Jump to content

Pisica mea frumoasa


zeky

Recommended Posts

Salutare tuturor.....va prezint si eu masinuta mea ...Bmw 318i Sedan, Fab. 10.1993. motor M43....276.000 de km

 

 

Masina m-a costat cu totul 3200 de euro si sunt foarte mandru de ea.

 

Ca dotari pot spune:

- Inchidere centralizata din cheie

- ABS

- geamuri electrice fata

- trapa electrica in doua pozitii

- oglinzi electrice heliomate (dupa cate stiu eu toate sunt asa)

 

 

Am schimbat la ea de cand am cumparato urmatoarele:

 

- sonda lambda (second hand)

- pompa de apa (noua)

- termostat (nou si original BMW)

- vascocuplaj (nou Sachs)

- alternator (rulmenti schimbati si carbuni)

- filtre (benzina, aer, ulei)- consumabile deci este normal

- volan schimbat (cel vechi era tocit)

- scaun sofer retapitat

- faruri cu angel eyes si lupa Sonar (stiu ca foarte multi dintre voi nu sunteti de acord cu aceste faruri insa mie imi plac foarte mult).

- mp3 player Sony

 

Si as mai vrea ca pana la vara sa ii mai pun urmatoarele:

 

- jante pe 16 cu cauciucuri 225/50 R16

- xenon

- clima

- bari si laterale vopsite in culoarea masinii.

 

Astept pareri din partea voastra si sugestii.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 231
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca ai dat 3200 si ai mai bagat si bani in toate piesele acela si manopera e cam mult...si e si din '93 si 276.000km...Eu am dat pe pisoiul meu 4000 cu tot cu taxe si drum e din '96 are 200.000 si nu am schimbat nimic la ea in afara de consumabile ca nu a fost si nu e cazul. Parerea mea este sa lasi xenonul la o parte; farurile acelea sunt destul de bune si cu un bec alb. Gandeste-te ca e din 93 si eu personal nu stiu daca merita sa mai bagi inca 1000 de euro in ea cu ceea ce vrei sa ii mai faci. cu 5000 de euro puteai sa-ti aduci o bijuterie de masina de dincolo. Tu acuma te apuci de "carpit" la ea si nu o sa termini niciodata. O sa fie un sac fara fund...Acuma na tu stii; daca iti place sa o porti sanatos si sa ai grija de ea.

 

PS: hai si tu maine la intalnire sa ti-o vedem <_<

Link to comment
Share on other sites

cine a stiut ca vor pica insa ma asteptam deoarece e veche....si sa iau alta sa o iau de la capat nu mai vreau..macar in asta stiu ca am bagat bani dar este ok.....in noiembrie cand am cumparat-o eu astea erau preturile...iar daca luam un motor mai mare ma costa mult taxa de inmatriculare si nu imi permiteam......in conlcuzie ma voi duce cu ea pana la capat...stiu ca e facuta de mine

 

 

 

as veni cu placere insa maine plec acasa si ma cam grabesc sa nu prind aglomerat cu toate ca nu cred ca o sa scap

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai luat-o cu 4000 si e din 96 si ca nu ai bagat nici un leu in ea e partial stiinta poate si noroc cu carul. Masina sh e loterie, iar faptul ca macar a calculat ce bani are sa bage in ea dupa achizitie e foarte bine.

Decat sa iei ceva la limitat bugetului si daca pica ceva te uiti la ea sau o vinzi mai bine asa.

La anii aia in pret conteaza numai cum a fost ingrijita, sunt unele si la 6000 de euro si la 600.

Masina e foarte frumosa si sa o stapanesti sanatos ..rar mai vezi la varsta asta asa ingrijite..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai luat-o cu 4000 si e din 96 si ca nu ai bagat nici un leu in ea e partial stiinta poate si noroc cu carul. Masina sh e loterie, iar faptul ca macar a calculat ce bani are sa bage in ea dupa achizitie e foarte bine.

Decat sa iei ceva la limitat bugetului si daca pica ceva te uiti la ea sau o vinzi mai bine asa.

La anii aia in pret conteaza numai cum a fost ingrijita, sunt unele si la 6000 de euro si la 600.

Masina e foarte frumosa si sa o stapanesti sanatos ..rar mai vezi la varsta asta asa ingrijite..

 

tot asa m-am gandit si eu....si ma bucur ca iti place <_<

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai luat-o cu 4000 si e din 96 si ca nu ai bagat nici un leu in ea e partial stiinta poate si noroc cu carul. Masina sh e loterie, iar faptul ca macar a calculat ce bani are sa bage in ea dupa achizitie e foarte bine.

Decat sa iei ceva la limitat bugetului si daca pica ceva te uiti la ea sau o vinzi mai bine asa.

La anii aia in pret conteaza numai cum a fost ingrijita, sunt unele si la 6000 de euro si la 600.

Masina e foarte frumosa si sa o stapanesti sanatos ..rar mai vezi la varsta asta asa ingrijite..

 

Ai dreptate. A fost putin loterie dar mi-am ales masina si am luat-o dintr-un showroom. Nu de mine personal ci de un amic cunoscator care s-a uitat la ea de 1000 de ori inainte sa zica da masina asta merita.

Nu vreau sa il jignesc sau sa il supar pe ZEKY chiar deloc dar uitati-va si faceti o comparatie: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=black+cat

 

Oricum zeky daca te pricepi la ea e super ok ca o faci cu manuta ta si e bine. Eu nu ma prea pricep si de aceea am cautat una care sa ma tina mai mult. Deh poate ca va pica in curand ceva la ea ca la urma urmei e un "consumabil" dar intelegeti ce vreau sa spun.

