Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

DACA SUNT MAI TOT TIMPUL PLECAT SI MASINA STA MAI TOT TIMPUL PRIN GARAJ,CE ESTE RECOMANDAT SA AI FAC ASA,DE CONTROL IN APRILIE CAND VIN?

LICHID FRANA,CA TREBUIE,ARE 2 ANI.....

VERIFICARI FILTRE,ULEI,APA,ETC.

DAR SE MERITA SA FAC SI UN TESTER?

Uleiul motorului se schimba la 1 an sau la un anumit nr. de km (dati de producator sau alesi de tine, de ex. 10.000km). Deci daca are 1 an de la ultimul schimb uleiul trebuie schimbat.

Lichidul de frana daca zici ca are 2 ani schimba-l.

Filtrul de ulei oricum il schimbi odata cu uleiul.

Lichidul de racire se schimba la 3 ani, daca are 3 ani schimba-l, daca nu nu. Eventual ii poti face un test al densitatii, sa vezi la cate grade cu minus rezista.

Tester nu ai nevoie daca masina nu avea probleme inainte sa pleci, daca sta in garaj nu apar erori din senin.

Bateria e posibil sa fie descarcata.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

DACA SUNT MAI TOT TIMPUL PLECAT SI MASINA STA MAI TOT TIMPUL PRIN GARAJ,CE ESTE RECOMANDAT SA AI FAC ASA,DE CONTROL IN APRILIE CAND VIN?

LICHID FRANA,CA TREBUIE,ARE 2 ANI.....

VERIFICARI FILTRE,ULEI,APA,ETC.

DAR SE MERITA SA FAC SI UN TESTER?

Uleiul motorului se schimba la 1 an sau la un anumit nr. de km (dati de producator sau alesi de tine, de ex. 10.000km). Deci daca are 1 an de la ultimul schimb uleiul trebuie schimbat.

Lichidul de frana daca zici ca are 2 ani schimba-l.

Filtrul de ulei oricum il schimbi odata cu uleiul.

Lichidul de racire se schimba la 3 ani, daca are 3 ani schimba-l, daca nu nu. Eventual ii poti face un test al densitatii, sa vezi la cate grade cu minus rezista.

Tester nu ai nevoie daca masina nu avea probleme inainte sa pleci, daca sta in garaj nu apar erori din senin.

Bateria e posibil sa fie descarcata.

 

pe langa astea, verifica-i neaparat furtunele... toate... frana, admisie, vacuum, apa... +curelele, tampoane pe la motor, cutie, asapamente.

Link to comment
Share on other sites

Cum era ziua femeii si pisi a mea a fost cuminte astazi a primit cadou un set de jante m3 pe 17 cu gume de vara care sunt cam uzate dar pina mai dau de ceva bani sunt bune

si ca sa simta ca a venit primavara cu aer curat am schimbat toate filtrele si am schimbat si uleiul care avea 9000 de kilometri

,acum mai trebuie sa schimb capetii de bara si bieletele de directie

Link to comment
Share on other sites

azi a ptimit si o spalatura ca sa fie si mai frumoasa

Ce chestie,sa postezi cum ca ti-ai spalat masina!Sa inteleg ca pana acum(cand credem ca a venit primavara) nu a mai primit nicio "baita"?

ia uitete tu cate s-au postat aici despre masina in cauza

iar chestia cu: sa postezi si cand o speli

eu spal masina saptamanal ,dar fiecare liber sa posteze tot ce face la masina lui

de curios tu ce ai facut la masina ta zilele astea sau de cad ai tu masina,ia posteaza zi tu

ps: am postat dupa ce am spalat-o pt ca asa se vad mai bine jantele si cum sta masina ca aseara am facut poze doar cu ea pe elevator

Link to comment
Share on other sites

azi a ptimit si o spalatura ca sa fie si mai frumoasa

Ce chestie,sa postezi cum ca ti-ai spalat masina!Sa inteleg ca pana acum(cand credem ca a venit primavara) nu a mai primit nicio "baita"?

