Jump to content

BMW seria 3 sau seria 5?


izy

Recommended Posts

Ma vreau sa cumpar si eu alt bmw , pana acuma am avut o pisicutza E36 92 318I.Acum vreau ceva dupa 2000 si nu stiu ce sa aleg , seria 3 sau seria 5 , sa spunem ca dispun de 11.000E+/- si vreau sa aiba cat mai multe optiuni pe ea , ce recomandati in banii astea diesel , benzina ... orice sugestie miar fi folositoare.Mersi
Link to comment
Share on other sites

la 11000 eu zic sa te orientezi la un 3 ca 5 la banii astea o sa fie slab rau, nici 3 nu o sa gasesti prea dotat, dar poti gasi ceva decent.

cat despre diesel sau benzina depinde de tine daca faci pana in 50.000km pe an nu merita sa te gandesti la motorina daca bati peundeva 80-90000km atunci poti sa ai in vedere si motorina. parerea mea cauta un 320i.

Link to comment
Share on other sites

la 11000 eu zic sa te orientezi la un 3 ca 5 la banii astea o sa fie slab rau, nici 3 nu o sa gasesti prea dotat, dar poti gasi ceva decent.

cat despre diesel sau benzina depinde de tine daca faci pana in 50.000km pe an nu merita sa te gandesti la motorina daca bati peundeva 80-90000km atunci poti sa ai in vedere si motorina. parerea mea cauta un 320i.

79185[/snapback]

 

 

+ design :blink: (gusturile nu se discuta:P )

Link to comment
Share on other sites

subscriu

seria 3 e mai "tineresc" , mai agresiv pe cand seria 5 e mai serios, mai pentru oameni de afaceri sau familisti

79223[/snapback]

 

Sa zicem ca daca e ceva frumos pot sa mai adaug pana in 1000E , si cu 3 sau 5 .. eu ma gandeam la seria 5 doar pentru confort ... in ceea ce priveste diesel sau benzina .. mie imi place sa conduc sportiv dar ma gandeam ca un diesel e mai ieftip si pot sa gasesc o masina mai echipata.

 

Se simte diferenta la bani daca ma duc sa imi cumpar o masina din germania in loc sa o iau de aici?

Link to comment
Share on other sites

diesel-u` este mai scump,atat la achizitie cat si la intretinere.varianta germania primeaza prin pret(da` nu din orice parc,de preferat un dealer) si calitatea masinii(combustibil de calitate,sosele in adevaratu` sens al cuvantului)
Link to comment
Share on other sites

diesel-u` este mai scump,atat la achizitie cat si la intretinere.varianta germania primeaza prin pret(da` nu din orice parc,de preferat un dealer) si calitatea masinii(combustibil de calitate,sosele in adevaratu` sens al cuvantului)

79234[/snapback]

 

 

Deci ies la aceasi bani daca o iau din germania?

Link to comment
Share on other sites

Da intr-adevar in Germania ai avantajul soselelor adevarate si a combustibililor...dar vezi ca si pe-acolo sunt tzepari o gramada ( turci, arabi ). Intre 3 si 5 eu zic sa alegi 3-ul la banii astia, ca gasesti ceva din 2000-2001, un 320d sau 318i-320i , bun , si e si mai tineresc , mai agresiv (parerea mea ) :) . Plus ca mai pastreaza-ti o rezerva si pentru mici cheltuieli care o sa le ai dupa ce o cumperi, de genul placute, bucsi, ulei , filtre etc.

Oricum sa ne arati si noua , masinutza dupa ce o cumperi . Succes! :blink:

Link to comment
Share on other sites

stie cineva cam cati bani iti mai trebuie sa imatriculezi o masina dupa ce ai platit VAMA pt ea? Si cam ce standarde trebuie sa aiba , EURO 3 , 4 .. sa fie dupa 2000 chestii de astea :blink: Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

stie cineva cam cati bani iti mai trebuie sa imatriculezi o masina dupa ce ai platit VAMA pt ea? Si cam ce standarde trebuie sa aiba , EURO 3 , 4 .. sa fie dupa 2000 chestii de astea :)

79325[/snapback]

 

Euro 3 momentan este obligatoriu, dar ai grija nu D3 sau D4 numai euro3 minim, dupa ce achiti vama nu te mai costa mult, daca nu s-au mai modificat taxele din septembrie anu trecut te costa in jur de 5mil. lei la RAR si la politie.

parca asa ceva :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Miam luat un 520 D , din Dec 2000 la 11.300E

 

Dotari:

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; TRAPA; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

 

 

ABS,ASC, JANTE ALIAJ 18 M ,RADIO+CASS+MAGAZIE 6 +STATIE JBL + 2 SUBWOFER JBL,SENZOR DE PLOAIE,SCAUNE FULL ELECTRIC INCALZITE, PARKTRONIC , TELEFON , TEMPOMAT ....

 

 

Uite asha ceva am luat , eu zic ca am luat la un pretz bun , are 170.000 km in bord , am puso pe tester la AB si a iesit OK , trage bine .. are tobe borla .. am ajuns la drum intins aproape 220 cu ea , cand am luato avea toate consumabilile schimbate mai putin discurile de frana care au un pic de margine. Miam pus geamuri negre pe ea si aia de acolo nu stiu ce dracu au facut miau rupt 3 4 cleme de la portiere (idei unde as putea gasi cleme identice de cumparat ? ) , si imi bate ceva in portiera dreapta la hopuri ... presupun ca nu au stras ei ceva bine la macara sau ceva.Senzorul la frana pe fatza e rupt , are cineva idee cum sal anulez? ca e stresant sa stea aprins pe bord

post-811-1147482284_thumb.jpg

post-811-1147482297_thumb.jpg

post-811-1147482326_thumb.jpg

post-811-1147482340_thumb.jpg

Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

Cine a schimbat farurile? Ai luat-o de la un coleg de forum? Parca vindea cineva una asemanatoare.

 

Legi firele de la senzor intre ele. Cand e in scurt se stinge becu. Dar mai bine schimba-l, e vreo 15 euro.

Link to comment
Share on other sites

pai senzorul e rupt din placutza de frana , in fine am sa ii spun la mecanic sa lege firele intre ele. Farurile nu sunt schimbate , sunt faruri originale cu xenon numai ca au pleoape de la RIGER . cel putin asha stiu eu , nu vad rostu de a schimba farurile :blink: Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

da cam asta e dezavantajul , vroiam un 525 I .. era perfect .. dar am preferat optiuni mai multe :blink: ma gandeam la un cip ceva .. am inteles ca se pot scoate peste 150 cp ... ar fi multumitor :)
Link to comment
Share on other sites

Poti sa platesti si in rate :blink: . Eu mi-am facut intodeauna pe un an fiindca iti mai dau o reducere :) Oricum la toate masinile pe care le-am avut si le am au fost si sunt asigurate. Iar banii mi-am scos avind in vedere ca le tin pe strada si circulam cu ele zilnnic prin Buc :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.