Jump to content

Schimbare discuri manopera...


Recommended Posts

Eu am folosit pana acum doar discuri ATE si niciodata, dar niciodata, nu au venit cu surubel. Chiar acum mi-au sosit 2 seturi fata/spate si nici astea nu contin surubul.

 

Da-o in colo de treaba, cate masini ai, sau ce-i cu discurile ATE, de treci asa usor prin ele... ?

 

La banii astia, 150 euro discuri fata/spate si placute/fata spate, nu cred ca pot fi de calitate. Ce marca sunt?

 

 

sunt ATE, iar placutele sunt OEM!

 

la 150 EURO !??! da-mi si mie linku de pe ebay sa comand un set din asta..

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Ar fi buna si o cheie dinamometrica.

 

la cati Nm se strange surubelul din disc, cele 2 suruburi de la etrier si prezoanele?

 

Eu am cheia dar sunt curios cat sa le strang!

 

 

atunci ia acea cheie, citeste (vezi mai jos marcat cu galben) si baga mare:

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Da-o in colo de treaba, cate masini ai, sau ce-i cu discurile ATE, de treci asa usor prin ele... ?

Pai este simplu, la BMW-ul anterior, un E34, am schimbat 2 seturi cat a stat masina la mine.

La E39-le actual am schimbat toate discurile imediat ce am luat masina si am mai schimbat odata discurile pe fata sa pun Zimmermann perforate.

 

Acum mi-am comandat toate discurile. Pe fata am gasit ATE Power disc. Placutele sunt tot ATE.

 

Discurile le schimb la fiecare al 2-lea set de placute.

Link to comment
Share on other sites

pai daca pui placute ferodo si le schimbi la 10 15.000 km cel mult te ai ras cu discurile la fiecare 2 seturi de placute. eu am schimbat discurile si placutele. discuri brembo sau ceva de genui si placute ate. e prima data cand am si eu placute cu adevarat. sau aveam mai bine zis ca acum suntem sifonati rau. ideea e sa pui placute cat mai bune de preferat cele puse din fabrica si atunci au si discurile viata.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

cred ca e mai bine cu discuri perforate, papa ele mai repede placutele dar discurile se uzeaza mai greu, eu sunt la al 2-lea sau al 3-lea schimb de placute pe M6 iar discurile sunt boboc...in schimb placutele se duc cam in 5000 de km :)

 

Ah, mi-am adus aminte ca am masina la AB pt schimb placute, lichid frana si filtre etc si nu pot sa o iau decat marti, intra baietii in concediu de maine si nu am avut cum sa iau masina cand m-au sunat azi <_<

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

cred ca e mai bine cu discuri perforate, papa ele mai repede placutele dar discurile se uzeaza mai greu,

Nu mai imi plac alea perforate. Le-am luat ca nu gasisem ATE power disc, am impresia ca nici nu faceau modelul asta pentru E39. Acum am gasit si pun de astea. Au un sant gravat pe ele ce are efect similar perforatiilor din discuri.

Uite aici cum arata : http://www.conti-online.com/generator/www/...d_index_en.html

post-787-1241111307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Le stiu pe astea si am inteles ca sunt foarte bune, dar ai sa observi ca iti vor papa si ele mai repede placutele din cauza santurilor <_<

 

Gaurile in discurile persforate au si efect de racire, asa stiu eu cel putin.

 

Oricum, esti printre putinii care schimba discurile de frana in mod responsabil si eu am damblaua cu discurile.

Link to comment
Share on other sites

Le-am schimbat si eu ..pe fata acum 70.000 km si sunt ca si noi si acum si discurile si placutele ( ATE atat discuri cat si placute ), iar acum 1 luna am schimbat si pe spate unde am pus zimermann perforate si placute ATE. Am facut operatia singur , am si vopsit discurile si etrierele....Pe spate trebuie putina rabdare pana se slabeste distantierul dintre sabotii franei de mana , in rest WD40 si totul merge bine si repede.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.