Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Eu zic ca e ok, in sensul ca la o masina adusa de dincolo nu sti care era intervalul de schimb. Spre exemplu la mine dupa 7500km la primul schimb de cand era in tara era negru uleiul si subtire, l-am si schimbat, acum cu schimbul 2 am 8000km si uleiul e maroniu la culoare.

 

In poza pusa de tine e ok, eu am crezut ca e negru.

Link to comment
Share on other sites

scuzati-ma ,pt cine ar putea sa imi spuna ,sau a experimentat, am un motor N52B25 e90 , si ma gandeam sa pun ceva aditiv bun in benzina, si chiar si in ulei, nu am pus niciodata,are 125.000km . (p.s Ulei cam si consuma, poate ar ajuta:) ) am luat ceva de la liqui moly asta pt curatat injectoarele , inca nu l-am pus, are 300ml, sa bag o data de 2 ori? sau ce altceva ar fi ok ?

http://www.oilmag.ro/uleimotor/liqui-moly-m-27.html , de aici ma gandeam sa comand

 

astept raspuns de la care cunosc si ma pot ajuta cu informatii ,

Multumesc

Edited by gherdan raul
Link to comment
Share on other sites

scuzati-ma ,pt cine ar putea sa imi spuna ,sau a experimentat, am un motor N52B25 e90 , si ma gandeam sa pun ceva aditiv bun in benzina, si chiar si in ulei, nu am pus niciodata,are 125.000km . (p.s Ulei cam si consuma, poate ar ajuta:lol: ) am luat ceva de la liqui moly asta pt curatat injectoarele , inca nu l-am pus, are 300ml, sa bag o data de 2 ori? sau ce altceva ar fi ok ?

http://www.oilmag.ro/uleimotor/liqui-moly-m-27.html , de aici ma gandeam sa comand

 

astept raspuns de la care cunosc si ma pot ajuta cu informatii ,

Multumesc

sigur ca ajuta!! cum de nu i-ai pus inca ?? deja are 125.000km!!!

prea tarziu, motorul tau e pe duca CLAR!! :)

 

citeste si aici -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...amp;hl=duralube :)

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

scuzati-ma ,pt cine ar putea sa imi spuna ,sau a experimentat, am un motor N52B25 e90 , si ma gandeam sa pun ceva aditiv bun in benzina, si chiar si in ulei, nu am pus niciodata,are 125.000km . (p.s Ulei cam si consuma, poate ar ajuta:lol: ) am luat ceva de la liqui moly asta pt curatat injectoarele , inca nu l-am pus, are 300ml, sa bag o data de 2 ori? sau ce altceva ar fi ok ?

http://www.oilmag.ro/uleimotor/liqui-moly-m-27.html , de aici ma gandeam sa comand

 

astept raspuns de la care cunosc si ma pot ajuta cu informatii ,

Multumesc

sigur ca ajuta!! cum de nu i-ai pus inca ?? deja are 125.000km!!!

prea tarziu, motorul tau e pe duca CLAR!! :)

 

citeste si aici -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...amp;hl=duralube :)

 

Sper ca ti-ai dat seama ca atila318i glumeste. Sa nu pui nimic in ulei! Daca km respectibi sunt reali, sunt aproape sigur ca ai pierderi de ulei pe la filtru sau poate pe la garnitura de la baia de ulei. Putin probabil sa il manance. Oricum un motor are o limita normala de consum de ulei. Sa zicem maxim 1l la 10.000km

 

PS: 125.000 de km sunt doar incalzirea pt o masina intretinuta asa cum trebuie.

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

scuzati-ma ,pt cine ar putea sa imi spuna ,sau a experimentat, am un motor N52B25 e90 , si ma gandeam sa pun ceva aditiv bun in benzina, si chiar si in ulei, nu am pus niciodata,are 125.000km . (p.s Ulei cam si consuma, poate ar ajuta:) ) am luat ceva de la liqui moly asta pt curatat injectoarele , inca nu l-am pus, are 300ml, sa bag o data de 2 ori? sau ce altceva ar fi ok ?

http://www.oilmag.ro/uleimotor/liqui-moly-m-27.html , de aici ma gandeam sa comand

 

astept raspuns de la care cunosc si ma pot ajuta cu informatii ,

Multumesc

 

Cat mai exact este consumul de ulei?

Link to comment
Share on other sites

Ceau, stiu ca nu sunt multi km, nu e chestia de aia( referitor la cel care zicea ironic:" are deja 125.000, e pe duca"), dar ma gandeam ca poate ii face bine un aditiv pt curat injectoarele :) legat de ulei ,cam 1 litru la 5mii km ulei, si nu cred sa piarda, nu se vede niciunde ulei sub ea, e impecabila . poate simering supapa ? ? si de aia ma gandeam la un aditiv in ulei... . E cam nasol, ca la modelul asta(din prostia celor d ela BMW) , nu ai joja sa verifici uleiul, ci poti face asta doar electronic , prin "minunatul" senzor, care l-am schimbat o data, si deja cred ca face iar figuri... .
Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt de parere ca injectoarele nu se curata cu "solutii minune". Cand au un anume grad de uzura(peste 2-300.000 km) se curata profesional(demontate) sau se inlocuiesc. Trebuie sa urci masina pe elevator si sa inspectezi cu atentie, s-ar putea sa piarda putin ulei si sa nu iti dai seama. A mea de exemplu pierde pe la garnitura baii de ulei. Au incercat cei de la reprezentanta s-o stranga dar nu s-a putut mai mult. Trebuie schimbata garnitura, insa doar ce am facut schimbul de ulei si imi pare rau de el, asa ca il mai las si completez cand e nevoie. Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Am aprox 6000 km de la schimb, deci nu cred ca e uzat.

