Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

acum cateva minute am sunat un prieten de pe forum in legatura cu uleiul. am citit mai sus si am vazut ca grosimea uleiului variaza in functie de nr de km. la 202.000 ce tip de ulei sa folosesc, aveti idee ? multam

Acelasi daca nu ai probleme si esti multumit. . Multi pun unul cu vascozitate mai mare ca incep sa piarda din el, in loc sa remedieze problema.

cred ca si eu pierd putin....peste 2 saptamani vreau sa ii fac schimbul si nu sunt hotarat ce tip de ulei sa folosesc.....

Nu stiu exact ce motor ai. La un 6 in linie de 2.5 litri e acceptabil pana in 2 litri intre schimburi. Din cauza asta multi spun ca e normal sa consume ulei. De fapt nu e normal, ei acolo spun treaba asta ca sa atraga atentia ca daca se ajunge sa consume peste 2l, e semn ca e o problema grava si trebuie mers in service. Si nici nu iti vine sa mergi in service si sa schimbi tot felul de garnitru si alte peise pentru 200 de g de ulei consumat intre schimburi.

In principiu pune un ulei sintetic de calitate, 5w-30 , sa fie o firma mai de doamne ajuta si schimba-l la timp nu la 20k cum e indicatorul de service.. ci mai des, ca din pacate nu mergi pe autobahn, trafic lejer si fara praf..

am un 1.9....ma gandeam la un castrol 10w40....

Link to comment
Share on other sites

Salut. In curand trebuie sa fac schimbul de ulei. Acum am ulei BMW 5w30 si il papa cam repede. (peste 1 l la 10.000km). Inainte am avut Castrol Edge 5w40 si masina nu consuma ulei aproape de loc. Masina este 318ci 2000cmc, 132.000km. Sa trec pe 0w40 de la BMW? Il schimb cam la 12000km si merg mai mult prin oras. Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Salut. In curand trebuie sa fac schimbul de ulei. Acum am ulei BMW 5w30 si il papa cam repede. (peste 1 l la 10.000km). Inainte am avut Castrol Edge 5w40 si masina nu consuma ulei aproape de loc. Masina este 318ci 2000cmc, 132.000km. Sa trec pe 0w40 de la BMW? Il schimb cam la 12000km si merg mai mult prin oras.

 

Nu va mai puneti fratilor ulei original BMW daca va papa ulei tot ridicati in slavi uleiul asta original BMW, desi toata lumea spune acelasi lucru ca papa uleiul asta :) :lol: :lol: (parca citesc bancuri cu si despre prosti pe topicurile astea despre ulei) :) :D ..........de ce nu pui din nou Castrol EDGE daca ai fost multumit ?

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Salut. In curand trebuie sa fac schimbul de ulei. Acum am ulei BMW 5w30 si il papa cam repede. (peste 1 l la 10.000km). Inainte am avut Castrol Edge 5w40 si masina nu consuma ulei aproape de loc. Masina este 318ci 2000cmc, 132.000km. Sa trec pe 0w40 de la BMW? Il schimb cam la 12000km si merg mai mult prin oras.

 

Nu va mai puneti fratilor ulei original BMW daca va papa ulei tot ridicati in slavi uleiul asta original BMW, desi toata lumea spune acelasi lucru ca papa uleiul asta :) :lol: :lol: (parca citesc bancuri cu si despre prosti pe topicurile astea despre ulei) :) :D ..........de ce nu pui din nou Castrol EDGE daca ai fost multumit ?

 

Alte pareri, va rog?

 

PS: in locu tau as fi mai atent cu punctuatia decat la "bancurile cu si despre prosti" din topicuri.

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
5w40 de la bmw

am auzit ca uleiul bmw e mai slab calitativ fata de castrol...nu papa mult, chiar foarte putin...

 

ai auzit?? unde la radio?? sau lasa-ma sa ghicesc de la cei care vand aral si castrol???

On topic: orice marca enumerata mai sus este buna... ideea este sa schimbati uleiul si consumabilele la maxim 10000 km...parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu pun in balanta calitatea uleiului bmw power sau castrol...dar navigam pe un forum de useri M din state,unde un posesor folosea castrol 10w 60.pe circuit temp uleiului ajungea la 125 gr C in "forja" maxima....a schimbat uleiul cu un Liqui Moly 10w 60 si constatase ca temp uleiului in varfuri de solicitare nu trecea de 120 gr C.

Deci concluzie:Uleiul Liqui Moly raceste mai bine ca si Castrol ul.

 

vine si dovada...

 

LE:cine a facut topicu vezi ca se scrie cu un singur "L"...adica totusi e un titlu...cum ar fi?... BMV :)

Edited by DTM
Link to comment
Share on other sites

folosesc Castrol magnatec 5w 40, completez maxim 500g intre schimburi si nu fac schimbul la 10k cum multi recomanda, ci undeva intre 18-20k...pana acuma fara probleme si imediat schimb prefixul la 400k Edited by lica
Link to comment
Share on other sites

este indicat sa pun aditiv ( normal ) de ulei in uleiul pt motor??sa pun BMW LL, si aditiv...pt 318d,2002, 200.000km

va multumesc!

mai baieti ...voi chiar nu cititi topicurile de uleiuri inainte de a posta...e un topic de vreo 40 pag cu explicatii excelente despre rahatul ala de aditiv ce vrei sa l bagi tu intr un motor...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.