Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

folosesc ulei bmw 10w40 , cand mai ies din oras mai dau 150-200 km/h. si ocazional limitare prin oras.

pe site la castrol apare castrol edge 10w60 ca fiind premium pt motorul meu m60.

castrol edge 10w60 e de 2 ori mai scump decat ce folosesc eu.

Merita investitia ?

uleiul bmw il schimb la 6 luni ,cam max 10.000 km

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

pe site la castrol apare castrol edge 10w60 ca fiind premium pt motorul meu m60.

castrol edge 10w60 e de 2 ori mai scump decat ce folosesc eu.

Merita investitia ?

 

Nu merita, aia e cea mai tampita recomandare posibila, imi pare rau sa o spun si astept sa-mi sara tot forumul in cap ca ma iau de marca voastra preferata. Nu are nici un sens sa pui mierea aia intr-un motor in stare buna decat poate daca vrei sa-l strici!

Link to comment
Share on other sites

castrol RS 10W-60 era mai bun ca EDGE. Din pacate nu se mai gaseste. 10w-60 edge nu e rau, dar nu mai e ce a fost RS. Acum ceva timp avea cea mai mare rezistenta la rupere din uleiurile de street-racing sa zicem. Protejeaza mai bine motorul in regim de forja, cam asta face. Sincer mie mi se parea ca suna si mai bine. Nu am avut probleme cu el de loc. Eu vara dinala pun, Castrol 10w-60 . Vara asta o sa pun in schimb Liqui molly 10w-60, din ce m-am documentat e si mai bun si ceva mai ieftin.
Link to comment
Share on other sites

Cine imi poate spune ce diferenta e intre aceste 2 tipuri de ulei? :)

 

pai unul e full sintetic iar celalalt.... nu stiu ce sa zic despre "HC Syntese" dar nu sunt acelasi lucru, HC e foarte apropiat de full sintetic dar din cate stiu nu este full sintetic.

am observat cele doua denumiri si la Motul...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
txt a fost inlocuit de EDGE

Nu chiar...

post-14-1265874390_thumb.jpg

 

nici SLX nu se mai face :)

cum am spus si mai sus EDGE

Se face in continuare SLX.

Apropo de ulei Castrol, daca vreti facut in Germania, cautati bidoane cu cod de bare care incepe cu 4. Trebuie sa aiba pe eticheta si emblema TUV.

poate te referi la VW cu SLX

 

 

se face in continuare SLX Pro 5w40, am gasit in mai multe magazine

 

 

@ronin: cum nu? Mobil1 si nu e singurul

 

10w60 nu e cam gros? merge doar la M-uri. am vazut pe m5board ca nimeni nu recomanda asa ceva decat pt M

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca tine de nr de km ci de stilul de condus.

De ex Ciupanezu, pt ca are un stil sportiv de condus pune 10w60, care mi se pare ca este recomandat pt M-uri.

 

10W-60 este recomandat de Castrol pentru maÂşina mea, este trecut Âşi ĂŽn Autodata.

 

Nu este recomandat de BMW decât pentru M-uri, Însã motorul meu merge foarte frumos cu acest ulei.

 

10w60 nu e cam gros? merge doar la M-uri. am vazut pe m5board ca nimeni nu recomanda asa ceva decat pt M

 

Eu n-am probleme cu el.

Fostul proprietar tot Castrol 10W-60 folosea.

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu, stiam eu ceva dar nu bine, eu m-as lua dupa BMW.

Dupa cum am spus la urmatorul schimb o sa trec si eu de la 5w30 la 5w40, pt protectie mai buna la mers sportiv.

 

@Piratu mobil1 recomanda uleiuri diferite pt alcelasi motor dar cu uzuri diferite?

Mie greu sa cred...

Link to comment
Share on other sites

ba da, nu mai stiu unde am vazut. si am impresia ca mai sunt ca recomanda asa. bine nu stiu cat e marketing si cat e bullsh..

 

@cpnz: da mai stiu, eu spun parerea mea si din ce am mai citit pe ici pe colo. daca tot ai bagat 10w60 si esti multumit, oricum nu mai conteaza cine zice ce :)

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu, stiam eu ceva dar nu bine, eu m-as lua dupa BMW.

Dupa cum am spus la urmatorul schimb o sa trec si eu de la 5w30 la 5w40, pt protectie mai buna la mers sportiv.

 

M-am luat eu dupĂŁ BMW (am pus BMW 5W-30) Âşi ĂŽmi bĂŁteau tacheĂžii dupĂŁ ce mergeam tare...

Link to comment
Share on other sites

@Piratu,Tu ce ulei folosesti?

 

@Ciupa de ce n-ai incercat cu 5w40 si ai trecut direct la 10w60?

 

Poti sa-mi descrii te rog zgomotul pe care il fac tachetii?

Poate imi bat si mie si nu stiu.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

era prea subtire 5w30

 

cine? eu folosesc 5w40

 

ma taiase gandu' sa bag ceva mai gros vara, insa raman la 5w40. urmatorul schimb (acum am BMW) bag Motul

 

ps. buna intrebare...sigur nu mai aveai problema asta. mi s-a intamplat si mie insa dupa forja, insa la temperaturi scazute

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

@Ciupa de ce n-ai incercat cu 5w40 si ai trecut direct la 10w60?

 

Poti sa-mi descrii te rog zgomotul pe care il fac tachetii?

Poate imi bat si mie si nu stiu.

 

Pentru cĂŁ motorul mergea foarte bine cu 10W-60.

N-am vrut sĂŁ mĂŁ enervez iar.

 

E un Þãcãnit specific.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.