Jump to content

In legatura cu suspensia la e36 coupe 320i


Recommended Posts

Bun sa zicem ca am facem ca tine tu nu te gandesti asa ca daca eu imi pun arcurile stoc pe spate va sta si mai ridicata de spate decat cum este acum, adica genu' ala sa se infiga in pamant, adica tu chiar asa vrei sa sa ma urc in ea legat cu un fular la ochi?iar chestia cu m-tech........ma lasa rece,a draku' rabla macar....''picioarele'' sa le fi avut bune.

 

Bogdane, colegul vrea sa-ti ofere o parte din suspensia lui la schimb..normala si carnoasa...fa-i o poza cu masina din lateral, fata, spate si gata!..Te-ai scos.

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Cristi man,mare dreptate ai avut cu arcurile pe fata,am luat-o pe o straduta,mergeam cu o persoana in dreapta si ea imi explica ceva,mai imi povestea si am lasat capul pe tetiera si au venit niste denivelari,doamne,doamne cum face......masina asta,nu pot sa am si eu o discutie,nu pot lasa si eu capul pe tetiera,daca eram cu Solenza cu a-4-a ai dadeam norocul meu este ca am a-2-a masina si m3 sa ma daca ma apas pe ea si nu lanseaza aia nu e masina,a dat unu de aici un is recent si avea suspensie normala inalta,cand sa-l intreb sa ai dau suspensia asta si reglabila so fi avut o dadeam cu toata placerea pe una stok le dadeam dracu de telescoape reglabile si arcuri cu o spira sau 2,sunt nervos ca uite am mers cu ea si nu pot sa stau pe spate si sa ai dau a-4-a si sa treaca prin denivelari si sa simt doar un pic socurile si eu sa stau de vorba ,sa ascult o muzica select asa,nu se poate si la parcari nu o controlez bine din cauza asta,ce o fi fost in capul neamtului ala,cum io fi gandit creierul,cand am luat masina,i-am inlocuit eu niste becuri arse dar ala niste chesti de astea nu ai inlocuia ia schimbat suspensia ''geniu'' ala,inainte sa o iau m-am mai dus prin parcuri din astea de vanzari masini si proprietarii erau oameni asa seriosi si referitor la e36 nu am vazut una tiganita cu suspensii reglabile sau eu stiu,toate erau stok,inalte,masive,masina ca model e depasita,invechita ca interior nu mai zic se vede ca e antica dar chiar daca e depasita ca masina, ma ar fi ceva sa te mai poti deplasa dar cum sa te deplasezi cu ceva care nu are ''picioare'',nu se poate pur si simplu,nu pot sa merg cu ea,nu o controlez bine,nu o simt eu strong cand pun mana pe volan si bag in viteza,am mers cu logan asta nou parfum,cu cielo marfa ca pozitie,ca,confort,cu opel vectra,adica cu masinile astea de generatia astia,i-am zis unui amic sa imi dea e36 al lui un 316i inalt confortabil sa fac un test drive cu el dar nu mi-o da ca stie ca salivez dupa o suspensie din asta si iau toate denivelarile cu ea,sunt inebunit dupa astea confortabile,mai ma uit pe strada dupa unu si altul care are un coupe cu motor in 6 si are o suspensie inalta si al abordez ca mi sa luat,mi sa luat,mi sa luat.
Link to comment
Share on other sites

Bogdane daca tot oftezi si injuri masina care e practic o masina mai sportiva asa cum a facut-o dupa gustul si placerea lui fostul proprietar, iti faci numai rau.

Mai bine vinde-o sau da-o la schimb pe ceva din colectia colibasi dupa care tot suspini.

Link to comment
Share on other sites

Dane...nu mai pronunta ''fostul proprietar'' te rog eu.....,ah doamne dumnezeule de ce doamne dau eu de proprietari din astia,de ce doamne nu mi-ai dat si mie o masina buna pe gustul meu,de ce doamne altii sa se bucure de unele lucruri si eu nu,ajuta-ma Doamne ca sa gasesc un crestin sa fac schimbul de aceasta piesa sau viitoarea marca de masina sa fie asa cum mi-o doresc eu si sa ma ti la distanta de bisnitari,de ''genii'' auto si in domeniul auto sa am o masina asa cum o doresc eu,scuza-ma Dane dar a fost o dorinta spusa in ''public'',acum ma duc sa iau Solenza si sa ma duc la un gratar,apropo Dane sti ce i-ar mai trebui la masina asta,un kit de m tech si niste borbeturi cu buza lata si niste cauciucuri de 35 ca talon si sa imi urezi ''drum bun''<_<.
Link to comment
Share on other sites

apropo Dane sti ce i-ar mai trebui la masina asta,un kit de m tech si niste borbeturi cu buza lata si niste cauciucuri de 35 ca talon si sa imi urezi ''drum bun'':).

 

nu prea merg alea cu 35, in rest ar arata bine <_<

Link to comment
Share on other sites

omule nu te mai plange atat! pune un anunt la mica publicitate ca vrei sa schimbi suspensia sport cu una normala si imediat se vor gasi doritori <_< ti-as da chiar eu suspensia mea dar eu mai umblu pe camp :) cu masina si nu vreau sa o nenorocesc de tot la ce drumuri sunt...

sau poti sa faci un efort financiar sa cumperi arcuri si telescoape si ce mai trebuie noi sau de la dezmembrari si apoi pui la vanzare suspensia sport ca sa-ti mai recuperezi o parte din bani!...

fostul proprietar si-a facut-o dupa propriul lui gust... daca tu vrei o masina carnoasa cum zici tu de ce ti-ai luat masina cu suspensie sport? alegeai ceva pe gustul tau daca tot ai dat banii...

