Jump to content

vasul de la lichidul de racire


Recommended Posts

am completat prea mult antigel in vas si dupa un drum mai lung am observat ca se ridicase nivelul pana sus la dop..pe langa care se prelingea putin...am vazut ca are si un furtunas prin care curge daca pui prea mult...poate crapa vasul din aceasta cauza?sau nu se intampla nimic? vasul arata ca cel din foto

post-14740-1241369317.jpg

Edited by georgian
Link to comment
Share on other sites

Salut Georgica,ce faci batrane?m-ai uimit naiba cand ai spus ca ai plecat la''drum lung''<_<,eee sa inteleg ca ai nevoie de adrenalina,bravo Georgica......imi placi joci periculos,nu mai completa cu antigel asa mult ca atunci cand se incalzeste lighidul se dilata si lasa-i spatiu ca altfel bubuie vasul,apropo Georgica o suspensie sport nu ai vrea sa ai pui?adica...asta sa fie bomboana pe coliva,hai ca nu vreau sa fiu singurul care sufar din cauza asta.
Link to comment
Share on other sites

Salut Georgica,ce faci batrane?m-ai uimit naiba cand ai spus ca ai plecat la''drum lung''<_<,eee sa inteleg ca ai nevoie de adrenalina,bravo Georgica......imi placi joci periculos,nu mai completa cu antigel asa mult ca atunci cand se incalzeste lighidul se dilata si lasa-i spatiu ca altfel bubuie vasul,apropo Georgica o suspensie sport nu ai vrea sa ai pui?adica...asta sa fie bomboana pe coliva,hai ca nu vreau sa fiu singurul care sufar din cauza asta.

salutare omule! vad ca ursul meu ruleaza bine deocamdata...dar uite ca am patit-o cu vasul...bine ca nu a plesnit..dar are un furtunas prin care curge daca e prea plin...si nu cred ca are cum sa pocneasca asa usor...in legatura cu suspensia sport...no comment...tu ce mai zici? mai ai e36?

Link to comment
Share on other sites

Salut man,ce sa fac am...ca daca nu o mai aveam sarutam pamantul si ma inchinam de 3 ori si ai multumeam celui de Sus ca ma ajutat sa imi repar greseala care am facuto cu masina asta si nici nu se mai vand asa e piata auto cam moarta,era bine ca imi luam si eu o calibra sau mai strangeam niste bani pt. un alfa romeo din 2001,2002, 156 dar acum ce sa fac......trebuie sa ma interesez sa ai schimb arcurile,imi e o sila,o silaaaa si o scarba.......dar ce sa mai fac,poate am noroc si o mai inalt si o fac mai flexibila sa pot sa ai dau folosinta mai mult.
Link to comment
Share on other sites

am completat prea mult antigel in vas si dupa un drum mai lung am observat ca se ridicase nivelul pana sus la dop..pe langa care se prelingea putin...am vazut ca are si un furtunas prin care curge daca pui prea mult...poate crapa vasul din aceasta cauza?sau nu se intampla nimic? vasul arata ca cel din foto

 

Nu crapa Georgian, furtunasul ala este pentru exact asta...evacuarea surplusului, sau asa numitul prea-plin sau dren

 

Salut man,ce sa fac am...ca daca nu o mai aveam sarutam pamantul si ma inchinam de 3 ori si ai multumeam celui de Sus ca ma ajutat sa imi repar greseala care am facuto cu masina asta si nici nu se mai vand asa e piata auto cam moarta,era bine ca imi luam si eu o calibra sau mai strangeam niste bani pt. un alfa romeo din 2001,2002, 156 dar acum ce sa fac......trebuie sa ma interesez sa ai schimb arcurile,imi e o sila,o silaaaa si o scarba.......dar ce sa mai fac,poate am noroc si o mai inalt si o fac mai flexibila sa pot sa ai dau folosinta mai mult.

