Jump to content

Cum reglez culbutorii?


Gabi_323i

Recommended Posts

Te-as putea ajuta dar nu sunt sigur ca se regleaza la acceasi cota la 2.3 cu motoarele de 2.5,3.0 si 3.5.Am manualul Bentley de E34 si arata specificatiile numai pentru motoarele M20 si M30.Daca cotele de la tine corespund cu unele de la motoarele astea,o sa ti le spun.
Link to comment
Share on other sites

cum se regleaza culbutorii la motoarele in 6 cilindrii? in ce ordine? este prima oara cand am un motor in 6 :) din cate am inteles se regleaza 0.25 si admisia si evacuarea, o sa ma duc sa vad, poate imi dau seama  :blink:

5815[/snapback]

 

da, la m20 cota este 0.25 mm atit pe admisie cit si pe evacuare.

ordinea nu conteaza, dar sa ai motorul rece.

 

pentru performante mai bune dar zgomot mai mare, un mecanic celebru din germania (ahh... imi scapa acum numele) recomanda 0.35 pe evacuare si 0.30 pe admisie (sau invers... ? trebuie sa caut prin ce am salvat mai demult...)

 

da, mecanicul se cheama Ingo Koth si multi spun ca e cel mai bun mecanic de bmw de pe piata.

Link to comment
Share on other sites

paiii.... cum adica "nu stiu cum" ?

 

dai jos toate bujiile, iei o foaie pe care desenezi 12 patratele (ca sa-ti notezi tot ce ai reglat si sa nu te incurci), o cheie de 10 si o surubelnita pilita (sau o sirma suficient de tare), o cheie mare pentru rotit motorul (nu mai stiu dimensiunea), un set de lere si te apuci:

 

invirti de piulita aia mare si lunga din capatul arborelui, cu o cheie zdravana, ca sa alegi pozitia complet inchisa a supapei. nu ai nevoie de mare precizie, pentru ca e vorba de 270 grade din cele 360 ale unei rotatii, asa ca ochimetric poti gasi pozitia perfecta.

 

acuma, daca te uiti la "eccentrics" (pastilele alea ovale care fac reglajul propriu zis... de fapt nici macar nu-s ovale, sint rotunde dar au gaura de montare data intr-o parte si nu pe centru), pe "exterior" au cite o gaurica. in gaurica aia bagi surubelinta modificata sau sirma otelita, si le poti invirti. bagi lera de 0.25 (probabil o sa ai 0.20 + 0.05) si tre sa frece putin. stringi piulita (surubul e blocat pe tachet deci nu trebuie sa tii contra) si incerci sa bagi lera de 0.30, care trebuie sa intre foarte greu (caci impinge arcul supapei).

 

daca ai nevoie de valorile la care trebuiesc strinse diverse piulite si suruburi, pot sa le caut :blink:

Link to comment
Share on other sites

va multumesc pt sfaturi, ma rog, nu trebuie chiar asa mura in gura, ideea era ca am reglat la 4 cilindrii, adica cand erau in balans culbutorii de la 2 erau complet libere supapele de la 3 si tot asa, de asta am intrebat ma gandeam ca trebuie sa fie ceva asemanator :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

va multumesc pt sfaturi, ma rog, nu trebuie chiar asa mura in gura, ideea era ca am reglat la 4 cilindrii, adica cand erau in balans culbutorii de la 2 erau complet libere supapele de la 3 si tot asa, de asta am intrebat ma gandeam ca trebuie sa fie ceva asemanator  :blink:  :)

6075[/snapback]

 

 

Ordinea de reglare este 1 5 3 6 2 4.

La M20 se regleaza la 0.25 cu motorul rece si 0.30 cu motorul cald.

Link to comment
Share on other sites

o cheie mare pentru rotit motorul (nu mai stiu dimensiunea)

 

inelara cotita de 27 baby.

baiatu stie ca din cauza ei am desfacut capacul la motor de pomana :blink:

Gabi cre ca o sa trec pe la tine sa facem un reglaj si la ai mei. Il stii pe ala care bate :) sa il batem s noi pe el.

Apropo ai lera ca eu nu am.

Link to comment
Share on other sites

ufff, zilele astea sunt un pic cam prins, si prins departe de casa :) daca vb intr-o seara treci pe la mine si ii rezolvam, am lera, am si cheie de 27, am de toate :)

 

 

adica sa vb intr-o seara ca a doua zi sa treci pe la mine, sa stiu sa nu plec de acasa :blink:

Edited by Gabi_323i
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cool !..... as vrea sa am shi eu prieteni posesori de E21 cu care sa ma intalnesc si sa skimb pareri etc...din pacate sant f putini in Constanta(8-9 masini cred)in Bucurejti am inteles ca sant multe...nice !....PS:jtiu....off topic...kill me Admin... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.