Jump to content

316i vs 320i din 2000


cristi4u

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

320i are motor m54 in 6 cilindri spre deosebire de 316 care are motor in 4 cilindri. capacitatea e mai mare cu 300 cmc la 320, deci e logic sa inghita mai multa benzina asta... exclus sa consume in aceleasi conditii de exploatare un 316 mai mult ca un 320. decat unul cu probleme serioase poate...
Link to comment
Share on other sites

320i are motor m54 in 6 cilindri spre deosebire de 316 care are motor in 4 cilindri. capacitatea e mai mare cu 300 cmc la 320, deci e logic sa inghita mai multa benzina asta... exclus sa consume in aceleasi conditii de exploatare un 316 mai mult ca un 320. decat unul cu probleme serioase poate...

77962[/snapback]

 

Nu neaparat. Un motor subdimensionat pentru o anumita masina poate functiona in regim neeconomic si poate consuma mai mult decat un motor superior ca si putere, dar care de aceea merge intr-un regim mai economic.

Asa se intampla la E34 520i M20B20 care consuma in oras un piculet mai mult ca motorul de 2500. Si la fel e si cu noul polo cu motor de 1.2 l care consuma mai mult decat cel cu motor de 1.4 l.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

motoarele mici sunt demulte ori o economie falsa, in un 316i sa pui 3 persoane de 70kile in oras cate de economic ai conduce tu itzi va consuma mai mult decat un 325i condus la fel.

 

E vorba de cata benzina e nevoie sa fie pompata prin injectoare ca motorul sa produca cuplajul si puteea necesara sa miste masina de al o viteza mica la una mai mare, un motor de 1.6 in 4cyl sa zicem de la 20km/h la 60km/h ia 20 secunde si sa zicem ca va fii accelerat cam intre 3000 si 5000 rpm, e cand un motor de 2.5litri si 6cyl va lua vro 5secunde mai putzin si poate nu va fii nevoie sa treci de 3500 rpm, acum fa un pic de mate si vezi care motor are nevoie de mai multa benzina. Sa nu uitam ca la E36 toate injectoarele spritzeaza pe acelasi puls deodata la E46 of fii diferit.

Link to comment
Share on other sites

motoarele mici sunt demulte ori o economie falsa, in un 316i sa pui 3 persoane de 70kile in oras cate de economic ai conduce tu itzi va consuma mai mult decat un 325i condus la fel.

 

78001[/snapback]

 

 

Pai daca un 325i este mai economic decat un 316i(sunt un pic sceptic :) ),de ce oare mai sunt produse?Toti vor puteri mari si consum mic.

Pe langa asta ,diferenta de pret dintre masini ,se amortizeaza din economia pe care o faci la benzina(ma refer la 325i,normal :blink: ).

Link to comment
Share on other sites

fratimio are un 325i si eu aveam e46 316 cu motor de 1,9 si surpriza aveam acelas consum ~15% in oras,dar el are 170 cp si eu doar 105 ,deci 316 consuma de rup! :blink:

78013[/snapback]

 

Lasa ma racheta ta, ca aia era exceptia care intareste regula. Mie 316i 1.9 imi lua maxim 11 in oras pe aglomeratie, si undeva la 7 in afara. Tre sa stii sa si conduci economic, nu pedal to the metal non-stop.

Link to comment
Share on other sites

"Pai daca un 325i este mai economic decat un 316i, de ce oare mai sunt produse?"

Taxe, asigurari, impozite?

78079[/snapback]

 

Nu o lua chiar mot-a-mot. Condus foarte linistit un 316 e mai economic. Insa daca incerci sa-l conduci ca pe un 325 clar consuma mult. Trebuie sa-l tii in ture si sa tragi de el asa ca urca si consumul.

Link to comment
Share on other sites

fratimio are un 325i si eu aveam e46 316 cu motor de 1,9 si surpriza aveam acelas consum ~15% in oras,dar el are 170 cp si eu doar 105 ,deci 316 consuma de rup! :blink:

78013[/snapback]

Inseamna ca aveai probleme cu masina :)

Mie mai mult de 11% in oras nu sare :)

Link to comment
Share on other sites

11% ? cred ca ai grija de ea :blink:

 

mie imi suge un tanc de benzina la 540km, daca ajunge sub 500km e clar am trecut de 5000km fara service :)

 

cea ce nu va uitatzi e la cuplaj, motoarele in 6 au cuplajul mai bun si nu tre sa le "stresezi" sa miste masina mai vioi.

 

Oriunde te uitzi ... la E36 si in sus motoarele in 4 sunt prea mici pentru kilogramele masinii, mai este o exceptzie 318is dar forjeazal si pe ala si suge :)

 

Daca vrei consum mic ia un diesel daca vrei sa fun I6!

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca este posibil ca un 320 sa consume la fel sau chiar mai putin decat un 316 chiar daca sunt 5 persoane inauntru totusi e diferenta de cp si cm

78088[/snapback]

 

Uita-te la consum la seria 1 116, 118 si 120 :

116i

Urban 10.5

Extraurban 5.8

 

118i

Urban 10.3

Extraurban 5.6

 

120i

Urban 10.5

Extraurban 5.9

 

118 consuma mai putin decat 116 si nici 120 nu consuma mai mult.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

f economic conducea si fratimiu un 316ti compact si avea media in oras 15,7...intradevar era steptronic dar nu cred ca se justifica consumul...asa ca motorul de 1900 115cp pe e46 mi se pare c.m proasta alegere atat in prinvinta puterii cat si a consumului
Link to comment
Share on other sites

11% ? cred ca ai grija de ea :blink:

 

mie imi suge un tanc de benzina la 540km, daca ajunge sub 500km e clar am trecut de 5000km fara service :)

 

cea ce nu va uitatzi e la cuplaj, motoarele in 6 au cuplajul mai bun si nu tre sa le "stresezi" sa miste masina mai vioi.

