Jump to content

Onetwo


OneTwo

Recommended Posts

la drumurile noastre nu-ti recomand 18

mai bine iti pui pe 17 si gume 225/45 R17 in loc de 225/40 R18 care o sa fie mai rigide si nu prea o sa ai comfort

eu am avut 18 si le-am dat jos si am pus 17

iar stabilitate ai si cu 17 nu neaparat 18 daca pui 225 cat de aspect e frumos si 17

<_<

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa pun jante de 18" pe e46 pentru ca schimba total aspectul.Sugestii sfaturi critici?

 

Schimba aspectul, schimba tinuta masinii, dar o sa-ti blestemi zilele, avand in vedere ce drumuri avem.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe 18 si nu am probleme in Bucuresti, singura problema este la linile de tramvai unde trebuie sa incetinesti mai mult.

Daca nu esti genul de om care numara toate gropile de pe strada iti recomand pe 18", arata mult mai bine decat pe 17".

Link to comment
Share on other sites

te inveti sa mergi mai incet, nu e nici o problema cu 18"

Depinde prin ce zona stai, sau pe ce drumuri circuli.

Daca circuli pe drumuri pe care si jantele de 15 reprezinta o provocare, atunci...... <_<

Link to comment
Share on other sites

te inveti sa mergi mai incet, nu e nici o problema cu 18"

Depinde prin ce zona stai, sau pe ce drumuri circuli.

Daca circuli pe drumuri pe care si jantele de 15 reprezinta o provocare, atunci...... <_<

 

BeMVeU nu stie sa mearga incet :)

Link to comment
Share on other sites

la drumurile noastre nu se merita nici 18 nici 17 ... alea de tabla cel mai bine ca sa nu iti bagi unghia in gat cand indoi una..

 

apropo cu cat ai jentile mai mari cu atat pierzi din demaraj <_<

nu mai spune.daca pui gume de care scrie in carte nu pierzi nimic.

Link to comment
Share on other sites

la drumurile noastre nu se merita nici 18 nici 17 ... alea de tabla cel mai bine ca sa nu iti bagi unghia in gat cand indoi una..

 

apropo cu cat ai jentile mai mari cu atat pierzi din demaraj <_<

nu mai spune.daca pui gume de care scrie in carte nu pierzi nimic.

 

facem pariu?

Link to comment
Share on other sites

pierzi intradevar din cox la motoare mici... pana in 2000cmc inclusiv.

 

eu la e46, cu jantele de 18 9.5j imi manca 11.5-12 in oras, iar cu jante de 16 7j, imi manca 8.5-9.

 

plus, zici ca masina era mult mai usoara cu jantele de 16...

Link to comment
Share on other sites

O janta mai mare de exemplu 18, este implicit mai lata decat una de 16. nu cred ca am vazut janta de 18 cu 6-7j.... in schimb am vazut de 18 cu 10j...

una e sa ai 205 pe 16 alta e 245 pe 18..... gandeste numai cat cauciuc calca asfaltul, cata guma trebuie sa impinga motorul in plus fata de cei 205....<_<

Link to comment
Share on other sites

eu am jante pe 16 originale si destul de rigide ca si design al modelului de janta..225 / 50 / 16 si tot am 2 indoite putin...am fost de pasti pe cheile bicazului...ce gropi a luat saraca masina...culmea, nu au aparut indoituri noi pe jante si nici articulatia nu avut de suferit,ieri am fost la mecanic pt verdict....eu as pune cel mult 17, nu sti cand te trezesti cu o gropa si o iei din plin,mai ales daca faci intre 30-40 de mii de km pe an... Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

la cuplu mare ti se rupe...

 

Oricum cu 18" n-ai probleme, vezi gropi ? Mergi incet, si ai rezolvat .

 

NU AI CUM SA EVITi TOATE GROPILE.. e imposibil si cand nimeri o groapa sanatoasa cu una de 18 <_<) esti cel mai fericit

Link to comment
Share on other sites

eu la e46, cu jantele de 18 9.5j imi manca 11.5-12 in oras, iar cu jante de 16 7j, imi manca 8.5-9.

 

Daca schimbam o janta pe 15 cu garda mare cu o janta pe 17 sau 18 cu garda mica, pot exista diferente intre kilometraju` afisat pe bord si cel real.

 

Din cauza acestor diferente, la un calcul la pompa, apare un consum marit cam de 1 litru.

La asta se adauga greutatea mai mari a jantei si a cauciucului pe 17 sau 18 fata de aia pe 15, mai multa frecare pt ca-i mai lata.

Link to comment
Share on other sites

te inveti sa mergi mai incet, nu e nici o problema cu 18"

Depinde prin ce zona stai, sau pe ce drumuri circuli.

Daca circuli pe drumuri pe care si jantele de 15 reprezinta o provocare, atunci...... <_<

 

BeMVeU nu stie sa mearga incet :)

Nici macar prin gropi? :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.