 

Vinde-o <_<

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

am completat prea mult antigel in vas si dupa un drum mai lung am observat ca se ridicase nivelul pana sus la dop..pe langa care se prelingea putin...am vazut ca are si un furtunas prin care curge daca pui prea mult...poate crapa vasul din aceasta cauza?sau nu se intampla nimic? vasul arata ca cel din foto

 

Nu crapa Georgian, furtunasul ala este pentru exact asta...evacuarea surplusului, sau asa numitul prea-plin sau dren

 

Salut man,ce sa fac am...ca daca nu o mai aveam sarutam pamantul si ma inchinam de 3 ori si ai multumeam celui de Sus ca ma ajutat sa imi repar greseala care am facuto cu masina asta si nici nu se mai vand asa e piata auto cam moarta,era bine ca imi luam si eu o calibra sau mai strangeam niste bani pt. un alfa romeo din 2001,2002, 156 dar acum ce sa fac......trebuie sa ma interesez sa ai schimb arcurile,imi e o sila,o silaaaa si o scarba.......dar ce sa mai fac,poate am noroc si o mai inalt si o fac mai flexibila sa pot sa ai dau folosinta mai mult.

 

Vinde-o <_<

salut Dane! la capacul de la vas am observat ca e rupta o parte din el in interior pe unde lichidul patrunde...ajungand la acel furtunas...prea-plin pe unde imi curgea...greseala a fost a mea ca i-am completat putin mai mult decat trebuia..

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa aiba niste sageti care indica nivelul maxim <_< De crapat nu crapa el asa usor. Capacul ar trebui sa mentina presiunea si doar in caz de suprapresiune sa lase lichidul sa treaca in furtunas. Poate ai nevoie de alt capac, daca e ceva rupt la el... Daca eram acasa, ma uitam la masina sa vad exact cum e treaba.
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit Georgica ca nu ai facut o greseala mare,de care antigel ai pus?eu si la ursulet si la.....si la.....masina asta care cica e model dupa e30 ,presupun ca asa o fi:) eu bag numai din ala albastru romanesc dar nu mai bag jumate antigel si jumate apa ci 70 la suta antigel si 30 la suta apa ca cica nu e asa concentrat....,hai ca am venit de la mall am vazut un Ford Probe.....o ce frumoasa era si ca interior,dar din pacate locul lor e in america...,doamne cate marci frumoase exista,eu parca am fost sub hipnoza........<_<
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit Georgica ca nu ai facut o greseala mare,de care antigel ai pus?eu si la ursulet si la.....si la.....masina asta care cica e model dupa e30 ,presupun ca asa o fi:) eu bag numai din ala albastru romanesc dar nu mai bag jumate antigel si jumate apa ci 70 la suta antigel si 30 la suta apa ca cica nu e asa concentrat....,hai ca am venit de la mall am vazut un Ford Probe.....o ce frumoasa era si ca interior,dar din pacate locul lor e in america...,doamne cate marci frumoase exista,eu parca am fost sub hipnoza........ <_<

 

in america nu sunt ford probe

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit Georgica ca nu ai facut o greseala mare,de care antigel ai pus?eu si la ursulet si la.....si la.....masina asta care cica e model dupa e30 ,presupun ca asa o fi:) eu bag numai din ala albastru romanesc dar nu mai bag jumate antigel si jumate apa ci 70 la suta antigel si 30 la suta apa ca cica nu e asa concentrat....,hai ca am venit de la mall am vazut un Ford Probe.....o ce frumoasa era si ca interior,dar din pacate locul lor e in america...,doamne cate marci frumoase exista,eu parca am fost sub hipnoza........<_<

da...e frumos ford probe...avea un coleg de armata al meu...imi placea si mie mult...dar tot fan bmw raman, in legatura cu antigelul ...i-am pus d-ala roz

Edited by georgian
Link to comment
Share on other sites

1. vezi ca poti folosi o seringa si un mic furtunas pentru a scoate din antigel . Cand o faci este bine ca motorul sa fie rece , de preferinta dimineata !

2. antigelul organic este de doua feluri si trebuie sa te interesezi care este compatibil cu motorul tau , adica specificatiile din manual sa corespunda cu cele de pe cutia antigelului , altfel risti sa-ti distrugi pompa de apa , garniturile , semeringurile , termostatul ... Eu de ex. folosesc glaceol verde , tu folosesti roz , mai este unul si albastru ( dar nu cel ieftin din targ ) si abia apoi mai este cel care se folosea la masinile vechi .

3. de spart , nu se sparge , dar nu este ok sa-ti curga antigel fierbinte pe diferite piese la motor si asta de multe ori !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.