ia uitete tu cate s-au postat aici despre masina in cauza

iar chestia cu: sa postezi si cand o speli

eu spal masina saptamanal ,dar fiecare liber sa posteze tot ce face la masina lui

de curios tu ce ai facut la masina ta zilele astea sau de cad ai tu masina,ia posteaza zi tu

ps: am postat dupa ce am spalat-o pt ca asa se vad mai bine jantele si cum sta masina ca aseara am facut poze doar cu ea pe elevator

Eu i-am sters ventilele,mai ales cel de la roata de rezerva ca avea cam mult praf!Multumit?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ieri am curatat clapeta de acceleratie si regulatorul de relanti, conform topicului. Am mai facut operatiunea asta si anul trecut (si la fel de curata era clapeta) dar acum chiar am simtit o diferenta. Sesizasem ca agata un pic pedala, si din cauza asta smucea destul de urat cand schimbam vitezele. Acum pedala merge foarte finut si treptele se schimba lin.
Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu bucsa portfuzeta spate stanga, bielete antiruliu si azi un brat pe partea dreapta fata, i-am facut si geometria... e boboc acuma... sa tot o conduci!

cat de curand vreau sa-i montez bara stabilizatoare+bieletele antiruliu in spate, ca n-a venit echipata cu asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

si daca tot a venit caldura...am schimbat si eu motorul :))

Numai atat? :)))

 

 

On-topic: Azi mi-am pus frane pe discuri pe spate, aveam tamburi, am schimbat si vreo 2 seturi de bucse pe spate.... Si cam atat pe ziua de azi :twoup:

Maine desfac motorul. ( nu tot, o parte din el :().

Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu bucsa portfuzeta spate stanga, bielete antiruliu si azi un brat pe partea dreapta fata, i-am facut si geometria... e boboc acuma... sa tot o conduci!

cat de curand vreau sa-i montez bara stabilizatoare+bieletele antiruliu in spate, ca n-a venit echipata cu asa ceva...

Cum ai schimbat bucsa pe spate? Iti bocanea? O am si eu in vedere pentru ca am o bocaneala pe spate pe dreapta. Discutam despre asta aici. Cum e dupa ce ai schimbat astea? Eu o sa fiu f fericit cand o sa scap de bocaniturile astea (bieletele antiruliu pe fata si ceva pe spate, probabil bucsa aia)

Link to comment
Share on other sites

ok, ca sa nu mai deschid un topic nou, am decis sa imi schimb si eu cauciucurile de iarna cu cele de vara, si am intampinat o problema.

Am antifurt si s-a olarit si anitfurtu si 40% un prezon din cele 4, cand am incercat sa il desfac, nu am reusit la vulcanizare, asa ca m-am dus la un service, si acolo sa olarit acel procent din cauza ca sunt tepene prezoanele prinse.

 

Cum pot eu acum sa scot jantele fara sa le stric, adica sa scot cele 4 prezoane, cele cu antifurt, fara sa zgarii janta sau sa ii fac ceva nasol. O sa pun poze si cu prezonu respectiv. Sa cobor jos sa ii fac poza.

Link to comment
Share on other sites

ok, ca sa nu mai deschid un topic nou, am decis sa imi schimb si eu cauciucurile de iarna cu cele de vara, si am intampinat o problema.

Am antifurt si s-a olarit si anitfurtu si 40% un prezon din cele 4, cand am incercat sa il desfac, nu am reusit la vulcanizare, asa ca m-am dus la un service, si acolo sa olarit acel procent din cauza ca sunt tepene prezoanele prinse.

 

Cum pot eu acum sa scot jantele fara sa le stric, adica sa scot cele 4 prezoane, cele cu antifurt, fara sa zgarii janta sau sa ii fac ceva nasol. O sa pun poze si cu prezonu respectiv. Sa cobor jos sa ii fac poza.

 

 

pozeee, prezonu, din dreapta pozii, cel pregatit de antifurt e problema, cum il scot, ca am stricat cheia de antifurt, sa olarit. ce zic si mai sus.

post-29143-1270712822_thumb.jpg

post-29143-1270712832_thumb.jpg

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.