Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

stiam ca nu e bine sa le amesteci . Mai bine il vinzi pe asta care l-ai luat deja si mergi in continuare pe acelasi tip de ulei

A pai stai...te referi la completare? Nu am de gand sa pun 30 si apoi daca mai scade nivelul sa completez cu 40...asta am citi si eu ca nu e deloc recomandat...dar nu stiam ca nu e recomandat nici la schimbarea completa de ulei!

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

Aha...am inteles! Oki, multumesc pentru lamuriri! Parca totusi vad ca ma trezesc in ultima secunda si comand ulei BMW de care am mai avut in ea. Asa patesc de fiecare data la motocicleta, comand ceva si apoi gasesc ceva mai bun si comand si pe aia. Si uite asa se intampla sa ma trezesc cu bidoane de ulei nefolosite donate pe la prieteni <_< !

O ultima intrebare...daca w40 il schimb acum la 12.000, w30-ul cam la cat sa-l reduc? 10.000-9.000?

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

Salut , am cumparat recent un BMW 320D e46 din 2000 , si vreau sa i schimb uleiu .

Acum problema este ca e la multi am citit ca cel mai recomandat ar fii CASTROL , dar majoritatea avea masina pe benzina , eu am pe Diesel ce ulei ar trebuie sa folosesc tot CASTROL ? Ca pe forum am citit ca pentru diesel Castrol nu ar mai fii bun deoarece contine nu mai stiu ce .?

Din cate am inteles eu trebuie sa pun 10w40 .

 

 

Intrebare pentru posesori de BMW 320D , ce ulei folositi ? De cat timp il folositi ? Sunteti multumitzi raport pret calitate ?

Edited by Killeros
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Si eu iti pot spune ca la AB iti baga fix ce zice Ciupanezu, Castrol 5w30 pe diesel 2.0d.

 

Nu am auzit niciodata ce spui tu, ca nu e recomandat Castrol la motoare diesel deorece ar contine nu stiu ce.... cred ca e poveste.

Link to comment
Share on other sites

PoĂži folosi Castrol indiferent dacĂŁ ai un motor otto sau diesel.

 

Ai nevoie de BMW/Castrol 5W-30 Longlife-04.

 

 

Si eu iti pot spune ca la AB iti baga fix ce zice Ciupanezu, Castrol 5w30 pe diesel 2.0d.

 

Nu am auzit niciodata ce spui tu, ca nu e recomandat Castrol la motoare diesel deorece ar contine nu stiu ce.... cred ca e poveste.

 

 

5.5 litri.

 

MS Mult la amandoi , deci maine ma duc direct si cumpar 6 litri de ulei CASTROL 5w30 Longlife-04 . aa cer fix cu longlife-04 sau e de ajuns 5w30 ? ms

 

Ms din nou pt ajutor .

Link to comment
Share on other sites

PoĂži folosi Castrol indiferent dacĂŁ ai un motor otto sau diesel.

 

Ai nevoie de BMW/Castrol 5W-30 Longlife-04.

 

 

Si eu iti pot spune ca la AB iti baga fix ce zice Ciupanezu, Castrol 5w30 pe diesel 2.0d.

 

Nu am auzit niciodata ce spui tu, ca nu e recomandat Castrol la motoare diesel deorece ar contine nu stiu ce.... cred ca e poveste.

 

 

5.5 litri.

 

MS Mult la amandoi , deci maine ma duc direct si cumpar 6 litri de ulei CASTROL 5w30 Longlife-04 . aa cer fix cu longlife-04 sau e de ajuns 5w30 ? ms

 

Ms din nou pt ajutor .

iti recomand sa iei BMW 5W30 LONGLIFE04 ca e mai ieftin decat castrol 5W30 LONGLIFE 04 si e ca e acelasi ulei

Link to comment
Share on other sites

Nu numai datorita faptului ca ei recomanda Castrol folosesc Castrol, ci datorita experientei cu fosta`, un G5 1.9 TDI DPF ( Pompe Duze ).

 

Cand am luat-o, a fost dotata cu Mobil1, si n-am apucat primul service fara sa completez ulei. La primul service, am trecut pe Castrol la cerere, care... spre uimirea mea, am cumparat un litru extra din reflex ( in caz ca trb sa completez ), pe care nu am apucat sa-l folosesc pana am 'maritat-o'. Deci in alte cuvinte, motorul imi manca uleiul Mobil1 ( din cauza acelei tehnologi Pompe Duze ), dar parca parca nu putea sa digere acest Castrol.

 

In consecinta, pe BMW am fost dotat cu castrol de la primul km, si am facut service-ul la 15.000 din motive arbitrare ( asa am avut chef si am fost incapatzanat; mai puteam sa fac ~10.000 km dar am fortat service-ul la 15.000 pentru ca am considerat eu 'rodaj' pe fostul ulei).

 

Acum sunt la 18.000 si in BC nivelul uleiului este neclintit fata de service.

 

Recomand Castrol. Dai un ban, da` stai in fata.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: Acum am in masina Mobil1 Special S 10W-40, dar e mineral si as vrea sa trec iar pe Motul 8100 X-cess 5W-40, care l-am avut in amindoua Opeluri si am fost multumit cu el. In acelasi timp am citit pe alte forumuri ca baga in pisici Mobil1 0W-40 si cica la fel sint multumiti cu el, dar care cred ca e ceva mai scump decit Motul-ul.

 

Intrebarea care e: in cartea masinii scrie ca sa se foloseasca in primul rind uleiurile cu specificatiile ACEA: A2-96, A3-96, A2-96/B2-96, A2-96/B2-96, A2-96/B3-96, A3-96/B3-96. In acelasi timp, pe bidonul de la Motul X-cess 5W-40 scrie ca are normele ACEA: A3/B3/B4, si ca printre altele e recomandat (aprobat) si de BMW LL-98.

Deci, ce dracu sint normele alea ACEA, si daca pe ulei scrie 98 ala, are ceva daca bag in a mea in care scrie ceva de 96? Sau scrie de 96 pt. ca masina e facuta in '97, dar probabil cartea masinii a fost tiparita in '96? Personal as baga Motul ca am fost multumit cu el, am impresia ca e ceva mai ieftin, suna numele mai frumos decit Mobil <_<, dar se potriveste????

 

Merci de raspunsuri.

 

PS: uitai sa spun ca schimb uleiul la 10.000 km, nu cind imi arata patratselele alea pe bord.

Edited by Smudo
Link to comment
Share on other sites

Guest B_M_W
Am fost si am cumparat ulei de la reprezentanta din Iasi 86 lei litrul 5w30 ll04,cand i-am intrebat ce ulei imi recomanda pt masina -330i- m-au intrebat ce ulei am acuma, le zic castrol 5w30 ll04 la care ei se apuca sa imi zica ca 5w30 ll01 ar fi mai bun insa am cumparat ll04 ca de asta am avut tot timpul.
Link to comment
Share on other sites

Am fost si am cumparat ulei de la reprezentanta din Iasi 86 lei litrul 5w30 ll04,cand i-am intrebat ce ulei imi recomanda pt masina -330i- m-au intrebat ce ulei am acuma, le zic castrol 5w30 ll04 la care ei se apuca sa imi zica ca 5w30 ll01 ar fi mai bun insa am cumparat ll04 ca de asta am avut tot timpul.

 

Puteai sĂŁ-l iei de pe forum cu 40 Ron/litru.

 

Adaosul de la reprezentanÞã este indecent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.