Jump to content

Cum se desfac?


Robert Wiz

Recommended Posts

Weeknend-ul asta am ceva timp la dispozitie si m-am gandit sa fac ceva pe la masina.

 

Vreau sa ung macaralele de la geamuri, sa curat chederele de la usi, la fel sa rezolv pocniturile din consola atunci cand trec peste denivelari... si alte chestii.

 

Deoarece nu am desfacut niciodata pana acum aceste componente, as dori daca aveti ceva manuale, filmulete (youtube) sau sfaturi DIY cum se desfac aceste componente...

 

V-as fi recunoscator... <_<

 

BMW E46 - 2002- facelift

Link to comment
Share on other sites

e mai simplu fara sa deconectezi bateria, doar sa ai grija la airbag, daca vei deconecta bateria ti se vor reseta mai multe chesti cum ar fi cdplayerul care iti va cere codul de initializare, posibil si altele
Link to comment
Share on other sites

Weeknend-ul asta am ceva timp la dispozitie si m-am gandit sa fac ceva pe la masina.

 

Vreau sa ung macaralele de la geamuri, sa curat chederele de la usi, la fel sa rezolv pocniturile din consola atunci cand trec peste denivelari... si alte chestii.

 

Deoarece nu am desfacut niciodata pana acum aceste componente, as dori daca aveti ceva manuale, filmulete (youtube) sau sfaturi DIY cum se desfac aceste componente...

 

V-as fi recunoscator... <_<

 

BMW E46 - 2002- facelift

 

Robert, chiar asta am facut eu acum...ungerea macaralelor. Iti atasez poze si pui vaselina numai in punctele pe care ti le-am aratat acolo...in rest nu ai de ce...Inca ceva..scoti motorasul (are 3 piulite) si ungi si angrenajul de acolo...Nu pui prea multa vaselina. Dupa ce termini, lasi geamurile de 2-3 ori..(eu am schimbat una ca era terminata)

Sa pui la loc folia si sa o lipesti bine ca altfel vei avea probabil ceva apa prin masina... :)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

cat a costat macaraua? la vechea aveai vreo pisa de plastic rupta? care e motivul pt care ai schimbat-o? la mine de ceva vreme au inceput sa scartaie geamurile la gropi si am inteles ca e din cauza unor piese de plastic care se rup de la vibratii si nu mai imobilizeaza bine geamurile.
Link to comment
Share on other sites

cat a costat macaraua? la vechea aveai vreo pisa de plastic rupta? care e motivul pt care ai schimbat-o? la mine de ceva vreme au inceput sa scartaie geamurile la gropi si am inteles ca e din cauza unor piese de plastic care se rup de la vibratii si nu mai imobilizeaza bine geamurile.

 

nu mai stiu cat a costat, si da aveam o piesa de plastic care mentinea culisa fixata pe cablu, rupta. Asta inseamna fortarea geamurilor inghetate iarna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.