 

si inca odata zeky...no offence

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai luat-o cu 4000 si e din 96 si ca nu ai bagat nici un leu in ea e partial stiinta poate si noroc cu carul. Masina sh e loterie, iar faptul ca macar a calculat ce bani are sa bage in ea dupa achizitie e foarte bine.

Decat sa iei ceva la limitat bugetului si daca pica ceva te uiti la ea sau o vinzi mai bine asa.

La anii aia in pret conteaza numai cum a fost ingrijita, sunt unele si la 6000 de euro si la 600.

Masina e foarte frumosa si sa o stapanesti sanatos ..rar mai vezi la varsta asta asa ingrijite..

 

Ai dreptate. A fost putin loterie dar mi-am ales masina si am luat-o dintr-un showroom. Nu de mine personal ci de un amic cunoscator care s-a uitat la ea de 1000 de ori inainte sa zica da masina asta merita.

Nu vreau sa il jignesc sau sa il supar pe ZEKY chiar deloc dar uitati-va si faceti o comparatie: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=black+cat

 

Oricum zeky daca te pricepi la ea e super ok ca o faci cu manuta ta si e bine. Eu nu ma prea pricep si de aceea am cautat una care sa ma tina mai mult. Deh poate ca va pica in curand ceva la ea ca la urma urmei e un "consumabil" dar intelegeti ce vreau sa spun.

 

si inca odata zeky...no offence

 

 

stai linistit kemelot nu am de ce sa ma supar, chiar iti multumesc de parere...am si mentionat ca vreau sfaturi si pareri :) eu sunt foarte multumit de ea si cred ca merita toti banii pe care i-am dat pe ea...eu lucrez intr-in service si te asigur ca daca ti-as lua masina la purecat asa cum am luat-o pe a mea ti-as gasi si tie defecte si bani de bagat in ea <_< ...pot spune ca in momentul de fata masina e foarte ok...

 

 

 

iar in linkul pe care l-ai arata iti spun ca compari doua lucruri total diferite ......adica a ta a costat 4000 de euro...iar a mea 3200 cu tot cu inmatriculat...daca daeam si eu 4000 pe una dupa aia nu mai ramaneam cu bani de bagat in ea...la mine bugetul maxim a fost 3000 de euro si m-am dus in 3200 deci nici decum 4000 ca la tine

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Am inteles acum cum ai gandit toata "povestea". Asa e ok. Si daca e, atunci cand voi avea probleme cu ea vin sa vad ce zici daca te pricepi. Ca oricum nu am un mecanic preferat. Te asteptam cu alta ocazie la intalniri sa povestim. Bafta multa si Paste fericit!
Link to comment
Share on other sites

Am inteles acum cum ai gandit toata "povestea". Asa e ok. Si daca e, atunci cand voi avea probleme cu ea vin sa vad ce zici daca te pricepi. Ca oricum nu am un mecanic preferat. Te asteptam cu alta ocazie la intalniri sa povestim. Bafta multa si Paste fericit!

Paste fericit si tie...lucrez intr-un service insa nu sunt eu meseriasul care umbla la masina.......este un coleg de al meu care este foarte priceput ....el s-a ocupat de ea pana acum fara greseala.....o sa vin si eu la intalniri dupa Paste

 

 

Dupa cum vezi eu stau toata ziua pe messenger si pe forum <_<

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!

Frumoasa vopseaua, e originala? Vopseste-i spoilerele in culoarea caroseriei.

Arata mult mai bine cu farurile originale. :)

 

 

partea dreapta a fost vopsita deoarece am avut niste zgarieturi urate pe aripa dreapta fata si usa dreapta spate....si i-am vopsit toata partea ca sa nu se vada nicio diferenta......nu imi mai placeau farurile originale.....imi plac astea mult mai mult.....gusturi si gusturi...iti multumesc <_<

Link to comment
Share on other sites

http://www.drivertuition.com/images/new/bmw_m3_e36_b.jpg

 

dupa cum poti observa in poza aia.. sticla de la semnalizatoare este un alb opac nu transparent de se vede becul cum ai tu.

Din cate stiu se poate lua si monta si separat parca, dar nu bag mana in foc. La 5 'arul meu e34 facelift cam de o varsta cu pisica ta se poate sigur si parca am dat pe tot setul fata spate vreo 20 de euro

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

http://www.drivertuition.com/images/new/bmw_m3_e36_b.jpg

 

dupa cum poti observa in poza aia.. sticla de la semnalizatoare este un alb opac nu transparent de se vede becul cum ai tu.

Din cate stiu se poate lua si monta si separat parca, dar nu bag mana in foc. La 5 'arul meu e34 facelift cam de o varsta cu pisica ta se poate sigur si parca am dat pe tot setul fata spate vreo 20 de euro

 

la farurile mele nu merge cu siguranta asa ceva deoarece sunt dintr-o bucata....si imi plac mai mult cum le am eu.....iti multumesc de sfat...multa bafta si Paste Fericit alaturi de cei dragi.

 

 

cum mi le-ai arata tu le-am avut eu inainte si am renuntat la ele <_<

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

sunt foarte frumoase insa nu pot deocamdata sa cumpar jante si anvelope..........pana la vara sper sa imi iau ...iti multumesc oricum

 

 

pai nu mai e mult pana la vara.. <_< oricum deocamdata nu am nicio oferta serioasa pt ele.. adica am dar nu au banii tot la fel..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.