Jump to content

Mi s-a ars faza scurta..


Recommended Posts

Cat costa un bec de faza scurta si cum se inlocuieste? <_<

 

unu bun cat de cat e 20 ron, cam peste tot , la benzinarii s-ar putea sa gasesti mai ieftin , asta in cazul in care nu ai xenon ,becul este H7

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai xenon iti recomand Osram Silverstar dar daca tot s-a ars becul iti recomand sa-ti pui xenon pt ca orice fel de bec ai pune tot ORB esti ...dupa ce-ti vei pune xenon atunci cu siguranta VEZI .....diferneta dintre xenon si becul H7 este de la cer la pamant ....

 

P.S. Stiu un baiat foarte serios care comercializeaza astfel de kitturi xenon, mi-a montat si mie ID ul pe forum este raul25

Date de contact

0722.792.444 / 0766.435.444

vlase_alexandru@yahoo.com

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Cat costa un bec de faza scurta si cum se inlocuieste? <_<

 

unu bun cat de cat e 20 ron, cam peste tot , la benzinarii s-ar putea sa gasesti mai ieftin , asta in cazul in care nu ai xenon ,becul este H7

 

 

Sambata la Petrom iesirea spre Giurgiu am platit 130 RON pe un set de 2 becuri H7 ( Philips).

 

Daca e 20 RON un bec inseamna ca mi-am luat o mare tzeapa. Te rog spune-mi si mie unde gasesc la pretul asta.

Link to comment
Share on other sites

Cat costa un bec de faza scurta si cum se inlocuieste? <_<

 

unu bun cat de cat e 20 ron, cam peste tot , la benzinarii s-ar putea sa gasesti mai ieftin , asta in cazul in care nu ai xenon ,becul este H7

 

 

Sambata la Petrom iesirea spre Giurgiu am platit 130 RON pe un set de 2 becuri H7 ( Philips).

 

Daca e 20 RON un bec inseamna ca mi-am luat o mare tzeapa. Te rog spune-mi si mie unde gasesc la pretul asta.

 

 

Si eu am luat tot la pretul asta Philips Blue Vision,H7...diferenta dintre astea si cele cu 20Ron este ca astea philips tin mai mult si nu sunt chinezarii.Scrie Made in Germany pe ele.

Edited by mozolici_hd
Link to comment
Share on other sites

Philips Blue Vision,H7...diferenta dintre astea

 

DIFERENTA E CEA PE CARE AM PRECIZAT-O EU MAI SUS...

 

ca sunt Blue Vision,adica albastre si lumina mai alba.....foarte deranjante noaptea in afara localitatii si nu merita diferenta de bani <_<

 

20 ron costa si un bec Hella ....

 

p.s. greu mai inteleg romanii caci calitatea nemteasca numai este cea de acum 10 ani, va incanta ca scrie Germania pe ele si atat.....doar ca nemtii si-au deschis fabrici peste tot unde este mai ieftin...multe sunt facute in alte tari si readuse in Germania

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

...oricum becurile de la petrom care imita xenonul sunt si in targ dar la 25 ron pe cand la benzinarii sunt cel putin 40 ron depinde de tipul de bec si oricum nu merita,parerea mea.......aproape orice de la benzinarie este mai scump,incepand de la antigel pana la ulei,etc,,,,,,
Link to comment
Share on other sites

scump ..dar ai lumina acum <_< Am patit o faza similara si am luat un H7 osram cu 25 ron de la petrom ...

 

 

mda...multumiri...am realizat ca mi-am luat o mare tzeapa.

intr-adevar sunt de alea care imita xenonul ( il imita foarte prost de altfel) si ....costa ca naiba de mult.

 

asta e...data viitoare stiu...cat traieste omul invata

Link to comment
Share on other sites

da.. foarte naspa mai bine iti pui xenon cu 4 becuri din alea de imita xenon-ul mai pui ceva si iti iei un kit xenon si care face diferenta, eu nu m-as mai intoarce vreodata la becurile normale, lumina e foarte obositoare mai ales la drum lung si vezi mai nimic <_< Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

da.. foarte naspa mai bine iti pui xenon cu 4 becuri din alea de imita xenon-ul mai pui ceva si iti iei un kit xenon si care face diferenta, eu nu m-as mai intoarce vreodata la becurile normale, lumina e foarte obositoare mai ales la drum lung si vezi mai nimic <_<

 

 

tu ti-ai luat faruri cu lupa cand ti-ai montat xenonul?

Link to comment
Share on other sites

da.. foarte naspa mai bine iti pui xenon cu 4 becuri din alea de imita xenon-ul mai pui ceva si iti iei un kit xenon si care face diferenta, eu nu m-as mai intoarce vreodata la becurile normale, lumina e foarte obositoare mai ales la drum lung si vezi mai nimic <_<

 

 

tu ti-ai luat faruri cu lupa cand ti-ai montat xenonul?

 

Nu.. le-am montat fara.. lupa aia mai mult te incurca decat te ajuta.

Link to comment
Share on other sites

da.. foarte naspa mai bine iti pui xenon cu 4 becuri din alea de imita xenon-ul mai pui ceva si iti iei un kit xenon si care face diferenta, eu nu m-as mai intoarce vreodata la becurile normale, lumina e foarte obositoare mai ales la drum lung si vezi mai nimic <_<

 

 

tu ti-ai luat faruri cu lupa cand ti-ai montat xenonul?

