Jump to content

boxe oem e46


Recommended Posts

M-ar interesa sa stiu ce boxe as putea sa cumpar si s-ar potrivi la fix in locul celor OEM ? este un E46 facelift din 2004 iar boxe am in usile din fata si spate(portbagaj). m-ar interesa unele calitativ si care sa scoata bine de tot, de ex cand dau volumul la 25 deja se partaie astea OEM <_<
Link to comment
Share on other sites

se potrivesc difuzoarele stock de pe Golf4/Passat3BG/Bora. Se aud mult mai bine decat cele de la Bmw. Eu am pus diff-uri de Bora si pot sa zic ca se aude bine cu Hu oem (radiocass+cd-changer). Difuzoarele au acelasi diametru doar ca cele de Bora/Pasat sint mult mai robuste, au membrana de carton, suspensia pe cauciuc si un magnet mai mare. Doar mufele nu se potrivesc
Link to comment
Share on other sites

s-ar auzi si mai bine daca difuzoarele din portiera ar avea incinta

Exact! Asta este problema de baza. Atata timp cat nu esti dispus sa faci modificari mai substantiale masinii din punct de vedere audio (si anume sa ii consturiesti niste incinte), eu consider ca nu merita sa investesti in "scule" audio foarte performante, pentru ca ele nu vor fi puse in valoare. De asemenea, head unit-ul te cam limiteaza la capitolul calitate audio, iar aici este un alt punct sensibil: esti dispus sa renunti la look-ul OEM si sa pui un player de calitate, care insa nu se va mai incadra in design-ul bordului?

Link to comment
Share on other sites

s-ar auzi si mai bine daca difuzoarele din portiera ar avea incinta

Exact! Asta este problema de baza. Atata timp cat nu esti dispus sa faci modificari mai substantiale masinii din punct de vedere audio (si anume sa ii consturiesti niste incinte), eu consider ca nu merita sa investesti in "scule" audio foarte performante, pentru ca ele nu vor fi puse in valoare. De asemenea, head unit-ul te cam limiteaza la capitolul calitate audio, iar aici este un alt punct sensibil: esti dispus sa renunti la look-ul OEM si sa pui un player de calitate, care insa nu se va mai incadra in design-ul bordului?

 

da am deja un sony iar in legatura cu boxele.. care se aud INCET, prost si cu bazait sunt alea de pe spate.. alea din usile din fata scot ok <_< si cred ca pe alea din spate o sa le schimb.. ce recomandati ?

Link to comment
Share on other sites

Poti pune pe fata un sistem de difuzoare separate medii + inalte iar pe spate coaxiale dar sa ai grija ca tweeter-ul acestora sa nu fie prea iesit in exterior pt ca nu mai incap grilele originale (eu am cumparat Focal Polyglass pe spate si nu au incaput..) . Ca sa nu fi nevoit sa faci modificari costisitoare taind din usa iti recomand sa montezi difuzoare flat de 13 cm (care au o adancime mica fata de celelalte). Acestea le montezi cu ajutorul unor adaptoare pe care le poti cumpara de la magazinele on-line de profil. Daca vrei un sunet mai puternic si de calitate iti trebuie un amplificator pentru boxe ..... Ca marci eu zic: Hertz, Focal, Audio System, DLS
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
s-ar auzi si mai bine daca difuzoarele din portiera ar avea incinta

Exact! Asta este problema de baza. Atata timp cat nu esti dispus sa faci modificari mai substantiale masinii din punct de vedere audio (si anume sa ii consturiesti niste incinte), eu consider ca nu merita sa investesti in "scule" audio foarte performante, pentru ca ele nu vor fi puse in valoare. De asemenea, head unit-ul te cam limiteaza la capitolul calitate audio, iar aici este un alt punct sensibil: esti dispus sa renunti la look-ul OEM si sa pui un player de calitate, care insa nu se va mai incadra in design-ul bordului?

 

da am deja un sony iar in legatura cu boxele.. care se aud INCET, prost si cu bazait sunt alea de pe spate.. alea din usile din fata scot ok <_< si cred ca pe alea din spate o sa le schimb.. ce recomandati ?

infinity

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am luat masina de asta mi-a fost frica, deoarece in toate coupe_urile sau alte masini bmw in care am intrat muzica se auzea execrabil.....din fericire pt mine in E46 coupe facelift se aude acceptabil , am remarcat ca eu am niste difuzoare in + pe lateralele spate si foarte putine coupe au acele difuzoare desi nu am harman kardon .....

 

Pt pretentiosi am un prieten care si-a pus boxe FOCAL in locul celor OEM si intradevar bate orice harman kardon sau alte jucarii ca pioneer,sony, blaupunkt, magnat, clarion etc....

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

eu am un sony.. ziceti ca focal ar face minuni ?

 

DA avea amplificare separata, sony sunt foarte slabe, conteaza foarte mult si cum sunt antifonate, am ascultat ceva muzica si la un mp3 sony din gama noua si difuzoare JBL fara subwoofer ....destul de slaba si combinatia asta ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
puneti un amplificator.. luati niste hertz sau focal.. sau ceva de top.. si o sa se auda foarte bine.. daca voi schimbati masina.. pt ca nu sunteti in stare sa montati niste muzika.. e clar:D

 

sunt de parere ca

minim 80% din rezultat este dat de munca depusa

15% fac sculele ...

iar restul pana la 100% este berea

 

asta nu inseamna ca poti face traba excelenta cu niste difuri de 2 lei

dar nici ca ... daca dai 1000RON pe ele iti va iesi si treaba buna <_<

deci nu e nevoie neaparat de "top"

 

asa ca putem lua si audiobahn .. incriminator audio, pulse audio etc ..

iar daca nu sunt accesibile ...

JBL, infinity, DD ... hertz sau focal

Edited by shokaliptiku
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut

 

Am si eu o intrebare:

 

Am 2 difuzoare de 16,5 cm pe 2 cai separate. Mi-am cumparat 2 inele adaptoare pentru e46 pe fata. Dar din cate am inteles, difuzoarele pe fata la e46 sunt de 2 ohmi, iar ale mele sunt de 4 ohmi. Pot sa le montez? Eu parca stiam ca daca e de 4 ohmi, sa nu pui de 2, dar poti pune de 8 sau 16 ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
se potrivesc difuzoarele stock de pe Golf4/Passat3BG/Bora. Se aud mult mai bine decat cele de la Bmw. Eu am pus diff-uri de Bora si pot sa zic ca se aude bine cu Hu oem (radiocass+cd-changer). Difuzoarele au acelasi diametru doar ca cele de Bora/Pasat sint mult mai robuste, au membrana de carton, suspensia pe cauciuc si un magnet mai mare. Doar mufele nu se potrivesc

E dificila adaptarea unor boxe originale de pe un un Bora sau Golf IV pe un E46? Este execrabila muzica de pe BMW E46. Si in Dacie se aude mai bine... :) Cand ma urc in Golf si dau drumu'la muzica ma simt ca in club. Un sunet curat, bass, vibrezi odata cu muzica... Cand ma urc in BMW si dau drumu'la muzica dau cu capu' de volan. Mai mare rasu' cu boxele oem BMW... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.