Jump to content

Urgent! bara spate e46 - sedan facelift


Robert Wiz

Recommended Posts

daca scoti bandourile o sa gasesti singur cum se scoate.mai sunt cate 2 suruburi si in aparatorile de noroi pee fiecare roata.

vezi ca mai ai doua suruburi mari cred ca de 17 vertical de jos in sus, unul linga toba si celalalt diametral opus. Bandourile nu cred ca trebuie sa le scoti decit pentru senzorii de parcare sa nu rupi firele.

Link to comment
Share on other sites

PLZ HELP.

 

Care sunt pasii de desfacere a barii din spate la un e46 - sedan facelift cu senzori de parcare?

 

Am neaparat nevoie de pasii respectivi. Daca aveti vreun manual, poze ar fi excelent.

 

Astept sugestii.

 

Ms

in portbagaj dai toate ornamentele de plastic si sub ele ai suruburile de desfacere

Bara e prinsa pe doa telescoape ce intra in "lonjeron"

Link to comment
Share on other sites

PLZ HELP.

 

Care sunt pasii de desfacere a barii din spate la un e46 - sedan facelift cu senzori de parcare?

 

Am neaparat nevoie de pasii respectivi. Daca aveti vreun manual, poze ar fi excelent.

 

Astept sugestii.

 

Ms

in portbagaj dai toate ornamentele de plastic si sub ele ai suruburile de desfacere

Bara e prinsa pe doa telescoape ce intra in "lonjeron"

 

stiu cum este prinsa in lateral pe acele suporturi de plastic, dar e vbde mai departe... am vazut si suruburile precizate de robi dar nu cred ca acelea trebuie desfacute... mi-a mai zis cineva ca sunt inca 2 suruburi in portbagaj... dar mi-e teama sa risc si sa rup ceva pe acolo...

 

Ar fi ideal daca aveti ceva poze...

Link to comment
Share on other sites

1. scoti bandoul (daca ai senzori de parcare si le scoti mufele)

 

2. desfaci acei suporti de platic de pe lateral de la roti

 

3. desfaci suruburile verticale (de care a spus si robi) de sub bara

 

4. tragi bara in spate si gata (de preferat 2 persoane - stanga + dreapta)

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

1. scoti bandoul (daca ai senzori de parcare si le scoti mufele)

 

2. desfaci acei suporti de platic de pe lateral de la roti

 

3. desfaci suruburile verticale (de care a spus si robi) de sub bara

 

4. tragi bara in spate si gata (de preferat 2 persoane - stanga + dreapta)

 

succes !

 

BRANDEX

 

daca urmez pasii de mai sus, pe bara nu ramane armatura aia de metal?... trebuie neaparat sa desfac armatura?... bara de ce e prinsa de armatura? clipsuri sau suruburi? Vreau sa desfac bara si sa o pun corect...ca s-a deplasat un pic de pe pozitie... si iese cateodata de pe suportul de plastic de sub portbagaj (in special la coltul din stanga - imagine mai js)

 

post-12805-1242152664_thumb.jpg

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=15 - piesa 1....

 

Vreau sa rezolv prb si sa repun bara in pozitia corecta...

 

Care ar fi cauza? se poate sa se fi rupt ceva clipsuri ce tine bara de suportul ala sau de armatura?

 

Astept o posibila rezolvare

Link to comment
Share on other sites

nu ai cum sa scoti bara fara sa desfaci armatura. se da bara cu tot cu armatura jos si apoi se scoate bara, este prinsa in cateva clipsuri. mai mult ca sigur e din armatura, desfa bara cu tot cu armatura si repozitioneaz-o.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.