Nu am dat atentie acestui aspect, dupa ce se opreste ninsoarea ma duc sa verific.

S-ar putea ca schimburile precedente de ulei sa fi fost facute la intervale de timp/km mai lungi, gen 12.000+km.

Asa cum a zis si ryso, incearca sa-l schimbi mai des si ai sa vezi ca se curata dupa cateva cicluri.

Link to comment
Share on other sites

attila 318i , apreciez simtul umorului:), dar poate ar fi ok sa mai studiezi,experimentezi un pic inainte si apoi daca poti sa dai un sfat e ok, daca nu .... nu are rost sa scrii numa asa de plictiseala :) Edited by gherdan raul
Link to comment
Share on other sites

attila 318i , apreciez simtul umorului:), dar poate ar fi ok sa mai studiezi,experimentezi un pic inainte si apoi daca poti sa dai un sfat e ok, daca nu .... nu are rost sa scrii numa asa de plictiseala :lol:

raul, n-am scris doar de plictiseala, :)

dar problema aditivilor de ulei a fost discutat pe acest forum in n-spe mii de posturi si cred ca tu esti cel care ar trebui sa studieze topicurile respective un pic inainte de a te apuca sa experimentezi pe propria ta piele efectele 'benefice' ale acestor produse.

 

BMW nu recomanda in nici intr-un caz folosirea aditivilor de ulei. Uleiul care il ai in motor este deja 100% aditivat cu tot ce-i trebuie, poti sa stai linistit!

 

bonus link -> http://www.carbibles.com/additives.html

Link to comment
Share on other sites

attila 318i , apreciez simtul umorului:), dar poate ar fi ok sa mai studiezi,experimentezi un pic inainte si apoi daca poti sa dai un sfat e ok, daca nu .... nu are rost sa scrii numa asa de plictiseala :lol:

raul, n-am scris doar de plictiseala, :)

dar problema aditivilor de ulei a fost discutat pe acest forum in n-spe mii de posturi si cred ca tu esti cel care ar trebui sa studieze topicurile respective un pic inainte de a te apuca sa experimentezi pe propria ta piele efectele 'benefice' ale acestor produse.

 

BMW nu recomanda in nici intr-un caz folosirea aditivilor de ulei. Uleiul care il ai in motor este deja 100% aditivat cu tot ce-i trebuie, poti sa stai linistit!

 

bonus link -> http://www.carbibles.com/additives.html

k, mersi

si referitor la cel pt benzina? cel de curatat injectoare ,isi are rostul?

Link to comment
Share on other sites

ON topic 2 link-uri utile:

 

Un grafic al vascozitatilor corect:

http://www.bobistheoilguy.com/visc.html

 

Si niste informatii despre uleiul BMW:

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=265292

 

Citez informatia cea mai importanta de acolo:

 

The Factory BMW Synth 5w-30 is a version of Castrol TXT Softect sold overseas. A few important things about the BMW oil a) it is a Group III hydrocracked oil which cannot be called synthetic in Europe, :) it is a heavy 30 weight (30 weight can run from 9.3-12.5cst@100c, the BMW oil is about 12.2cst)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut acum cateva luni un reportaj la ProMotor, in care Ciuhuleasca ii lua un interviu la general manageru de la Mobil 1. Tipul venise in Romania cu ocazia lansarii unor produse Mobil 1.

Ultimele 2 intrebari:

1) Ce masina aveti:

- rasp: BMW seria 5 model 2009 (adica nou)

2) Ce ulei folositi:

- rasp: bineinteles Mobil 1.

 

Acum ori a mintit tipul ala cu nerusinare, ori si-a bagat piciorul in ea de garantie si a scos Castrolul pus de fabrica si si-a bagat Mobil 1.

Voi ce ziceti?

Edited by MirceaRM
Link to comment
Share on other sites

Am vazut acum cateva luni un reportaj la ProMotor, in care Ciuhuleasca ii lua un interviu la general manageru de la Mobil 1. Tipul venise in Romania cu ocazia lansarii unor produse Mobil 1.

Ultimele 2 intrebari:

1) Ce masina aveti:

- rasp: BMW seria 5 model 2009 (adica nou)

2) Ce ulei folositi:

- rasp: bineinteles Mobil 1.

 

Acum ori a mintit tipul ala cu nerusinare, ori si-a bagat piciorul in ea de garantie si a scos Castrolul pus de fabrica si si-a bagat Mobil 1.

Voi ce ziceti?

Eu cred ca a mintit. Si eu daca as vinde ceva legat de domeniul auto as spune la TV ca folosesc acel produs.

Dar nu as renunta la garantie pentru a folosi produsul meu, mai ales la o masina noua si scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.