Jump to content

316i vs 320i din 2000


cristi4u

Recommended Posts

eu ii astept si pe proprietarii de seria 3 in 6 cilindrii. tocmai citeam de vanos. o avea si asta legatura cu consumul? adik 316i nu are vanos dar 320i are vanos si chiar dublu (intake si exhaust). am inteles ca e un sistem de eficientizare a consumului pe diferite turatii... poate dezvoltati ideea daca cunoasteti "problema".
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Consumul la motoarele noi cu valvetronic si double vanos variaza foarte mult. Spre exemplu eu am 320i M54B22 170CP. Am scos consum de 6.6 afara cu viteza maxima 100-110km/h. Dar nu poti in nici un caz sa mergi asa. In bucuresti consuma 13-15% in timpul saptamanii si 11-12% in weekend. Afara consumul este intre 8-9% daca dau in ea.

Raman la parerea ca 316i consuma mai putin in conditii de exploatare normala. Intrebarea este daca se merita un motor in 4 cilindri pt 1l mai putin la consum.

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi doar un litru......

 

in fine .. la mine media la 1000 km efectuati a iesit 10.8 L. si asta in conditiile in care majoritatea timpului am condus noaptea si uneori ziua sau seara pe la 7 cand se intorc toti acasa. ziua in trafic ar fi 11-12 ca medie deci sa zicem ca diferenta e totusi undeva la 1-2 litrii fata de motoru in 6 cil. ar fi prea bine. poate sa mai confirme cineva? si totusi nu am raspuns la intrebarea daca un 320i consuma cat un 325i...

Link to comment
Share on other sites

Consumul la motoarele noi cu valvetronic si double vanos variaza foarte mult. Spre exemplu eu am 320i M54B22 170CP. Am scos consum de 6.6 afara cu viteza maxima 100-110km/h. Dar nu poti in nici un caz sa mergi asa. In bucuresti consuma 13-15% in timpul saptamanii si 11-12% in weekend. Afara consumul este intre 8-9% daca dau in ea.

Raman la parerea ca 316i consuma mai putin in conditii de exploatare normala. Intrebarea este daca se merita un motor in 4 cilindri pt 1l mai putin la consum.

185762[/snapback]

 

 

aceeasi poveste si la mine.calin spunea(cand avea 325-u`) ca`i consuma 14%,da` nu in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

si pana la urma care e treaba cu motoarele in 6 cilindri.. se mai plangea cineva pe aici ca 325-u consuma cat un m3. si altu ca daca iti iei 320i mai bine iti iei 325i ca tot aia e la consum. pana la urma care e faza?

fiecare incearca sa arate ca anumiti factori pot infulenta consumu si ca se poate ajunge la acelasi consum cu diferite motorizari. altii isi protejeaza 316-le incercand sa arate ca al lor consuma mai putin altii vor sa arate ce greseala au facut cei cu 316 ca nu si-au luat 32?i ca au acelasi consum (offtopic: de unde naiba iti iei 320i din tara cand ai nevoie de unu?)

 

eu vreau sa-mi schimb masina luna asta si nu stiu pt ce sa optez. 318i cu 143 cp 1995 cmc si 4 cilindri, care mi se pare f echilibrat... sau sa-mi iau un 320i care are doar 27cp in plus? ca performante as vrea totusi 320i dar inca nu m-a lamurit nimeni la faza cu consumu.. cat consuma nene amandoua la talpa?

185729[/snapback]

 

pai sa iti spun eu de al meu 320i motor de 1991 cmc 6 cilindri 24 v cutie automata, mers pe economic in oras in jur de 15-17 ,mers pe sport 30 in afara nu prea circul,dar cred ca am si o mica problema la ea(la relanti am o usoara flucturatie la turatia motorului,credste putin si apoi scade) de aici e posibil ca consumul sa fie delegrat putin. Dar as vrea sa stiu daca ati avut sau cunoasteti pe cineva cu o masina asemanatoare ca a mea sa imi dati si mie niste cifre de consum.precizez ca este e36 sin 1992.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.