Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

As avea si eu cate ceva de facut, vopsit aripa stanga-dreapta(defecte in poze), capota si grila(de la accident), vopsita toata nu cred ca se merita din pct de vedere bani si deranj tinand cont ca vopseaua e impecabila.

 

A 4 poza e cu masina lovita, deci nu e ceva exagerat de vizibil...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

al meu se baga sub masina de zici ca e mecanic... si trebuie sa fiu atent unde pun sculele ca ma trezesc fara ele... si apoi trebuie sa le caut prin curte... iar cand ma bag eu sub masina trebuie sa inchid cainele undeva ca altfel ma trage de par si ma musca <_< el cica se joaca dar pt mine e un chin
Link to comment
Share on other sites

Azi am intreprins operatiune "Luminita de la capatul...scrumierei" :)

Ma plictiseam in casa chiar daca e urat afara si am zis sa mai mesteresc ceva pe la masina...

Vazusem acum 2 seri ca la scrumiera de la schimbatorul de viteze e o luminita si initial am crezut ca e de la becul de la butonul de avarii... am scos scrumiera si am vazut ca era un beculet acolo...

Astazi am desfacut ambele scrumiere si suportii iar ion spate nu era niciun bec...

Am luat 2 fire si am facut legatura cu firele de la celalalt bec, am pus un beculet si acum am luminita si la scrumiera din spate <_<

Nu e o lucrare propriu-zisa de vara, dar eu o consider ca un upgrade...

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

Azi am intreprins operatiune "Luminita de la capatul...scrumierei" :bashwall:

Ma plictiseam in casa chiar daca e urat afara si am zis sa mai mesteresc ceva pe la masina...

Vazusem acum 2 seri ca la scrumiera de la schimbatorul de viteze e o luminita si initial am crezut ca e de la becul de la butonul de avarii... am scos scrumiera si am vazut ca era un beculet acolo...

Astazi am desfacut ambele scrumiere si suportii iar ion spate nu era niciun bec...

Am luat 2 fire si am facut legatura cu firele de la celalalt bec, am pus un beculet si acum am luminita si la scrumiera din spate :)

Nu e o lucrare propriu-zisa de vara, dar eu o consider ca un upgrade...

moama da ce lumineaza

o sa ai chir lumina de la capatul lumii <_<

Link to comment
Share on other sites

moama da ce lumineaza

o sa ai chiar lumina de la capatul lumii <_<

 

eh asa am vrut sa se vada cand am facut poza (am facut cu telefonul cu camera de 5MP)... acolo e doar suportul de la scrumiera... cand pun scrumiera se vede mai putina lumina... doar asa cat sa iti dai seama ca e ceva acolo :)

 

o sa mai caut cate un loc posibil unde ar merge sa mai pun cate o luminita :bashwall: (ce sa fac daca imi plac luminitele si butoanele) ... poate pe la picioare

Link to comment
Share on other sites

Pe lista mea de to-do la E32 sunt reparatie de supape de caldura de la clima, si de reparat carcasa de clima unde sunt prinse motorasele de comanda. Pentru asta trebuie dat jos tot bord <_< , si nu prea am chef sa ma apuc, mai ales in fata blocului, restul de masini de aici fiind de servici sau inca in garantie, nu prea simt ca am sprijin macar mental de colocuitori. Ce bine ar fi o casa la curte.

Nici bere nu pot sa las nesupravegheat afara :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca exista un topic aici pe forum despre cum sa pui lumini la picioare pe seria 3...

 

am vazut topicul acela... e mai mult pt E46... eu am E36 si tabloul de sigurante e sub capota... cred ca trebuie sa me leg de acolo cu firele... sau sa caut firele de la plafoniera si sa ma leg de acolo...

