca il si resoftezi ajungi pe la 185... si avand in vedere ca un 320 ii mult mai usor ca un 325 ... ai fi mult mai rapid :) ... plus consum mult mai bun.. taxe , asigurari, etc :bashwall:

 

Mai pui un bradut parfumat in portbagaj si unul la oglinda si ai 187,32cai si mucifica 325i-ul..

 

pai la 18 consum ... mai bine iti iei m3 si ai consum de 21... macar ala stii ca rupe astfaltu :unsure:

 

cauta pe youtube sa vezi cate 325i iau in gura de la 318is modificate... sau etc... cauta inainte de a face la o alegere

 

la 21% de ce sa ia m3 cand poate sa ia m5 care consuma cu 2-3l mai mult..?

sau daca stau sa ma gandesc de ce sa ia m5 cand pt cativa litri in plus gaseste un porsche..

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

e ok pisoiul,fara prea multa electronica si alte kkturi daca e si coupe e deja vis.pretul mi se pare decent daca masina e in stare buna.

ca o paranteza consumul mai mic la E46 cred ca se datoreaza dubluvanos+numarului destul de mic de km care il au masinile noastre(a mea si a lui Alexx)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Km nu sint multi daca e masina a fost intretinuta.

 

pretul e cam mare, mai negociaza,

 

alex e36 asa daca modifici un 325i mai bate un 318is

 

nu inteleg ce vrei sa spui, omul a pus o intrebare referitor la caracteristicile acestui tip de motor. ce legatuara are cu tuningul. uneori aceste modificari costa mai mult decat diferenta de pret intre cele 2 modele

 

 

asai .... ai dreptate... eu am parerea formata... pt ca am vazut si condus un 320 modificat si am vazut si liniutza intre un 325i sedan si 320i modificat <_< ... am vazut ce poate si ce inseamna sa fi usor si sai ai cai suficienti :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.