 

Oriunde te uitzi ... la E36 si in sus motoarele in 4 sunt prea mici pentru kilogramele masinii, mai este o exceptzie 318is dar forjeazal si pe ala si suge :)

 

Daca vrei consum mic ia un diesel daca vrei sa fun I6!

78122[/snapback]

 

Pai tu ai E36 320i cu motor M50TU sau M52. E alta mancare de peste, ai si Vanos probabil, pe 316i 1.9 nu exista asa ceva.

 

Ce intelegi prin cuplaj? Cuplu?

 

Uita-te la consum la seria 1 116, 118 si 120 :

116i

Urban 10.5

Extraurban 5.8

 

118i

Urban 10.3

Extraurban 5.6

 

120i

Urban 10.5

Extraurban 5.9

 

118 consuma mai putin decat 116 si nici 120 nu consuma mai mult.

78125[/snapback]

 

Nu prea e relevant, pentru ca astea sunt motoare cu Valvetronic, ar trebui sa fie mai performante si mai economice. 316i 1.9 e motor M43, OLD....

Link to comment
Share on other sites

Nu prea e relevant, pentru ca astea sunt motoare cu Valvetronic, ar trebui sa fie mai performante si mai economice. 316i 1.9 e motor M43, OLD....

78140[/snapback]

 

Nu e vorba de tehnologie, ci de motorul optim pentru o anumita caroserie, motoarele avand aceeasi tehnologie. La seria 1 optim e 118 - 120. 116 e submotorizat clar si trebuie sa-l tii in ture sa beneficiezi de o putere rezonabila si sa nu te misti ca pensionarii. De aici un consum mare, disconfort si uzura prematura. La seria 3 optim e 320. La seria 5 optim e 525. Dovada ca motoarele sub 2000 nu se potriveau caroseriei, acum cel mai mic motor disponibil pe seria 5 e de 2497 cmc. Iar la seria 7 optim e 730-735 probabil.

Link to comment
Share on other sites

116 e submotorizat clar si trebuie sa-l tii in ture sa beneficiezi de o putere rezonabila si sa nu te misti ca pensionarii. De aici un consum mare, disconfort si uzura prematura. La seria 3 optim e 320.

78159[/snapback]

 

Nu e chiar asa, dupa cum am spus tre sa si stii sa il conduci. Eu am avut 316i si era foarte sprinten in oras si nu il turam deloc. Dar daca il conduci ca pe diesel si ii dai talpa din a4a de la 2000 de ture, normal ca iti consuma si se uzeaza repede.

Da, in afara ca sa mergi cu viteza mare, peste 140 sa zicem, il fortezi de il ia mama naiba, dar in oras daca mergi in 2 si 3 pana la 60-70 la ora, nu ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, dupa cum am spus tre sa si stii sa il conduci. Eu am avut 316i si era foarte sprinten in oras si nu il turam deloc. Dar daca il conduci ca pe diesel si ii dai talpa din a4a de la 2000 de ture, normal ca iti consuma si se uzeaza repede.

Da, in afara ca sa mergi cu viteza mare, peste 140 sa zicem, il fortezi de il ia mama naiba, dar in oras daca mergi in 2 si 3 pana la 60-70 la ora, nu ai probleme.

78161[/snapback]

 

Ce am zis se potriveste stilului meu. Eu ma refer la stilul meu de condus. Conduc un pic mai "zbuciumat".

E clar ca avem stiluri diferite. Tu zici ca 316 era sprinten in oras iar eu sunt de parere ca cei 230 Cp de la al meu 530i sunt motorizarea minimala ca sa ma simt confortabil :blink:.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Ce am zis se potriveste stilului meu. Eu ma refer la stilul meu de condus. Conduc un pic mai "zbuciumat".

E clar ca avem stiluri diferite. Tu zici ca 316 era sprinten in oras iar eu sunt de parere ca cei 230 Cp de la al meu 530i sunt motorizarea minimala :blink:.

78166[/snapback]

 

Ma nu stiu ce sa zic, am avut 2 ani si 535i dar si cu ala rar de tot imi ieseam din pepeni. Scoteam uneori consum de 14% in oras, altadata ajungeam spre 20%, cam in functie de cat de stresat sau nervos eram. Am sesizat ca atunci cand vorbesc la telefon in masina, pe langa faptul ca gesticulez larg, ii dau si forja.

Link to comment
Share on other sites

Ma nu stiu ce sa zic, am avut 2 ani si 535i dar si cu ala rar de tot imi ieseam din pepeni. Scoteam uneori consum de 14% in oras, altadata ajungeam spre 20%, cam in functie de cat de stresat sau nervos eram. Am sesizat ca atunci cand vorbesc la telefon in masina, pe langa faptul ca gesticulez larg, ii dau si forja.

78168[/snapback]

 

Stilul de condus conteaza enorm la consum. Cand am vandut E34 525i i-am spus omului ca ia 15-17 in oras si 12.5 la drum lung. Ma intalnesc cu el la vreo luna si-mi zice ca de ce l-am speriat, ca masina consuma doar 12-13 in oras si 10-11 afara ! Credeam ca face misto, dar el era cat se poate de serios. Aceeasi masina, 2 soferi, amandoi de parere ca o forjeaza si conduc sportiv....

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Dovada ca motoarele sub 2000 nu se potriveau caroseriei, acum cel mai mic motor disponibil pe seria 5 e de 2497 cmc. Iar la seria 7 optim e 730-735 probabil.

78159[/snapback]

 

 

 

tin sa te contrazic...c m mic motor de pe seria 5 E60 e cel de 2000d

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.