Link to comment
Share on other sites

Pe lista mea de to-do la E32 sunt reparatie de supape de caldura de la clima, si de reparat carcasa de clima unde sunt prinse motorasele de comanda. Pentru asta trebuie dat jos tot bord <_< , si nu prea am chef sa ma apuc, mai ales in fata blocului, restul de masini de aici fiind de servici sau inca in garantie, nu prea simt ca am sprijin macar mental de colocuitori. Ce bine ar fi o casa la curte.

Nici bere nu pot sa las nesupravegheat afara :)

hai la mine in curte si iti dau si mana de ajutor

asta daca esti din arad

Link to comment
Share on other sites

si din nou fiind o zi frumoasa am mai facut ceva la mashina

m-am dus la electrician si am montat o alarma

apoi am veniot acasa si am montat o aparatore de noroi pe partea dreapta ca aia de pe stanga am sparto cand am tras de ea si numai luni imi vine alta noua

(si ca idee celor care cer 80 de lei pe o aparatore de noroi veche eu am cumparat noua cu 65 de lei )

iar apoia am spalat ambele masini si cea de servici ca era ca la porci in ea

maine mergem la tuning day si ne adunam si forumiostii asa ca trebuie sa fie frumoasa masina

Link to comment
Share on other sites

Wow...si eu ma gandesc cum sa scot aparatorile alea de la roti...vreau sa le dau jos sa le curat bine, apoi sa iau toata mizeria de sub ele si sa dau cu vaselina....

Cum le-ai scos afara? Cate suruburi au? Se iau usor jos dupa ce ai scos suruburile?

 

PS

Iti recomand sa te uiti si la suportii pt cric...cei de sub masina...daca scoti afara chestiile alea de plastic, sa te uiti bine acolo...ai mei au fost plini de noroi/nisip si mi-a fost atacat stratul de bopsea protectoare...bineinteles ca e si putina rugina acolo... <_<

Link to comment
Share on other sites

nu se scot greu

au vreo 6 sau 8 suruburi nu mai stiu exact

da nu e mare lucru

eu le-am sc himbat ca erau sparte toate ba chiar lipseau bucati din ele

iar la suporti m-am uitat si clar este ceva rugina da am sa o fac cand fac toate punctele de rugina ca mai sunt si altele

Link to comment
Share on other sites

Eu zilele trecute am schimbat filtru epurator cu unul de plastic la masina din semnatura, am suflat un picut filtrele ca tot am umblat pe acolo, cu vre-o 2 saptamani in urma am schimbat rotile de iarna cu cele de vara.
Link to comment
Share on other sites

Cica E36 a fost bedtest pt water based paint...si se cam vede...

Cum ai de gand sa neutralizezi punctele alea?

Eu am identificat la aripile spate si la aripa dreapta fata...nu e grav, dar ma enerveaza urat!

Pana acum am tot dat cu smirghel si apoi cu rust converter....mi-am comandat vopsea orijinala cu lac si o rezolv....apoi cred ca voi da un polish complet...

Link to comment
Share on other sites

Cica E36 a fost bedtest pt water based paint...si se cam vede...

Cum ai de gand sa neutralizezi punctele alea?

Eu am identificat la aripile spate si la aripa dreapta fata...nu e grav, dar ma enerveaza urat!

Pana acum am tot dat cu smirghel si apoi cu rust converter....mi-am comandat vopsea orijinala cu lac si o rezolv....apoi cred ca voi da un polish complet...

ma eu vreau sa ii fac toata tinichigeria cap coada

unde e dusa tabla schimb segmentul

si pragurile vreau sa le schimb

dar vreau sa cumpar aripile fata noi bara fata de m praguri noi

si cand am toate piesele atunci o fac

vreau sa ii trag o vopsea frumoasa un verde inchiz cu perla neagra

mai sunt multe de facut bani sa fie

acum in primul rand vreau sa iau joz catalizatorul sa cu merge aliniat motorul si vreau sa vad ca poate este infundat si daca trebuie schimbat nu stiu daca il mai pun la loc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.