Jump to content

De ce nu se incalzesc oglinzile?


bogdanel_p

Recommended Posts

Salut, am citit pe forum un topic referitor la oglinzile incalzite la E36 si E46, de unde reiesea concluzia ca oglinzile la E36 se incalzesc odata cu actionarea butonului de dezaburire luneta iar la E46 sunt incalzite permanent.

 

Problema la mine (E36 '96) este ca nu se incalzesc deloc, nici permanent, nici cand se dezabureste luneta. Am verificat: am cabluri pe spatele oglinzilor, sunt infipte acele picioruse, luneta se incalzeste, dar oglinzile nu. Am verificat sigurantele si sunt bune si pe pozitiiile lor.

 

De ce nu se incalzesc? Unde sa fie problema? Dati-mi cateva sfaturi va rog!

Link to comment
Share on other sites

daca esti sigur ca ai oglinzi incalzite, ai putea sa masori cu un aparat de masura tensiunea pe fire care ajunge la oglinzi. asta in prima faza, daca nu ajunge curent la ele, ia-o din aproape in aproape si vezi pe unde e intrerupt vreun circuit ceva.
Link to comment
Share on other sites

salut!

a zis

Am verificat: am cabluri pe spatele oglinzilor, sunt infipte acele picioruse, luneta se incalzeste, dar oglinzile nu.

De ce nu se incalzesc? Unde sa fie problema? Dati-mi cateva sfaturi va rog!

in concluzie are oglinzi incalzite...

Pe spatele sticlei de la oglinda se afla o rezistenta in forma de spirala... in timp acea rezistenta se intrerupe si nu se mai incalzesc oglinzile...

am avut aceeasi problema dar am rezolvat-o relativ usor...acum imi sunt oglinzile incalzite in permanenta

citeste aici http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...&hl=oglinzi si apoi intra pe linkul asta http://www.bmwe36blog.com/2007/12/12/fixin...ed-mirrors-diy/ cu DIY si o sa iti poti face si tu sa ai oglinzile incalzite in permanenta... bafta!!!

 

...eu le-am facut sa fie incalzite exact ca in tutorialul cu DIY... acum vreau sa le fac sa stea incalzite doar cand apas butonul pentru dezaburire... am desfacut pe acolo iar ciruitele sunt pe o placa si nu ma pricep la electronica asa ca nu am reusit sa sa le fac sa nu mai stea incalzite in permanenta... m-am gandit la varianta cu un intrerupator care sa activeze/dezactiveze incalzirea oglinzilor atunci cand vreau eu...

acum sunt ocupat cu lucrarea de licentia si nu am timp sa umblu pe la dezmembrari sa caut un intrerupator... cand o sa mai am timp o sa ma uit care sunt firele care merg la luneta si o sa le pun pe cele de la oglinzi in legatura cu alea de la luneta si poate reusesc sa le fac sa se incalzeasca doar cand e activata dezaburirea lunetei... daca nu o sa revin la varianta cu intrerupatorul...

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi, am sa citesc cele recomandate si apoi ma pun pe treaba. Am sa incerc varianta cu becul, sau aparatul de masura (cand merg la mecanic) si daca nu am curent pe acele fire inseamna ca va trebuie sa verific pe traseu. Apoi vad cum rezolv problema. Pana la urma cred ca urmaresc pasii de la DIY si le pun incalzite permanent. NU ma deranjeaza sa stea calde.

 

Multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

app, aveti idee daca la e36 320i sunt oglinzile incalzite standard? ca toti pe care ii stiu eu cu 320 indiferent de an au oglinzile incalzite, numai la mine nu sunt <_<((

 

da sticla de la oglinda jos si vezi daca ai cabluri pe spetele sticlei infipte in acele picioruse... daca ai cablurile trase probabil s-a intrerupt rezistenta de pe spatele sticlei si trebuie sa faci ca in tutorialul DIY si vei avea oglinzi incalzite... daca nu ai cabluri inseamna ca nu ai avut oglinzi incalzite

Link to comment
Share on other sites

Aparatul de masura. Sau un bec, si doua fire, pe care il conectezi la mufa de la incalzire.

