Jump to content

ceasuri de bord de M3 e30 ( 320 is ) pe electrica de 325 i e30


andreiwtw

Recommended Posts

Salut,

 

Care stiti daca merg inlocuite ceasurile clasice de 325 i e30 cu 240 km/h si 7.000 rpm cu cele de pe un 320 is cu 260 km/h si 8.000 rpm ?

 

Eu parca tin minte ca nu merg de la 4 la 6 cyl ...

 

Ati montat careva ?

 

Trebuie modificat ceva ?

 

Multumesc de rapuns !

Link to comment
Share on other sites

La e30 nu bag mana-n foc, insa la e36 merg de la 4 la 6 cilindrii si invers.

culmea este ca chiar la un e36 care fusese 318 si i se montase un motor de 328 am vazut prima data un turometru care nu functiona corect ...

poate era de la altceva !?!

 

cred ca singura solutie este proba pana la urma ...

 

@baubau,

exista pe e30.

Nu e vorba de e36, citeste titlul topicului.

 

@andreiwtw

Incearca sa vezi, ar trebui sa mearga, numai ca normal nu o sa atingi 7000 de rpm sau peste.

In rest, numai sa nu arate eronat kilometrajul... nu are ce sa fie.

fara falsa modestie trebuie sa-ti declar ca indicatoarele de bord actuale sunt putin depasite de situatie in sensul ca motorul face ~ 7.300 rpm si treapta a patra inchide kilometrajul aproape (~ 230 km/h ) si in a cincea pe GPS am 256 kmh la ~ 6.500 RPM .

si toate astea cu un "ursulet" care este putin mai aerodinamic decat o bordura de trotuar . :unsure:

 

ma eu din cate stiu nu exista 320 is

doar 318is si ala este in 4 cilindri

de la 320 in sus sunt in sase

Da !

 

Exact asta este raspunsul !!!

 

Dar care era intrebarea ???

 

<_< :) :bashwall:

Edited by andreiwtw
Link to comment
Share on other sites

merge tre sa schimbi pe acolo cate ceva

cum s-a spus vorbeste cu Vladut :bashwall:

intr-adevar functioneaza ...

trebuie achimbat doar "cip-ul" de jos, de sub turometru ... ca daca nu indica gresit !!!

 

dar tot insuficiente sunt ... :)

 

 

la 270 kmh pana unde poate sa urce kilometrajul am 7.000 rpm si am mai urcat vreo 500 de rpm pe urma - asta pe bord, nu pot sa cred ca nu are eroare macar 8-10 % ... <_<

 

 

Link to comment
Share on other sites

se misca bine batranica <_< ,ca simpla curiozitate cum stai cu fostul wpp?cu masina aia am mers si stiu cum impinge.

de ce nu incerci sa pui niste ceasuri cum are DGH-ul de M5? daca cele de 320is merg puse poate merg si cele de M5 adaptate.

Link to comment
Share on other sites

Iulika a zis ca a fost impresionat de cum impinge BOH asa ca ...

Nu m-ai lamurit cu nimic...vroiam ceva mai concret...acum din ce stiu si iulika ia facut un mic uppgrade la a lui...din ce mi-a spus...1,2 bar si alte harti.

abia astept sa imi pun o fasaietoare si eu sa ma joc cu M-uri ,S-uri si alte natii:P

Edited by rwd_cat
Link to comment
Share on other sites

se misca bine batranica :) ,ca simpla curiozitate cum stai cu fostul wpp?cu masina aia am mers si stiu cum impinge.

de ce nu incerci sa pui niste ceasuri cum are DGH-ul de M5? daca cele de 320is merg puse poate merg si cele de M5 adaptate.

esti tu sigur ca dgh'u are de m5 ?

si te mai rog sa te uiti ce au in plus fata de astea ceasurile lui dgh'u ...

 

cu wpp'u stau mai bine decat ma asteptam sincer sa fiu ... :

 

http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=55710&page=10

 

totusi are un motor net superior ca performante si potential !

 

Iulika a zis ca a fost impresionat de cum impinge BOH asa ca ...

Nu m-ai lamurit cu nimic...vroiam ceva mai concret...acum din ce stiu si iulika ia facut un mic uppgrade la a lui...din ce mi-a spus...1,2 bar si alte harti.

abia astept sa imi pun o fasaietoare si eu sa ma joc cu M-uri ,S-uri si alte natii:P

DA ! Iulian si mai pus inca 3 harti la navigatie ... Grecia, Bulgaria si Romania :bashwall:

Rupe de atunci <_<

 

Serios vorbind, nici nu as avea pretentia sa fiu in fata lui wpp vreodata decat poate din eroare umana .

Ce este cert, fiindca ne-am dat sapt. trecuta de vreo 7-8 ori pana la viteza de top ~ , ca ma tin cu el ; nu ma mai pierde pe drum ca alta data ...

Amandoi am mai modificat cate ceva la masini de cand le avem si probabil ca nu ne vom opri aici ...

Eu sper ca avem cei mai tari ursi cu M50 si respectiv M20 din tara . Doar atat !

Link to comment
Share on other sites

Intre timp citisem si eu topicul pe 4tuning.

Felicitari ,e ceva sa stai langa wpp,iar pentru un 12v cu atat mai mult.Spor la lucru in continuare si cu siguranta o sa fiti in top asa cum v-ati propus.Posibil dupa ce veti pune standalone se vor mai schimba un pic lucrurile <_<

Iulika tre sa mai lucreze la capitolul aspect...nu de alta dar e pacat...insa si daca te gandesti pe partea cealalta...e o surpriza pentru multi...un fel de lup in haine de oaie...toata lumea crede ca sta sa pice tablele de pe ea si surpriza! :))

Link to comment
Share on other sites

Intre timp citisem si eu topicul pe 4tuning.

Felicitari ,e ceva sa stai langa wpp,iar pentru un 12v cu atat mai mult.Spor la lucru in continuare si cu siguranta o sa fiti in top asa cum v-ati propus.Posibil dupa ce veti pune standalone se vor mai schimba un pic lucrurile <_<

Iulika tre sa mai lucreze la capitolul aspect...nu de alta dar e pacat...insa si daca te gandesti pe partea cealalta...e o surpriza pentru multi...un fel de lup in haine de oaie...toata lumea crede ca sta sa pice tablele de pe ea si surpriza! :))

Multumesc !

 

Asa e, Iulica trebuie sa mai lucreze la aspect : silicon in buze, epilare totala, ridicarea sanilor ... :bashwall:

 

Lasand gluma la o parte, a mai lucrat la masina destul de mult ; acum are un aspect mai curat si cu noile jante si anvelope pare si ea incaltata de concurs ...

Sunt convins ca mai urmeaza si altele ...

E greu sa ti pasul cu o astfel de masina, stiu din proprie experienta !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.