Jump to content

Schimbare discuri manopera...


Recommended Posts

Salut,

 

 

de curand am fost la service-ul unde imi schimb de obicei uleiul (30 ron manopera) si am intrebat cat este manopera pt un schimb de placute + DISCURI.

 

..si mi-a zis 40 ron placutele, 180 ron discurile pe fata sau spate doar !! Nu mi-a venit sa cred...

 

 

Asa de mult costa manopera pt un schimb de discuri doar pe fata sau spate? Doar nu dureaza 1 ora sa dea jos un disc....?!

Edited by ebayuser
Link to comment
Share on other sites

mi se pare scump schimbul de discuri . dar la placute e OK . am intrebt azi la un service de cartier cat costa schimbul de placute fata/spate si am fost socat sa aud 140ron .

 

eu zic sa te duci la un mecanic care lucreaza acasa si ieftin ca nu e mare inginerie schimbul de discuri

Link to comment
Share on other sites

mi se pare scump schimbul de discuri . dar la placute e OK . am intrebt azi la un service de cartier cat costa schimbul de placute fata/spate si am fost socat sa aud 140ron .

 

eu zic sa te duci la un mecanic care lucreaza acasa si ieftin ca nu e mare inginerie schimbul de discuri

si cand te gandesti ca intr-o ora cu pauza de tigara la fiecare 15 min nu are ce face....scump domne, scump... <_<

Link to comment
Share on other sites

<_< dupa ce da jos etrierul sa schimbe placutele, mai are de desfacut 2+1 suruburi sa scoata discul, cam scump 60 ron per surub :)

 

 

dar nu pot sa desfac eu suruburile si sa schimb discurile si apoi sa termine el cu placutele?

 

 

:bashwall: vino la mine si tii le schimb cu 50 ron

 

vb serios? pai vin... dar pretul include si dat jos si pus la loc franele?

 

 

am cautat un DIY pt schimbat discuri si n-am gasit nimic.... stie cineva vreun site?

Link to comment
Share on other sites

Discul in sine este tinut pe pozitie de un singur surub. Fixarea este asigurata de prezoanele de la roata. Mai sunt doua suruburi care fixeaza etrierul. Acesta trebuie demontat ca sa poti da discul jos.
Link to comment
Share on other sites

Discul in sine este tinut pe pozitie de un singur surub. Fixarea este asigurata de prezoanele de la roata. Mai sunt doua suruburi care fixeaza etrierul. Acesta trebuie demontat ca sa poti da discul jos.

 

 

mecanicul meu mi-a zis ca el da jos etrierul ca sa schimbe placutele si daca vreau pot sa schimb eu discurile... deci daca desfac acel surub si dau cu un ciocan de cauciuc in ele pana se desprind, am rezolvat problema?? pai doar pt asta sa coste 90 lei/disc??

Edited by ebayuser
Link to comment
Share on other sites

uite cum se face:

 

se desface etrierul (piesa #1) care are trebui sa iasa odata cu placutele de frana apoi se scoate si suportul de etrier (piesa #2)

 

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/i/a/69.png

 

dupa care se desface discul (desfaci surubul #2) si ciocanesti putin cu un ciocan de cauciuc daca nu iese de pe fuzeta)

 

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/v/b/210.png

 

apoi se monteaza totul la loc in ordinea inversa desfacerii

 

 

 

spor la treaba! <_<

Link to comment
Share on other sites

Nu minimaliza importanta surubelului <_< .

Din cauza umezelii si a regimului termic la care este supus discul, surubul se intepeneste destul de tare. Este posibil sa nu-l mai poti recupera. Cel mai bine e sa fii pregatit cu suruburi de rezerva. Costa doar cativa lei la AB.

Link to comment
Share on other sites

:) dupa ce da jos etrierul sa schimbe placutele, mai are de desfacut 2+1 suruburi sa scoata discul, cam scump 60 ron per surub :bashwall:

 

 

dar nu pot sa desfac eu suruburile si sa schimb discurile si apoi sa termine el cu placutele?

 

 

:unsure: vino la mine si tii le schimb cu 50 ron

 

vb serios? pai vin... dar pretul include si dat jos si pus la loc franele?

 

 

am cautat un DIY pt schimbat discuri si n-am gasit nimic.... stie cineva vreun site?

include tot

 

:blink: dupa ce da jos etrierul sa schimbe placutele, mai are de desfacut 2+1 suruburi sa scoata discul, cam scump 60 ron per surub :blink:

 

 

dar nu pot sa desfac eu suruburile si sa schimb discurile si apoi sa termine el cu placutele?

 

 

:wub: vino la mine si tii le schimb cu 50 ron

 

vb serios? pai vin... dar pretul include si dat jos si pus la loc franele?

 

 

am cautat un DIY pt schimbat discuri si n-am gasit nimic.... stie cineva vreun site?

include tot

mai putin cola <_<

Link to comment
Share on other sites

@radue36 : NU mai cita degeaba posturile anterioare. Este inutil, enervant, deranjant, lipsit de sens, etc.

 

Ca sa zici trei cuvinte nu e nevoie sa citezi alte 7 posturi fara legatura.

Zi ce ai de zis si gata.

Link to comment
Share on other sites

De obicei, in setul de discuri vine si cate un surubel nou. E recomandat sa il schimbi de fiecare data...

Orice ar fi asigura-te ca ai toate sculele necesare schimbului de discuri, in special hex-urile de 6 si 7 - s-ar putea sa nu le gasesti in orice trusa de scule.

Link to comment
Share on other sites

Din cauza umezelii si a regimului termic la care este supus discul, surubul se intepeneste destul de tare. Este posibil sa nu-l mai poti recupera. Cel mai bine e sa fii pregatit cu suruburi de rezerva. Costa doar cativa lei la AB.

 

Discurile ATE vin cu surub de rezerva in cutie <_<

Link to comment
Share on other sites

La banii astia, 150 euro discuri fata/spate si placute/fata spate, nu cred ca pot fi de calitate. Ce marca sunt?

 

nu stiu ce marca sunt ca nu spune, dar sunt din germania de la un powerseller.

 

parerea mea ca daca sunt noi, vin si cu placute si platesc jumate de pret decat ATE, e foarte convenabil.

Link to comment
Share on other sites

eu mi le am schimbat singur si pot spune ca nu e cine stie ce filosofie. numai ca trebuie avut in vedere sa ai cheile potrivite si rabdarea necesara. eu am schimbat 3 si unul nu a vrut sa se desfaca. pana nu am apelat la dalta si flex nu am reusit sa scot surubul de la disc. asa ca daca nu esti inarmat cu rabdare si cu solutii de criza mai bine da bani sa faca unu pe raspunderea lui. ca sa nu zic ca aveam si solutie de degripat suruburi. cand ai ghinion ai si gata. concluzia daca ai chei si te pricepi nu are rost sa dai banii, dar daca nu te pricepi si nu ai mecanica in sange poti citi 100 de explicatii ca tot greu e si o sa ajungi sa strici cine stie ce iar franele sunt pt siguranta ta si a altora. Edited by florentincristea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.