 

am verificat acum firele care ajung la oglinzi cu metoda "becului" si am curent pt ele atat direct cat si atunci cand e epasat butonul de dezaburire luneta. Deci problema ramane doar la firele sau bobinajul lipit de sticla oglinzii.

 

In acest weekend am sa urmez indicatiile de la DIY si voi avea oglinzi incalzite <_<

 

Multumesc pentru sfaturi!

Edited by bogdanel_p
Link to comment
Share on other sites

mai simplu nu se poate... dai sticlele jos, razuiesti putin acolo intre clemele de pe spatele sticlei pana se vede rezistenta (poza 1), cu un pistol de lipit incalzesti niste cositor si aplici o bobita in locul in care ai razuit (poza 2), apoi masori rezistenta care trebuie sa aiba valori mici, conectezi cablurile, montezi sticlele inapoi, pui cheia in contact in pozitia 2 si astepti 2-3 minute sa vezi daca se incalzesc (pui mana pe sticle si se simt caldute )... si gata ai rezolvat problema! bafta!!! Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

mai simplu nu se poate... dai sticlele jos, razuiesti putin acolo intre clemele de pe spatele sticlei pana se vede rezistenta (poza 1), cu un pistol de lipit incalzesti niste cositor si aplici o bobita in locul in care ai razuit (poza 2), apoi masori rezistenta care trebuie sa aiba valori mici, conectezi cablurile, montezi sticlele inapoi, pui cheia in contact in pozitia 2 si astepti 2-3 minute sa vezi daca se incalzesc (pui mana pe sticle si se simt caldute )... si gata ai rezolvat problema! bafta!!!

 

 

Asa am sa fac, dar cand ajung la mecanic, eu nu am aparat de masura si daca as avea oricmu nu stiu sa-l folosesc <_<

 

Multumesc pt invataminte!

Link to comment
Share on other sites

daca vrei te pot ajuta eu <_<

 

in seara asta am fost sa cumpar ceva de mancare si m-a prins ploaia... dar imediat au disparut toti stropii de pe oglinzi :) sunt foarte utile

 

daca ai timp liber poate ne vedem sa ma ajuti si pe mine sa imi dau oglinzile jos si eventual daca sunt cu incalzire sa ma ajuti sa o fac.. ca eu am incercat sa le dau jos si era sa sparg sticla , dar ce-i drept niciodata nu am avut talent la chestiile de finete :bashwall:))

Link to comment
Share on other sites

daca vrei te pot ajuta eu <_<

 

in seara asta am fost sa cumpar ceva de mancare si m-a prins ploaia... dar imediat au disparut toti stropii de pe oglinzi :) sunt foarte utile

 

MUltumesc pt ajutor...aparat de lipit si fludor am dar nu am aparat de masura.

 

Da-mi un PM cu numarul tau de tel te rog si ne vedem.

 

 

te ajut cu cea mai mare placere, doar spune-mi unde stai in bucuresti ca sa ne intalnim... eu mai stau pana maine in Buc...

 

eu stau in dristor

 

Salut vecine.....si eu tot in Dristor stau :bashwall: Daca ai timp maine, te pot ajuta sa scoti oglinzile.

Edited by bogdanel_p
Link to comment
Share on other sites

daca vrei te pot ajuta eu <_<

 

in seara asta am fost sa cumpar ceva de mancare si m-a prins ploaia... dar imediat au disparut toti stropii de pe oglinzi :) sunt foarte utile

 

MUltumesc pt ajutor...aparat de lipit si fludor am dar nu am aparat de masura.

 

Da-mi un PM cu numarul tau de tel te rog si ne vedem.

 

 

te ajut cu cea mai mare placere, doar spune-mi unde stai in bucuresti ca sa ne intalnim... eu mai stau pana maine in Buc...

 

eu stau in dristor

 

Salut vecine.....si eu tot in Dristor stau :bashwall: Daca ai timp maine, te pot ajuta sa scoti oglinzile.

 

da am timp dar seara, dupa 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.