Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

:)Liqui Moly Fanatic :) .... Cel mai bun compromis VARA --> IARNA este 5W-30 :twoup:

 

Foarte dezamagit de uleiul Original BMW ( am impresia ca in bidoanele alea este " apa chioara" nu ulei ) nici nu vreau sa aud de el .....

 

http://img532.imageshack.us/img532/6182/2708364784f617a2b56a.jpghttp://img704.imageshack.us/img704/6419/37426040980fa24b037a.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

ulei MOTUL 6100+ synergie 10w40..fiind dezamagit de uleiul BMW(am aceeasi parere ca si colegul Taz...mi se pare ca uleiul BMW LL 5w40 cumparat e fake..in fine..l-am scos din motor dupa 1000 si ceva de km) Edited by coleman
Link to comment
Share on other sites

Edy, de unde iei Liqui Moly?

 

Radu Tuluc Manager Vanzari Liqui Moly zona - BucureÂşti 0744-572042

 

Asta am eu in motor

 

http://img197.imageshack.us/img197/1918/1948814840h.jpg

 

Pretul pentru Ulei Longtime HT 5W-30 1L........31 ron

........................................................5L.......141 ron

O seara buna,

Radu Tuluc

 

 

P.S. Recomand acest ulei cu ce-a mai mare incredere, daca ma intreaba cineva ce tip de ulei sa bage in motor recomand Castrol deoarece nu vreau sa-mi bat capul cu el sa-i explic cat e de bun Liqui Moly (ma plictiseste) in final el baga tot "apa chioara" ( original bmw) este pe primul loc in TOP :twoup: :) :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Edy, de unde iei Liqui Moly?

 

Radu Tuluc Manager Vanzari Liqui Moly zona - BucureÂşti 0744-572042

 

Asta am eu in motor

 

http://img197.imageshack.us/img197/1918/1948814840h.jpg

 

Pretul pentru Ulei Longtime HT 5W-30 1L........31 ron

........................................................5L.......141 ron

O seara buna,

Radu Tuluc

 

 

P.S. Recomand acest ulei cu ce-a mai mare incredere, daca ma intreaba cineva ce tip de ulei sa bage in motor recomand Castrol deoarece nu vreau sa-mi bat capul cu el sa-i explic cat e de bun Liqui Moly (ma plictiseste) in final el baga tot "apa chioara" ( original bmw) este pe primul loc in TOP :twoup: :) :)

 

Din cate observ pe situl oficial Liqui Moly, uleiul postat de tine este recomandat pentru BMW Diesel! Pentru benzina este Longtime High Time...

 

cred ca o sa sun sa vad daca are si din asta!

Link to comment
Share on other sites

Tot Liqui Moly planuiesc si eu sa folosesc la urmatorul schimb de ulei.

 

@ r0n1n http://www.liqui-moly.de/liquimoly/web.nsf..._oil_guide.html

 

Am dat mail si la ei in Germania si la reprezentantul din Ro , am specificat km , tot etc si mi-au raspuns din ambele parti cu fix ce scrie si in configurator..

(in cazul meu , Motor M50 , Super Leichtlauf 10w40 cu varianta de Mos2 10w40 )

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Pt motorul meu imi da 4 variante in configurator:

: Top Tec 4200 5W-30

: Top Tec 4600 5W-30

: Top Tec 4100 5W-40

: Leichtlauf High Tech 5W-40

: Longtime High Tech 5W-30

 

Care ar fi cea mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Inainte am avut BMW 5W40, dar nu voi mai folosi ulei "original". S-a ajuns si la uleiuri ca la blugii de la turci care iti pun orice marca vrei pe ei...acum totul este marketing si spoiala, calitatea o gasesti mai greu si nu mai este la produsele mass-market.

 

Acum: MOTUL Specific ll04 5w40, cumparat direct de la reprezentanta, 250lei pt 4l (initial mi-au spus 270lei dar mi-a facut tipul de acolo o reducere, avea si el un e36 320i).

Masina este e36 318is.

Edited by mihai_antony
Link to comment
Share on other sites

Pt motorul meu imi da 4 variante in configurator:

: Top Tec 4200 5W-30

: Top Tec 4600 5W-30

: Top Tec 4100 5W-40

: Leichtlauf High Tech 5W-40

: Longtime High Tech 5W-30

 

Care ar fi cea mai buna?

 

r0n1n iti recomand Top Tec 4200 5W-30 iar daca mergi cu masina in conditii extreme Synthoil Race Tech GT1 10W-60 este recomandat pe forumuri in germania si sua de catre posesorii de M3, M5, Porsche, chrysler, Corvete, ford etc.... ca un ulei superior castrol

 

bafta

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Edy, de unde iei Liqui Moly?

 

Radu Tuluc Manager Vanzari Liqui Moly zona - Bucureºti 0744-572042 begin_of_the_skype_highlighting              0744-572042      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              0744-572042      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              0744-572042      end_of_the_skype_highlighting

 

Asta am eu in motor

 

http://img197.imageshack.us/img197/1918/1948814840h.jpg

 

Pretul pentru Ulei Longtime HT 5W-30 1L........31 ron

........................................................5L.......141 ron

O seara buna,

Radu Tuluc

 

 

P.S. Recomand acest ulei cu ce-a mai mare incredere, daca ma intreaba cineva ce tip de ulei sa bage in motor recomand Castrol deoarece nu vreau sa-mi bat capul cu el sa-i explic cat e de bun Liqui Moly (ma plictiseste) in final el baga tot "apa chioara" ( original bmw) este pe primul loc in TOP :twoup: :) :)

 

Din cate observ pe situl oficial Liqui Moly, uleiul postat de tine este recomandat pentru BMW Diesel! Pentru benzina este Longtime High Time...

 

cred ca o sa sun sa vad daca are si din asta!

 

diesel are.

Link to comment
Share on other sites

O sa pun Castrol Edge 5w-30 momentan, masina a avut in de noua in Germania un Castrol SLX Profesional LL04 nu-l mai gasesc in tara, asa ca i-am pus la primul schimb ulei BMW OEM 5w-30 de care nu-s multumit.

 

Castrol-ul il folosesc de vre-o 7 ani la masinile mele si am fost multumit pana acum dar cautam Castrol adus din Germania la 5 litri.

 

Dupa cum a scris EDY pe aici si din ce-am vazut la cativa mecanici care folosesc Liqui Moly la masinile lor o sa incerc si eu acest ulei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.