Jump to content

scartait la franare


Recommended Posts

Am si eu o problema... In momentul in care franez se aude un scartait <_< ... daca iau piciorul de pe frana nu se mai aude.... am observat ca la mai multi km parcursi se incalzeste si janta.... poate fi de la pistoanele de la entrier? sa nu mai functioneze bine si sa nu distanteze placutele de disc... ???
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema... In momentul in care franez se aude un scartait <_< ... daca iau piciorul de pe frana nu se mai aude.... am observat ca la mai multi km parcursi se incalzeste si janta.... poate fi de la pistoanele de la entrier? sa nu mai functioneze bine si sa nu distanteze placutele de disc... ???

dak ar fii cum zici u ar trebui sa se incalzeasca toate nu numai una... si culmea este k la janta aia se aude si scartaitul......

Link to comment
Share on other sites

dak ar fii cum zici u ar trebui sa se incalzeasca toate nu numai una... si culmea este k la janta aia se aude si scartaitul......

 

0 ce placute ai pe masina ?

1 ti-ai schimbat placutele ?

2 discurile sunt tocite ?

3 un mecanic poate sa te lamureasca mai bine.

 

ce maisna ai ? model ? an ?

Link to comment
Share on other sites

dak ar fii cum zici u ar trebui sa se incalzeasca toate nu numai una... si culmea este k la janta aia se aude si scartaitul......

 

0 ce placute ai pe masina ?

1 ti-ai schimbat placutele ?

2 discurile sunt tocite ?

3 un mecanic poate sa te lamureasca mai bine.

 

ce maisna ai ? model ? an ?

placutele schimbate acum 4 luni dak nu ma insel..... masina e un 316i e 46, 1999..... placutele nu mai stiu exact ce model sunt...... dar eu ma gandesc k este de la etrier pt k o data am patit k la 80km/h sa imi trepideze volanul..... am franat de 2 3 ori si apoi nu mai avea nimik.... iar in leg cu mecanici..... eu sunt din vl si kna am adus masina la o luna sau 2 a picat macaraua de la geam...am facut comanda de una noua la un service care este mereu plin de masini..... in fine un asa zis electrician a schimbat macaraua si nu stiu ce nu a pus bine k nu mergea.... s-a suparat si ghici ce... knd a dat fatza jos la usa a strambat k neghiobu usa in 2 locuri... adik a infundato.... asa k incerc sa nu prea mai ajung la asa oameni....

Link to comment
Share on other sites

Spui ca una dintre jante se incalzeste mai mult decat celelalte ? Sigur ai comparat ?

Scartaitul ala poate aparea la frecarea dintre placuta si etrier, d-asta unii producatori livreaza in pachet si o pasta dedicata eliminarii scartaitului.

 

La placutele BMW originale vine sigur.

post-1921-1240740007_thumb.jpg

post-1921-1240740446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Spui ca una dintre jante se incalzeste mai mult decat celelalte ? Sigur ai comparat ?

Scartaitul ala poate aparea la frecarea dintre placuta si etrier, d-asta unii producatori livreaza in pachet si o pasta dedicata eliminarii scartaitului.

 

La placutele BMW originale vine sigur.

ok.... o sa desfac etrierul si o sa vad.... se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

pasta aia vine ,dar vine separat-dc o comanzi-nu vine cu placutele;nu e scumpa,dar lumea nu stie..

eu zic k dak era de la pasta facea mai demult... nu acum si nu dupa ce parcurg cativa km.... iar janta se incalzeste din cauza k raman placutele pe disc(cred eu)... ai idee cam cat costa o pasta si ce placute sunt mai bune

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.