Link to comment
Share on other sites

Man eu nu iau arcuri asa de la dezmembrari asa desfacute,eu trebuie sa vad masina cum sta,ca cine stie ce imi da ala,ma si sti ce imi pare rau,macar sa fi stat ca pozitie paralel cu solul adica sa nu stea asa ridicata de fund,vroiam stilul ala am mai vazut paralel cu solul,ai dadea un pic de masivitate pe fata si robustete,cand o privesti din fata parca este oloaga saraca........,bai nene....ce sa mai zik,mai ma uit poate gasesc pe unu cu una stoc pe aici,daca nu.......asta e...sunt un ghinionist si cu asta basta....
Link to comment
Share on other sites

Si din cauza suspensiei sport te dai jos greu din ea,faci semi genoflexiuni,sau te tragi cu mana de stalpul de la parbriz ca sa iesi din ia,bine ca eu am si scaune sport la ea dar chiar daca,ce dracu asta parerea mea nici nu o pot numi masina,asta era masina pt. unu care sta in spatele blocului cu mai multi,deshide o usa la masina,baga niste muzica tare,mananca niste seminte,bea niste beri,mai da o tura pe niste stradute prin cartier,mai o plimba pe una de 16 ani pe niste stradute,apropo pai tu man ce masina ai?tot e36?sti ce imi e teama?ca si asa cum e de joasa mai dau cu ea in damburi nu zik si se face rigida imi e sa nu imi cada motorul,eu stiu pe ce s-o sustine acolo daca suportii mai sunt in stare buna,si am zis ca ar fi buna o bara din aceia pt. telescoape sa nu se rupa oalele.
Link to comment
Share on other sites

Man esti fenomenal ... pe bune!!!

Luand in considerare ca BMW este o masina sport e normal sa aiba garda la sol mai mica fata de alte masini, iar daca are si suspensie sport masina e si mai lasata cu cativa centimetri (nu stiu cu cati pt ca nu ma pasioneaza)...

Eu am tot E 36 (masina din semnatura) cu suspensie normala si roti pe 16" cu cauciucuri 205/55/ZR16... Am un coleg care ere un VW Polo din '96 cu roti pe 13" si are garda la sol mai mare decat masina mea iar la denivelari (ridicaturile alea din asfalt... limitatoarele de viteza) eu trebuie sa reduc foarte mult si sa trec incet peste ca altfel isi face balans si ating pe dedesupt... colegul trece fara probleme in comparatie cu mine...

Alt coleg are o Laguna Combi cu roti pe 15" si cred ca garda la sol cu cel putin 5cm mai mare pt ca trece linistit peste denivelari si chiar daca masina face balans nu atinge...

...tin minte cand eram mai mic ca aveam niste vecini care se duceau des pe la tara si veneau cu masinile (Daciile) incarcate si erau foarte lasate pe spate... si ca sa rezolve problema puneau arcuri de break pt ca erau putin mai mari si mai tari fata de cele pt berlina...

Ma gandesc ca poate daca ai face la fel si ti-ai cauta niste arcuri si telescoape si ce mai trebuie sa schimbi la suspensie de pe un touring si le-ai pune pe masina ta ti-ai trage o masina carnoasa carnoasa si vei putea sa ii dai forja ca sa te descarci de toti nervii pe care ti i-a facut pana acum suspensia sport...

iar suspensia sport o scoti la vanzare sau o dai la schimb pe alte piese pt masina ta ca sa-ti recuperezi o parte din cheltuieli...

Cred ca ar fi o idee buna!!!

Link to comment
Share on other sites

Uite sa pun o poza de anul trecut,sa vezi si tu si ca aspect ti-am zis nu ai da masivitate din nici un unghi,asta referitor ca aspect,ce simt eu cand merg cu ea e partea a doua,adica ma simt ca draku

 

Si uite alta masina cu suspensie inalta, observa si tu cat de bine sta pe ''picioare'' .

post-550-1241947621_thumb.jpg

post-550-1241947760_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hai mai Dane ce naiba nu mai fi ironic acum,a mea zici ca este oloaga tu nu intelegi,mie nu imi place,asa vroiam sa stea si a mea cum statea cea cu ...bara de m,a fost un exemplu,inalta,inalta,inalta si confortabila,pe mine nu ma intereseaza de..racing,draci laci baltati,uite nu mai pot eu de racerii.......eu cand vad una joasa din asta ma uit in alta parte pt. ca mi se face sila,te rog sa ma crezi,nu pot sa le sufar,de cand ma stiu nu pot,e una cum e aceia in namoalele alea da mi-ar fi placut sa am sa dau cu ea sa ai sara vanosul din capatul motorului si sa stau lejer pe spate cu capul pe tetiera si telescoapele sa a-si faca datoria si arcurile,iar ma repet cum este la logan,clio,cielo,passat,citroen,megane eu vreau sa concurez cu astea la capitolul confort,dar m-am exprimat gresit trebuia sa spun a-si fi vrut ca ce am eu acum nu poate fi numita masina,in fine nu mai zik nimic ca situatia cam aceiasi este deocamdata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.