Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Discutam cu un prieten depre uleiuri pt E46 benzina si comparam Longlife 04 cu un Castrol 5w - 40.... si din cate am auzit Castrol se foloseste pe o gama larga de autoturisme. Ceva pareri ? sau o idee alt ulei ...?

Este acelasi lucru,sub alt ambalaj.Bmw Longlife 04 este tot ulei Castrol.

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus-o si pe un alt topic:

In manualul de utilizare al masinii daca te uiti scrie acolo ce ulei este recomandat sa se foloseasca (mentionez ca manualul este pt. modelele 320i, 325i, 325xi, 330i si 330xi, din 2001 incolo). La pagina 140 din manual: " Approved BMW oils: High Performance Synthetic Oil, 5W-40 and 5W30"

 

Cel mai bine ar fi BMW 5W-30 LL04. Unii spun ca asta este de fapt ulei Castrol.... :)

Link to comment
Share on other sites

Este acelasi lucru,sub alt ambalaj.Bmw Longlife 04 este tot ulei Castrol.

 

Nu existĂŁ date oficiale, afirmaĂžia ta este doar o presupunere.

 

Uleiul BMW poate avea o compoziÞie diferitã faÞã de uleiul Castrol de pe piaÞã.

 

Ok de acord cu tine,atunci de ce pe busonul de la ulei screi:"Castrol motor oil recommended"

Link to comment
Share on other sites

Se spune ca este bine sa pui ulei mai vascos, daca motorul are ceva KM facuti...

La benzinar 5W-30 dar daca vezi ca ti se consuma il poti schimba cu 5W-40 care este mai vascos la cald.

Ideea este sa iti verifici regulat nivelul de ulei si sa completezi dupa caz.

Unii spun ca mai bine pui mai subtire si verifici regualt si il completezi dupa caz... Sincer nu stiu care este ratiunea... :)

Link to comment
Share on other sites

a innebunit lupu' :) ce faci ma, te duci la curse ?

 

recomandam ulei bmw sau castrol gtx3 magnatec sau orice alt ulei bun 10w40. evident, va trebui sa-l schimbi mai des. asta iti va spune si micul calculator care iti indica intervalul de inspectie, caci e foarte atent la regimul in care merge motorul.

Recuperez tot ce am pierdut pana acum :) deci masina mea acum are Aral BasicTronic 10W-40 corespuzator standardelor ACEA A3, B3

API SJ/CF asta fiind ulei sintetic.Si ar trebui sa-l schimb cu Castrol GTX3 Protection + coresp standardelor API SL/CF 15w40

ACEA A2/B sau cu Castrol GTX Magnatec coresp standardelor API SL/CF 10w40

ACEA A3/B.Din cate vad eu GTX magnatec pare a fi mai cimeg,ah GTX3-ul e mineral iar Magnatec e sintetic.Cat depre calculator uti ca sonda mea de ulei e la fel de buna ca si a ta?

am un e36 316i din 94 nush ce fel de ulei sai bag. imi putetzi spune careva pls

Link to comment
Share on other sites

Oricat am cautat pe net despre Mobil1 0w30 SuperSyn (am o sursa la pret de importator), tot nu m-am lamurit :)

 

Aici nu scrie ca e aprobat LL 01 sau LL 02 >>> http://www.mobil.com/USA-English/Lubes/PDS...uel_Economy.asp

 

Tot pe site-ul lor, daca introduc datele masinii imi da rezultat 0w40 >>> http://www.mobiloil.com/usa-english/motoro...s.aspx?option=2

 

Daca bine am inteles, ar trebui sa fie cel putin aprobat ACEA A3, sau ca ACEA 3 ar fi similar LL 01 de la BMW. A incercat sa ma convinga ieri tipul sa imi pun 0w30 in loc de 5w30 cat am acum.

 

Daca stie cineva unde gasesc daca e ok sau nu Mobil 1 pt BMW ?

 

Pana la urma la al meu motor M54 am luat Mobil 1 0w40 care e singurul Mobil 1 aprobat LL 01 si e doar pt motoare pe benzina. Sper sa sune ok motorul, inca nu am facut schimbul.

Link to comment
Share on other sites

motor M54 am luat Mobil 1 0w40 care e singurul Mobil 1 aprobat LL 01

 

 

Eu l-as tine doar 10.000 km (masurati pe odometrul de service/schimb ulei, nu pe cel de bord).

 

De acord cu tine, oricum fac doar aprox 10,000 km pe an si trebuie schimbat oricum anual.

 

Dar (de dragul informarii) de ce din moment ce LL 01 inseamna longlife ? Si furnizorul mi-a spus ca 0w40 e "high milage".

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am facut schimbul de ulei si intrebarea mea este daca am facut bine ca am pus 5W30, tot de castrol facut dar ambalat ca Original BMW?

Mecanicul (si Autodata) mi-a zis ca pentru clima noastra este foarte bun si este recomandat cu tarie de BMW!

Masina are 125000Km, e din 2000, motor 1.9.... si are parte de cel mai "ocrotitor" condus! ...no stress!

Link to comment
Share on other sites

...............

 

Dar (de dragul informarii) de ce din moment ce LL 01 inseamna longlife ? Si furnizorul mi-a spus ca 0w40 e "high milage".

 

 

Se pare ca acest LL01 la Mobil este un pic "fortat".... (marketing)

 

O fi HM, dar la Dacii, nu la BMW-uri.

Link to comment
Share on other sites

Este foarte ok uleiul pentru maÂşina ta.

Salut am si eu un E46 325i 2004 M54 si as vrea sa stiu ce tip de ulei recomandati ... mie imi consuma mediu 12.8L/100km ...si as vrea si i schimb si filtrul deci 6.5litrii de ulei? ... acuma sa imi spuneti orice varianta intre bmw castrol/castrol. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

S-a discutat mai demult aici de uleiurile Made in EU, am avut si eu curiozitatea daca ar putea fi contrafacute sau neconforme cu originalul. Am dat un mail la producator, mi l-au redirectionat, mi-au cerut pe langa codul de bare si nr lotului, care e stantat pe bidon. Intr-un final au confirmat ca e original, fabricat in tara x, Franta in cazul de fata.

Pana la urma sunt originale, si probabil ca si cumparate din Germania sa zicem, tot Made in EU o sa scrie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.