Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma bag si eu in seama cu epava mea, are un 1 vechime la mine si multe piese schimbate pe ea. O sa-i fac un topic la "Masina mea" dar asta dupa ce o termin si de vopsit, la banii mei probabil spre toamna.

Pana atunci cateva poze din day 1 operatiunea "harbul si rugina"

Masina a fost lovita putin in spate, reparatie facute de fostul propietar de mantuiala + furtunas scrugere apa de la trapa liber in portbagaj .... o groaza de rugina pe spate.

Schimbat tot spatele, tras la linie portbagaj, schimbat bucata contraaripa fata dreapta + aripi noi, usa dreapta spate de schimbat, evazat aripi spate + antifonat cu Zinc Al, grund, mastic pensulabilm si ceara in lonjeroane. O sa mai revin cu poze din timpul lucrarilor.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Multzam baubau, o sa iasa frumos.

 

Slowdeath toata munca la tabla mi-o face socra-miu si ies f ieftin.

Chiar daca eu prima oara m-am speriat de toate gaurile alea mi-a spus ca nu e nimic grav, structura masini ramane neatinsa si o sa fie ok. O sa-i fac o antifonare calumea ca tot e deschiolata toata si in cel mai rau caz o sa mai tina inca 2-4 ani, in cel mai bun 4-6 ani. (sper sa fie in cazul bun pt ca am luat materiale f bune in ce priveste antifonarea)

Daca puteam s-o golesc toata, sablare + galvanizare(adica o restaurare totala profesionala) ... ii cresteam viata cu inca 10-15 ani dar iarasi cheltuieli imense.

 

Era si o varianta recarosarea dar costa caroseria minim 1.000 E SH (adica masina cumparata cu totul din afara) + mana de lucru la un service autorizat BMW pt recarosare care iar e imens ca bani + acte si rar. Toata rugina si vopseaua sarita dupa ea s-a facut intr-un an de zile ... in prima luna cand am luat-o arata chiar bine, inclusiv la tabla.

 

Daca nu era taxa asta idioata poate imi luam ceva mai bun, bineinteles tot bmw si tot 325 <_<

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

si acu ca sa fie interesanta treaba stau o spataman fara masina

am cumparat kit de ambreaj dupa cod si a venit pt volanta cu masa dubla

eu am volanta normala asa ca mai dureaza o spataman pina vine celalalt kit

binenteles ca si volanta era varza asa ca am luat una second dar in stare foarte buna asa ca primeste si alta volanta

si cam gata cu mecanica ,ca ma rupt la bani

deacum numai sa merg la mare cu ea

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: daca ma pun sa curat un punct de rugina, il curat pana la metal apoi dau cu spray cu 99%zinc (culoare gri daca are importanta), apoi dau cu un grund spray rosu si pe urma cu vopsea si apoi lac, exista pericolul ca peste vopseaua cu zinc sa nu adere celelalte (grund+vopsea)??
Link to comment
Share on other sites

Vopseaua cu Al-Zinc se da doar peste locurile cu suduri din cate tin minte.

Grundul se prinde foarte lejer peste AL-ZINC.

Nu vad rostul pentru care dai cu lac peste grund(oricum la pietricele e f posibil sa zboare instant) ... din cate stiu daca vrei sa faci o treaba calumea daci cu antifon cauciucat sau mastic pensulabil peste grund(mai ales masticul pensulabil alb dat din fabrica de BMW pe la incheieturi e sfant, la noi am vazut ca un mastic mai bun ar fi cel Body) Astea doua din urma au rolul sa-ti protejeze grundul dat pe tabla fiind materiale moi (pelicula de cauciuc) iti amortizeaza loviturile de pietricele, nisip si apa care-ti lovesc tabla.

 

Grund + anntifon cauciucat. ... sau varianta 2 grund + mastic pensulabil.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Eu am aceasi problema acolo...

 

un punct de rugina care infloreste.

 

 

Am luat de la userul grozadan, (trebuie sa ajunga) kitul acela de vopsea si lac pe cod bmw, si un spray ce se da inainte....

 

 

cam asa as vrea eu sa rezolv aceasta problema...

Link to comment
Share on other sites

Eu am aceasi problema acolo...

 

un punct de rugina care infloreste.

 

 

Am luat de la userul grozadan, (trebuie sa ajunga) kitul acela de vopsea si lac pe cod bmw, si un spray ce se da inainte....

 

 

cam asa as vrea eu sa rezolv aceasta problema...

 

Tu nu ai E46?

Link to comment
Share on other sites

Eu am aceasi problema acolo...

 

un punct de rugina care infloreste.

 

 

Am luat de la userul grozadan, (trebuie sa ajunga) kitul acela de vopsea si lac pe cod bmw, si un spray ce se da inainte....

 

 

cam asa as vrea eu sa rezolv aceasta problema...

 

Tu nu ai E46?

din cate stiu are e36.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.