 

Nu.. le-am montat fara.. lupa aia mai mult te incurca decat te ajuta.

 

 

imi poti spune te rog la cine le-ai montat, cat ai platit si cata garantie ti-a oferit?

 

din postul tau am inteles ca esti f multumit de ele.

Link to comment
Share on other sites

da.. foarte naspa mai bine iti pui xenon cu 4 becuri din alea de imita xenon-ul mai pui ceva si iti iei un kit xenon si care face diferenta, eu nu m-as mai intoarce vreodata la becurile normale, lumina e foarte obositoare mai ales la drum lung si vezi mai nimic <_<

 

 

tu ti-ai luat faruri cu lupa cand ti-ai montat xenonul?

 

Nu.. le-am montat fara.. lupa aia mai mult te incurca decat te ajuta.

 

 

imi poti spune te rog la cine le-ai montat, cat ai platit si cata garantie ti-a oferit?

 

din postul tau am inteles ca esti f multumit de ele.

 

e cam incurcata faza asta.. xenoanele mi le-a trimis cineva din afara.. oricum sunt tot chinezarii, nu sunt ceva original bosch,siemens..de montat iar la fel.. am luat niste jante de la Calin din arad, baiatul cu ejante.ro si am vb cu el si m-a rezolvat el cu cineva sa mi le monteze... garantie nu am, insa ce probleme am avut cu ele s-au dus becurile cam dupa 1 an si ceva de folosinta.. iar in legatura cu de la cine sa cumperi sunt 2 useri aici pe forum MAS si sorin_golf de la ei te-as sfatui sa cumperi ca au calitate mai buna si ofera garantie.. :) ei te pot ajuta si cu montajul.

Link to comment
Share on other sites

Aha.. lupa aia ce face defapt? focalizeaza lumina xenonului sa bata intr-o anumita directie, pe cand xenon-ul fara lupa numai e focalizat, bate peste tot, si la ceilalti in ochii, stiu ca nu e legal, dar e mai bine fara lupa, parerea mea <_<

 

PS: struguri sunt dulci deobicei :)))

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa pun niciodata xenon daca nu imi gasesc becuri cu lupa.

 

ins1dez sa nu te superi daca intr-o zi, de fapt noapte te vei trezi cu vre-un tir venind din contra sens pe banda ta de mers cu vre-o 8 proiectoare aprinse. E metoda pe care o folosesc baietii sa ii potoleasca pe astia cu xenoane puse aiurea.

 

E o vorba frumoasa la noi romanii: ce tie nu-ti place altuia nu-i face! dar ti-ai gasit sa o mai respecte cineva, la noi e important sa fii al mai smecher pe sosea.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa pun niciodata xenon daca nu imi gasesc becuri cu lupa.

 

Hai ca nu e chiar asa ...am avut eu xenon fara lupa ..si era reglat farul bine ..nu orbea pe nimeni , nu am primit nici un flash. daca faci un test cu xenon ai sa realizezi ca H7 e lumanare si riscul de a lovi pe cineva accidental pt ca nu vezi e destul de mare ! In acelasi timp nici ce zice inside nu e adevarat , lupa focalizeaza f bine fasciculul si elimina din excesul de lumina in sus

Link to comment
Share on other sites

Daca e bine reglat farul poate dar de multe ori intalnesc Logan cu Xenon si ala sigur e aftermarcket si fara lupa care nu ai ce sa-i faci, pur si simplu te orbeste, ramai la dentist, pe un Mercedes Vito am proiectoare de faza lunga, si cand ma supara cate un mester ii dau proiectoarele, tipul nu se potoleste da si el lunga ii mai dau si faza lunga de pe farurile masinii, de obicei castig la scor. Asta din pacate nu pot s-o fac cand sunt cu BMW-ul <_<
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa pun niciodata xenon daca nu imi gasesc becuri cu lupa.

 

ins1dez sa nu te superi daca intr-o zi, de fapt noapte te vei trezi cu vre-un tir venind din contra sens pe banda ta de mers cu vre-o 8 proiectoare aprinse. E metoda pe care o folosesc baietii sa ii potoleasca pe astia cu xenoane puse aiurea.

 

E o vorba frumoasa la noi romanii: ce tie nu-ti place altuia nu-i face! dar ti-ai gasit sa o mai respecte cineva, la noi e important sa fii al mai smecher pe sosea.

 

nu m-am trezit cu nici un tir venind catre mine iar in legatura cu xenon-ul meu bate chiar foarte bine si nu deranjeaza pe ceilalti participanti ba chiar bate cam jos... ar mai trebui ridicat.. dar creca daca-l mai ridic ii orbesc pe ceilalti

Link to comment
Share on other sites

nu m-am trezit cu nici un tir venind catre mine iar in legatura cu xenon-ul meu bate chiar foarte bine si nu deranjeaza pe ceilalti participanti ba chiar bate cam jos... ar mai trebui ridicat.. dar creca daca-l mai ridic ii orbesc pe ceilalti

 

eu as lua taloane.... <_<

Link to comment
Share on other sites

nu m-am trezit cu nici un tir venind catre mine iar in legatura cu xenon-ul meu bate chiar foarte bine si nu deranjeaza pe ceilalti participanti ba chiar bate cam jos... ar mai trebui ridicat.. dar creca daca-l mai ridic ii orbesc pe ceilalti

 

eu as lua taloane.... <_<

 

IN ROMANIA ? fa-te politist :) :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.